LAJMI I FUNDIT:

Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Henry Kissinger, diplomati përgjegjës për disa nga vendimet më të rëndësishme të politikës së jashtme të Shteteve të Bashkuara gjatë Luftës së Ftohtë, ka vdekur në shtëpinë e tij në Konektikat.

Ai ishte 100 vjeç.

Një shtyllë në administratat presidenciale të Richard Nixon dhe Gerald Ford, Kissinger i shërbeu Nixon-it si këshilltar për sigurinë kombëtare, dhe më vonë sekretar i shtetit.

Ai luajti një rol qendror në agjendën diplomatike të Nixon-it dhe udhëhoqi rrugën për afrimin amerikan me Kinën dhe zbutjen e tensioneve me Bashkimin Sovjetik.

Ai lindi në Gjermani më 27 maj 1923, si Heinz Alfred Kissinger.

Më pak se tre muaj para Kristallnacht, në 1938, familja e tij hebreje u largua nga Gjermania naziste dhe u zhvendos në qytetin e Nju Jorkut, ku ai u bë i njohur si Henry. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Evropa
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Rrëzohet një aeroplan luftarak rus në rajonin e Khersonit - ukrainasit publikojnë video prej vendit të ngjarjes

Evropa
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Gjërat që njerëzit bëjnë në Finlandë – vendin më të lumtur në botë – që tek ne mund të duken të çuditshme

Botë
Zelensky sjell pamje nga Hostomeli ku shpërtheu beteja e ashpër në fillim të luftës me Rusinë

Zelensky sjell pamje nga Hostomeli ku shpërtheu beteja e ashpër në fillim të luftës me Rusinë

Evropa
Kalo në kategori