LAJMI I FUNDIT:

Kriminelët serbë të luftës Simatoviq dhe Stanishiq dënohen me nga 15 vjet burgim

Kriminelët serbë të luftës Simatoviq dhe Stanishiq dënohen me nga 15 vjet burgim

Kolegji i Apelit për Gjykatat Penale Ndërkombëtare, ka shpallur aktgjykim të formës së prerë kundër Jovica Stanishiqit dhe Frenki Simatoviqit, udhëheqësit e Sigurimit Shtetëror të Serbisë.

Reklama

Stanishiq dhe Simatoviq u dënuan me të njëjtin dënim me 15 vjet burgim, transmeton Telegrafi.

Kolegji i apelit pranoi ankesën e prokurorit, dhe arriti në përfundimin se Stanishiq dhe Simatoviq, morën pjesë në një ndërmarrje të përbashkët kriminale të udhëheqjes politike dhe ushtarake të Serbisë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Nga krimet në Kroaci, ata janë përgjegjës për krimin në Daljska Planina në qershor 1992.

Ata u dënuan me nga 15 vjet burgim, dhe me këtë dënim Stanishiq dhe Simatoviq u zbulua edhe aktgjykimi i fundit i Tribunalit të Hagës për krime lufte të kryera në territorin e ish-Jugosllavisë.

Në vitin 2021, Stanishiq dhe Simatoviq u shpallën përgjegjës për ndihmën dhe nxitjen e akteve kriminale të vrasjes si shkelje e ligjeve dhe zakoneve të luftës dhe krimeve kundër njerëzimit, si dhe akteve kriminale të dëbimit, transferimit të detyruar dhe persekutimit të myslimanëve dhe popullatës kroate si krime kundër njerëzimit të kryera nga forcat serbe, pas marrjes nën kontroll të Shamac në BeH në prill të vitit 1992. Për këtë, ata u dënuan secili nga 12 vjet burg. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Një snajper ukrainas i quajtur “Fantazma e Bakhmutit” thotë se ka vrarë personalisht 113 rusë – tregon arritjet e tij dhe të njësisë së tij

Botë
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Kryebashkiaku grek godet me shuplakë të prekurin nga përmbytjet - publikohet momenti i përplasjes ndërmjet tyre

Kryebashkiaku grek godet me shuplakë të prekurin nga përmbytjet - publikohet momenti i përplasjes ndërmjet tyre

Greqia
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori