LAJMI I FUNDIT:

Lufta në Bosnje dhe Hercegovinë

67 Artikuj

Putin i jep nënshtetësinë ruse serbit Ratko Samac, i akuzuar për krime lufte në Bosnje e Hercegovinë

Putin i jep nënshtetësinë ruse serbit Ratko Samac, i akuzuar për krime lufte në Bosnje e Hercegovinë

Bosnja
Amanpour: Agresioni në Bosnje e Hercegovinë ka qenë lufta e parë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore – jo kjo në Ukrainë

Amanpour: Agresioni në Bosnje e Hercegovinë ka qenë lufta e parë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore – jo kjo në Ukrainë

Bosnja
Ambasadori amerikan në BeH bëri homazhe te viktimat e gjenocidit serb: Populli amerikan mban zi me ju

Ambasadori amerikan në BeH bëri homazhe te viktimat e gjenocidit serb: Populli amerikan mban zi me ju

Bosnja
Kriminelët serbë të luftës Simatoviq dhe Stanishiq dënohen me nga 15 vjet burgim

Kriminelët serbë të luftës Simatoviq dhe Stanishiq dënohen me nga 15 vjet burgim

Serbia
Publikohen për herë të parë pamjet ‘të fshehura për 30 vjet’ që tregojnë momentin e shembjes së Urës së Vjetër në Mostar

Publikohen për herë të parë pamjet ‘të fshehura për 30 vjet’ që tregojnë momentin e shembjes së Urës së Vjetër në Mostar

Bosnja
Filozofi polarizues francez zgjedh zonat e luftës e jo sallat e pritjes

Filozofi polarizues francez zgjedh zonat e luftës e jo sallat e pritjes

Fakte
“Tigri” i Arkanit – kush është krimineli nga fotoja e famshme nga Bosnja që prej vitesh vazhdon të performojë si DJ në Serbi

“Tigri” i Arkanit – kush është krimineli nga fotoja e famshme nga Bosnja që prej vitesh vazhdon të performojë si DJ në Serbi

Bosnja
Viti 1992: Fundi i shtetit të Titos, zgjedhjet në Kosovë dhe Kërcënimi i Kërshëndellave

Viti 1992: Fundi i shtetit të Titos, zgjedhjet në Kosovë dhe Kërcënimi i Kërshëndellave

Agron Shala
Zbulohet varrezë e re masive në Mostar, dyshohet se në të mund të jenë 100 trupa

Zbulohet varrezë e re masive në Mostar, dyshohet se në të mund të jenë 100 trupa

Bosnja
“Sarajevo Safari”, dokumentari i polemikave: Qyteti ku njerëzit vriten për qejf

“Sarajevo Safari”, dokumentari i polemikave: Qyteti ku njerëzit vriten për qejf

Cult+
Paul Lowe dhe fotografia më e mirë e tij në Sarajevën e rrethuar

Paul Lowe dhe fotografia më e mirë e tij në Sarajevën e rrethuar

Fotografia
Pas 27 vitesh, gazetari serb deshiron të “pastrojë” veten – pranon që në Srebrenicë është kryer gjenocid

Pas 27 vitesh, gazetari serb deshiron të “pastrojë” veten – pranon që në Srebrenicë është kryer gjenocid

Serbia
Abazoviq u kërkon falje nënave të Srebrenicës

Abazoviq u kërkon falje nënave të Srebrenicës

Bosnja
Abazoviq: Gjenocidi nuk është kryer ndaj boshnjakëve, por ndaj njerëzve – atë nuk e bëri ushtria por politika

Abazoviq: Gjenocidi nuk është kryer ndaj boshnjakëve, por ndaj njerëzve – atë nuk e bëri ushtria por politika

Bosnja
Qeveria holandeze i kërkon falje veteranëve të këtij vendi që ishin me mision në Srebrenicë

Qeveria holandeze i kërkon falje veteranëve të këtij vendi që ishin me mision në Srebrenicë

Evropa
Dzeko për 30 vjetorin e rrethimit të Sarajevës: Lufta nuk i sjell askujt asgjë të mirë

Dzeko për 30 vjetorin e rrethimit të Sarajevës: Lufta nuk i sjell askujt asgjë të mirë

Ndërkombëtare
Johnson për bombardimin e Kharkivit nga forcat ruse: Më kujton bombardimin e Sarajevës

Johnson për bombardimin e Kharkivit nga forcat ruse: Më kujton bombardimin e Sarajevës

Evropa
“Për herë të tretë, ne po ia fillojmë nga e para”: Rrëfimi i burrit që iku nga lufta në Bosnjë, të cilit tornado ia shkatërroi shtëpinë në SHBA

“Për herë të tretë, ne po ia fillojmë nga e para”: Rrëfimi i burrit që iku nga lufta në Bosnjë, të cilit tornado ia shkatërroi shtëpinë në SHBA

Nga Bota
Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në Ukrainë, Igor Girkin pjesë e krimeve të luftës në Bosnjë e Hercegovinë

Udhëheqësi i separatistëve pro-rusë në Ukrainë, Igor Girkin pjesë e krimeve të luftës në Bosnjë e Hercegovinë

Bosnja
Nga sot, ndalohet mohimi i gjenocidit në Bosnje

Nga sot, ndalohet mohimi i gjenocidit në Bosnje

Bosnja
Ndalohet dhe ndëshkohet mohimi i gjenocidit në Bosnje

Ndalohet dhe ndëshkohet mohimi i gjenocidit në Bosnje

Bosnja
Erdogan citon të ndjerin Alija Izetbegoviq, derisa flet për gjenocidin në Srebrenicë

Erdogan citon të ndjerin Alija Izetbegoviq, derisa flet për gjenocidin në Srebrenicë

Ballkan
Në 26-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë varrosen edhe 19 viktima

Në 26-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë varrosen edhe 19 viktima

Bosnja
Rrëfimi për “gruan e varur”, fotografia e së cilës zbuloi më së miri të vërtetën e mizorive të Ratko Mladiqit

Rrëfimi për “gruan e varur”, fotografia e së cilës zbuloi më së miri të vërtetën e mizorive të Ratko Mladiqit

Bosnja