LAJMI I FUNDIT:

Krimet serbe në Kosovë

259 Artikuj

“Pacientët shqiptarë i rrahnin në QKUK”, Dr. Salih Krasniqi flet për dëshmitë e mbledhura për krimet e luftës në Kosovë

“Pacientët shqiptarë i rrahnin në QKUK”, Dr. Salih Krasniqi flet për dëshmitë e mbledhura për krimet e luftës në Kosovë

Kosovë
Shtëpia e Fadil Muqollit në Poklek të Drenasit do të shndërrohet në muze për të përkujtuar masakrën e 1999

Shtëpia e Fadil Muqollit në Poklek të Drenasit do të shndërrohet në muze për të përkujtuar masakrën e 1999

Kosovë
Dokumentimi i krimeve të Serbisë në Kosovë, dorëzohen dokumentet e para në Institutin për krimet e kryera gjatë luftës  

Dokumentimi i krimeve të Serbisë në Kosovë, dorëzohen dokumentet e para në Institutin për krimet e kryera gjatë luftës  

Kosovë
Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia

Kurti në OKB: Nuk do të hakmerremi për vrasjen e 10 mijë qytetarëve tanë nga Serbia

Kosovë
Dushko Arsiq shpallet fajtor për krime lufte, dënohet me 13 vjet burgim

Dushko Arsiq shpallet fajtor për krime lufte, dënohet me 13 vjet burgim

Drejtësi
Kurti kujton ushtarët dhe civilët që u vranë në janar të vitit 1999: Përvjetorët na i përtërijnë plagët e luftës

Kurti kujton ushtarët dhe civilët që u vranë në janar të vitit 1999: Përvjetorët na i përtërijnë plagët e luftës

Kosovë
U rrah pasi bëri homazhe në Prekaz, Sandulloviq: Çfarë krimi të vendosesh lule mbi varrin e një vajze të vrarë

U rrah pasi bëri homazhe në Prekaz, Sandulloviq: Çfarë krimi të vendosesh lule mbi varrin e një vajze të vrarë

Drejtësi
Koleksionuesi i video-kasetave për krimet e luftës në Kosovë, kërcënohet nga Serbia

Koleksionuesi i video-kasetave për krimet e luftës në Kosovë, kërcënohet nga Serbia

Siguri
Romani “Eskadronët e Vdekjes” i Bardhyl Mahmutit paraqet gjenocidin e Serbisë ndaj shqiptarëve – vlerësohet si vepra më e mirë nga LSHK-ja  

Romani “Eskadronët e Vdekjes” i Bardhyl Mahmutit paraqet gjenocidin e Serbisë ndaj shqiptarëve – vlerësohet si vepra më e mirë nga LSHK-ja  

Kosovë
Ish-ministri malazez nuk i kishte ekstraduar të dyshuarit për krime lufte, Haxhiu: Kemi komunikim me ministrin e ri, optimiste për bashkëpunim të mirë

Ish-ministri malazez nuk i kishte ekstraduar të dyshuarit për krime lufte, Haxhiu: Kemi komunikim me ministrin e ri, optimiste për bashkëpunim të mirë

Drejtësi
Dragisha Milenkoviq pranon fajësinë për armëmbajtje pa leje, deklarohet i pafajshëm për krime lufte në Kosovë

Dragisha Milenkoviq pranon fajësinë për armëmbajtje pa leje, deklarohet i pafajshëm për krime lufte në Kosovë

Drejtësi
Ngritet aktakuzë ndaj një serbi për krime lufte, gjatë kohës sa ishte gardian i burgut maltretoi të burgosurit shqiptarë

Ngritet aktakuzë ndaj një serbi për krime lufte, gjatë kohës sa ishte gardian i burgut maltretoi të burgosurit shqiptarë

Kosovë
Kurti: Vrasjet e fëmijëve në Kosovë janë krimet më të tmerrshme të Serbisë

Kurti: Vrasjet e fëmijëve në Kosovë janë krimet më të tmerrshme të Serbisë

Kosovë
I dyshuar për krime lufte, ftesë dhe aktakuzë për gjykim në mungesë për të akuzuarin Dejan Raçiq  

I dyshuar për krime lufte, ftesë dhe aktakuzë për gjykim në mungesë për të akuzuarin Dejan Raçiq  

Drejtësi
​Kosova kërkon personat e pagjetur edhe në Bosnje dhe Kroaci, Serbia nuk bashkëpunon

​Kosova kërkon personat e pagjetur edhe në Bosnje dhe Kroaci, Serbia nuk bashkëpunon

Kosovë
Kryeprokurori Isufaj: Ju siguroj që prokuroria do të vazhdojë të punojë pa ndaluar në ndjekjen e të gjitha rasteve për krimet e luftës

Kryeprokurori Isufaj: Ju siguroj që prokuroria do të vazhdojë të punojë pa ndaluar në ndjekjen e të gjitha rasteve për krimet e luftës

Kosovë
Politikani serb, Bogdanoviq: Gjithmonë do t’i kërkoj falje popullit shqiptar për krimet që kriminelët serbë i kanë kryer

Politikani serb, Bogdanoviq: Gjithmonë do t’i kërkoj falje popullit shqiptar për krimet që kriminelët serbë i kanë kryer

Serbia
Gjendet mbetje mortore në Tusuz të Prizrenit, dyshohet se janë të luftës së fundit

Gjendet mbetje mortore në Tusuz të Prizrenit, dyshohet se janë të luftës së fundit

Kosovë
Formohet Instituti për adresimin e krimeve të kryera nga Serbia, Atdhe Hetemi emërohet drejtor

Formohet Instituti për adresimin e krimeve të kryera nga Serbia, Atdhe Hetemi emërohet drejtor

Kosovë
Gjergj Dedaj nis dëshminë në Speciale: Rugova ishte themelues i Republikës së Kosovës, Thaçi e përmbylli procesin

Gjergj Dedaj nis dëshminë në Speciale: Rugova ishte themelues i Republikës së Kosovës, Thaçi e përmbylli procesin

Kosovë
“25 vjet më parë si 13-vjeçare i kam mbijetuar një masakre të ushtrisë serbe” – video e plotë, ku Bogujevci në KiE tregon shenjat e mbetura në duar

“25 vjet më parë si 13-vjeçare i kam mbijetuar një masakre të ushtrisë serbe” – video e plotë, ku Bogujevci në KiE tregon shenjat e mbetura në duar

Kosovë
Vela: Serbia i përshëndet ushtarët e saj që kryen mizori gjatë luftës në Bosnjë, Kroaci e Kosovë – revizionizëm i rrezikshëm historik

Vela: Serbia i përshëndet ushtarët e saj që kryen mizori gjatë luftës në Bosnjë, Kroaci e Kosovë – revizionizëm i rrezikshëm historik

Kosovë
Fotoreporteri i NYT: Kam mbuluar disa luftëra, ajo në Kosovë më e tmerrshmja

Fotoreporteri i NYT: Kam mbuluar disa luftëra, ajo në Kosovë më e tmerrshmja

Drejtësi
“Këtu i është prerë barku edhe një gruaje shtatzënë”, Kurti bëri homazhe në përvjetorin e masakrës në familjen Deliu

“Këtu i është prerë barku edhe një gruaje shtatzënë”, Kurti bëri homazhe në përvjetorin e masakrës në familjen Deliu

Kosovë