LAJMI I FUNDIT:

Kisha

86 Artikuj

Një i vdekur nga një sulm në një kishë në Stamboll – detaje dhe pamje nga vendi i ngjarjes

Një i vdekur nga një sulm në një kishë në Stamboll – detaje dhe pamje nga vendi i ngjarjes

Turqia
Famullia “Shën Mëhilli”, në Doblibarë: Sabit Geci pagëzohet, ndërron emrin dhe fenë

Famullia “Shën Mëhilli”, në Doblibarë: Sabit Geci pagëzohet, ndërron emrin dhe fenë

Kosovë
Sulmet izraelite shkatërruan 47 xhami, dëmtuan 7 kisha – thotë Qeveria e Gazës

Sulmet izraelite shkatërruan 47 xhami, dëmtuan 7 kisha – thotë Qeveria e Gazës

Nga Bota
Restaurohet kisha e Shën Triadhës në Korçë, ndërtuar nga Muzakajt në 1470

Restaurohet kisha e Shën Triadhës në Korçë, ndërtuar nga Muzakajt në 1470

Shqipëri
Nëntë të vdekur dhe disa të tjerë të lënduar – publikohet momenti i shembjes së çatisë së një kishe në Meksikë

Nëntë të vdekur dhe disa të tjerë të lënduar – publikohet momenti i shembjes së çatisë së një kishe në Meksikë

Amerika
Turistët u ankuan se nuk mund të flinin, qyteti italian hesht këmbanat e kishës

Turistët u ankuan se nuk mund të flinin, qyteti italian hesht këmbanat e kishës

Interesante
Nga shpërthimi i një zjarri në një kishë në Egjipt, humbin jetën 41 persona dhe lëndohen 55 tjerë

Nga shpërthimi i një zjarri në një kishë në Egjipt, humbin jetën 41 persona dhe lëndohen 55 tjerë

Azia
Lideri meksikan i një kishe, dënohet me 16 vite burg në SHBA për abuzim seksual me fëmijë

Lideri meksikan i një kishe, dënohet me 16 vite burg në SHBA për abuzim seksual me fëmijë

Amerika Latine
Ua drejtoi revolen besimtarëve në një kishë në Tenesi, reflekset e shpejta të pastorit “neutralizuan” burrin

Ua drejtoi revolen besimtarëve në një kishë në Tenesi, reflekset e shpejta të pastorit “neutralizuan” burrin

Amerika
Brenda kishës greke që për 17 gradë është më e pjerrët, rrëshqitja e dheut bëri që të pësojë “ndryshime kozmetike”

Brenda kishës greke që për 17 gradë është më e pjerrët, rrëshqitja e dheut bëri që të pësojë “ndryshime kozmetike”

Kuriozitete
Prifti urdhëron burrin pa maskë që të largohet nga kisha, ai refuzon dhe shfaqet i dhunshëm – detyrohet sigurimi që të ndërhyn

Prifti urdhëron burrin pa maskë që të largohet nga kisha, ai refuzon dhe shfaqet i dhunshëm – detyrohet sigurimi që të ndërhyn

Amerika
Një ndërtesë e rrallë po ndërtohet në Berlin – aty do të ketë një kishë, një xhami dhe një sinagogë

Një ndërtesë e rrallë po ndërtohet në Berlin – aty do të ketë një kishë, një xhami dhe një sinagogë

Evropa
Në Turqi restaurohet kisha 1800-vjeçare

Në Turqi restaurohet kisha 1800-vjeçare

Cult+
Foshnja vdes pas ritualit ortodoks të pagëzimit në Rumani

Foshnja vdes pas ritualit ortodoks të pagëzimit në Rumani

Evropa
Plumbi ra mbi priftin në mes të meshës në Brazil

Plumbi ra mbi priftin në mes të meshës në Brazil

Fun Lajme
Kisha e vogël e ndërtuar në vitin 1855, u përshtat në shtëpi banimi

Kisha e vogël e ndërtuar në vitin 1855, u përshtat në shtëpi banimi

Dizajn dhe Arkitekturë
Si përfundoi Suedia me më shumë priftëresha sesa priftërinj?

Si përfundoi Suedia me më shumë priftëresha sesa priftërinj?

Nga Bota
Seuli padit kishën, kontriboi në përhapjen e coronavirusit – kërkohen 4 milionë dollarë dëmshpërblim

Seuli padit kishën, kontriboi në përhapjen e coronavirusit – kërkohen 4 milionë dollarë dëmshpërblim

Nga Bota
Pamje rrëqethëse brenda një kishe në Bejrut, po bëheshin gati për ceremoninë martesore kur gjithçka shpërtheu

Pamje rrëqethëse brenda një kishe në Bejrut, po bëheshin gati për ceremoninë martesore kur gjithçka shpërtheu

Nga Bota
Mesha transmetohej live, shpërthimi i fuqishëm në Bejrut “shkundi” kishën – prifti vrapon për t’i shpëtuar më të keqes

Mesha transmetohej live, shpërthimi i fuqishëm në Bejrut “shkundi” kishën – prifti vrapon për t’i shpëtuar më të keqes

Nga Bota
Vjedhin një ikonë fetare si dhe para në një kishë në Novobërdë

Vjedhin një ikonë fetare si dhe para në një kishë në Novobërdë

Kronika e Zezë
E gjetur 45 vjet më parë, bazilika e Shën Mhillit humbet mes ndërtimeve pa leje

E gjetur 45 vjet më parë, bazilika e Shën Mhillit humbet mes ndërtimeve pa leje

Cult+
Monumenti i trashëgimisë botërore kthehet në çështje politike

Monumenti i trashëgimisë botërore kthehet në çështje politike

Cult+
Kisha në Gjermani mirëpret myslimanët për lutjen e së premtes

Kisha në Gjermani mirëpret myslimanët për lutjen e së premtes

Nga Bota