LAJMI I FUNDIT:

Henry Kissinger

22 Artikuj

Dr. Strejnxhlovi, 60 vjet pas: Misteri i kryeveprës së Kubrickut për Luftën e Ftohtë

Dr. Strejnxhlovi, 60 vjet pas: Misteri i kryeveprës së Kubrickut për Luftën e Ftohtë

Filmi
Këto janë 10 nga personalitetet e shquara që i dhanë lamtumirën botës këtë vit

Këto janë 10 nga personalitetet e shquara që i dhanë lamtumirën botës këtë vit

Nga Bota
Mjeshtri i proceseve paqësore, Harold H. Saunders: Dialogu është i vështirë, por më i mirë se lufta

Mjeshtri i proceseve paqësore, Harold H. Saunders: Dialogu është i vështirë, por më i mirë se lufta

Fakte
Henry Kissinger – nga refugjat i Luftës së Dytë Botërore në diplomat që formësoi diplomacinë amerikane

Henry Kissinger – nga refugjat i Luftës së Dytë Botërore në diplomat që formësoi diplomacinë amerikane

Amerika
Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Amerika
Kissinger për festimet e sulmit të Hamasit në Berlin: Gjermania la shumë të huaj, kjo është gabim

Kissinger për festimet e sulmit të Hamasit në Berlin: Gjermania la shumë të huaj, kjo është gabim

Azia
Zelensky takohet me Kissingerin në SHBA – si ishte kundër Ukrainës në NATO dhe si ndryshoi mendje ish-diplomati i shquar amerikan

Zelensky takohet me Kissingerin në SHBA – si ishte kundër Ukrainës në NATO dhe si ndryshoi mendje ish-diplomati i shquar amerikan

Nga Bota
Xi Jinping takon Henry Kissingerin teksa SHBA-ja synon përmirësim e lidhjeve me Kinën

Xi Jinping takon Henry Kissingerin teksa SHBA-ja synon përmirësim e lidhjeve me Kinën

Nga Bota
Komedianët rusë e telefonuan Kissingerin dhe u prezantuan si Zelensky, e pyetën për shpërthim në gazsjellësin Nord Stream

Komedianët rusë e telefonuan Kissingerin dhe u prezantuan si Zelensky, e pyetën për shpërthim në gazsjellësin Nord Stream

Evropa
Revolucion intelektual dhe ChatGPT

Revolucion intelektual dhe ChatGPT

Analiza
Enigma Gorbaçov

Enigma Gorbaçov

Histori
Tre rezultatet e mundshme të luftës në Ukrainë, sipas Kissingerit

Tre rezultatet e mundshme të luftës në Ukrainë, sipas Kissingerit

Evropa
Reagime të ashpra nga Ukraina ndaj ‘propozimeve për lëshim të territoreve’ – i fundit vjen edhe nga Zelensky

Reagime të ashpra nga Ukraina ndaj ‘propozimeve për lëshim të territoreve’ – i fundit vjen edhe nga Zelensky

Nga Bota
Kissinger thotë se Ukraina “duhet t’i lëshojë territor Rusisë” për t’i dhënë fund luftës

Kissinger thotë se Ukraina “duhet t’i lëshojë territor Rusisë” për t’i dhënë fund luftës

Nga Bota
Përse Amerika dështoi në Afganistan?

Përse Amerika dështoi në Afganistan?

Henry Kissinger
‘Dita e Kiametit’ – diplomati amerikan thotë se SHBA dhe Kina po e afrojnë këtë ditë me teknologjinë e avancuar të tyre

‘Dita e Kiametit’ – diplomati amerikan thotë se SHBA dhe Kina po e afrojnë këtë ditë me teknologjinë e avancuar të tyre

Nga Bota
Koronavirusi do ta ndryshojë përgjithmonë rendin botëror

Koronavirusi do ta ndryshojë përgjithmonë rendin botëror

Henry Kissinger
Kissinger: Koreja e Veriut kërcënim i menjëhershëm

Kissinger: Koreja e Veriut kërcënim i menjëhershëm

Nga Bota
Henry Kissinger: Përçarja në Shtëpinë e Bardhë është një luftë mes hebrenjve dhe jo-hebrenjve

Henry Kissinger: Përçarja në Shtëpinë e Bardhë është një luftë mes hebrenjve dhe jo-hebrenjve

Nga Bota
Paralajmërimi i Kissinger: Rënia e Shtetit Islamik çon në krijimin e një Perandorie Radikale të Iranit

Paralajmërimi i Kissinger: Rënia e Shtetit Islamik çon në krijimin e një Perandorie Radikale të Iranit

Nga Bota
Propozimi që bëri Mao Ce Dun për të ‘pushtuar’ SHBA

Propozimi që bëri Mao Ce Dun për të ‘pushtuar’ SHBA

Nga Bota
Historia interesante kur Mao donte t’i “dhuronte” 10 milionë femra SHBA-ve

Historia interesante kur Mao donte t’i “dhuronte” 10 milionë femra SHBA-ve

Nga Bota