LAJMI I FUNDIT:

Lufta në Kosovë

411 Artikuj

Të dëmtuarit thonë se i akuzuari Bajroviq së bashku me paramilitarët e tjerë i kishin maltretuar gjatë luftës

Të dëmtuarit thonë se i akuzuari Bajroviq së bashku me paramilitarët e tjerë i kishin maltretuar gjatë luftës

Drejtësi
Shtatë ish-anëtarë të grupit “Çakallët” dënohen për krime ndaj shqiptarëve të Kosovës

Shtatë ish-anëtarë të grupit “Çakallët” dënohen për krime ndaj shqiptarëve të Kosovës

Drejtësi
Masakra e Nakaradës, Kurti  i kërkon Prokurorisë Speciale të veprojë me ngulm për të sjellur drejtësi

Masakra e Nakaradës, Kurti i kërkon Prokurorisë Speciale të veprojë me ngulm për të sjellur drejtësi

Kosovë
Milatoviq kërkon drejtësi për vrasjet e shqiptarëve në Mal të Zi më 1999 – propozon edhe ngritjen e një memoriali

Milatoviq kërkon drejtësi për vrasjet e shqiptarëve në Mal të Zi më 1999 – propozon edhe ngritjen e një memoriali

Kosovë
25 vjet nga masakra në Lagjen e Boshnjakëve dhe nga beteja e Zhegocit

25 vjet nga masakra në Lagjen e Boshnjakëve dhe nga beteja e Zhegocit

Kosovë
​“Jeta ime ka përfunduar aty, e bënë në prani të djalit” – rrëfimi rrëqethës i të mbijetuarës së dhunës seksuale gjatë luftës

​“Jeta ime ka përfunduar aty, e bënë në prani të djalit” – rrëfimi rrëqethës i të mbijetuarës së dhunës seksuale gjatë luftës

Drejtësi
Haradinaj kujton masakrën në lagjen Bair të Mitrovicës: Kryesit ende nuk janë vënë para drejtësisë

Haradinaj kujton masakrën në lagjen Bair të Mitrovicës: Kryesit ende nuk janë vënë para drejtësisë

Kosovë
Kurti nderon të vrarët në Kaçanik: Po punojmë për një Kosovë të paqes, të drejtësisë dhe përparimit

Kurti nderon të vrarët në Kaçanik: Po punojmë për një Kosovë të paqes, të drejtësisë dhe përparimit

Kosovë
Kurti kujton masakrën e Polacit: Preokupimi i vetëm i Serbisë ishte fshehja e krimeve dhe zhdukja e gjurmëve

Kurti kujton masakrën e Polacit: Preokupimi i vetëm i Serbisë ishte fshehja e krimeve dhe zhdukja e gjurmëve

Kosovë
Me pamje nga Rezniku gjatë luftës, Kurti kujton civilët e vrarë në këtë fshat të Vushtrrisë

Me pamje nga Rezniku gjatë luftës, Kurti kujton civilët e vrarë në këtë fshat të Vushtrrisë

Kosovë
Prokurori serb kërkon dënime me burg për ish-ushtarët e akuzuar për vrasjet e civilëve shqiptarë në fshatrat e Pejës

Prokurori serb kërkon dënime me burg për ish-ushtarët e akuzuar për vrasjet e civilëve shqiptarë në fshatrat e Pejës

Drejtësi
Padia e Qeverisë ndaj Serbisë për gjenocid, ekspertët juridikë skeptikë

Padia e Qeverisë ndaj Serbisë për gjenocid, ekspertët juridikë skeptikë

Drejtësi
“Intervenimi i NATO-s i dha fund konfliktit” – lufta në Kosovë përmendet si histori suksesi në dokumentarin e Aleancës Veri-Atlantike

“Intervenimi i NATO-s i dha fund konfliktit” – lufta në Kosovë përmendet si histori suksesi në dokumentarin e Aleancës Veri-Atlantike

Kosovë
Dëshmitari i masakrës së Gjakovës: Britmat e fëmijëve s’harrohen kurrë

Dëshmitari i masakrës së Gjakovës: Britmat e fëmijëve s’harrohen kurrë

Kosovë
​25 vjet nga masakra në Gjakovë dhe Lybeniq të Pejës

​25 vjet nga masakra në Gjakovë dhe Lybeniq të Pejës

Kosovë
‘Më mirë të më kishin pushkatuar’, rrëfimi i gruas e cila përjetoi dhunë seksuale nga paramilitarët serbë në Kosovë

‘Më mirë të më kishin pushkatuar’, rrëfimi i gruas e cila përjetoi dhunë seksuale nga paramilitarët serbë në Kosovë

Drejtësi
​Kurti akuzon Serbinë për mohimin e krimeve të kryera ndaj shqiptarëve

​Kurti akuzon Serbinë për mohimin e krimeve të kryera ndaj shqiptarëve

Kosovë
Dëbimi i pamëshirshëm i familjes Sahiti – fragmente të shkëputura nga libri “Bllaca ‘99”

Dëbimi i pamëshirshëm i familjes Sahiti – fragmente të shkëputura nga libri “Bllaca ‘99”

Kosovë
“Përballimin e ofensivës serbe për çlirimin e Kosovës” – 25 vjet nga mobilizimi i UÇK-së

“Përballimin e ofensivës serbe për çlirimin e Kosovës” – 25 vjet nga mobilizimi i UÇK-së

Kosovë
T’i gjenin dhe t’i varrosnin eshtrat e djalit të pagjetur – pengu i nënës nga Krusha e Madhe deri në momentin e vdekjes

T’i gjenin dhe t’i varrosnin eshtrat e djalit të pagjetur – pengu i nënës nga Krusha e Madhe deri në momentin e vdekjes

Kosovë
​Promovohet “Kujtesa e Kosovës”, botimi që përmbledhë intervista të të mbijetuarve të masakrës së Krushës së Madhe

​Promovohet “Kujtesa e Kosovës”, botimi që përmbledhë intervista të të mbijetuarve të masakrës së Krushës së Madhe

Kosovë
25 vjet nga masakra në Krushë të Madhe dhe në tri fshatrat e Rahovecit

25 vjet nga masakra në Krushë të Madhe dhe në tri fshatrat e Rahovecit

Kosovë
Rrëfimi i pilotit amerikan që bombardoi forcat serbe në Kosovë: Qielli ishte i kthjellët ato ditë të para të prillit

Rrëfimi i pilotit amerikan që bombardoi forcat serbe në Kosovë: Qielli ishte i kthjellët ato ditë të para të prillit

Kosovë
Haradinaj për Epopenë e Dukagjinit: Gllogjani ndodhi për shkak të Prekazit – nuk e lëshuam këtë tokë në asnjë ditë të luftës

Haradinaj për Epopenë e Dukagjinit: Gllogjani ndodhi për shkak të Prekazit – nuk e lëshuam këtë tokë në asnjë ditë të luftës

Kosovë