LAJMI I FUNDIT:

Hebrenjtë

97 Artikuj

‘Shindleri i Britanisë’, burri që shpëtoi 669 fëmijë nga nazistët

‘Shindleri i Britanisë’, burri që shpëtoi 669 fëmijë nga nazistët

Evropa
Mediat britanike publikojnë pamjet – tregojnë një “përplasje” ndërmjet një hebreu dhe myslimani në metronë e Londrës

Mediat britanike publikojnë pamjet – tregojnë një “përplasje” ndërmjet një hebreu dhe myslimani në metronë e Londrës

Evropa
Dyqani në Zvicër: Nuk u japim ski me qira hebrenjve

Dyqani në Zvicër: Nuk u japim ski me qira hebrenjve

Evropa
Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit, historia e hebrenjve në Shqipëri

Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të Holokaustit, historia e hebrenjve në Shqipëri

Shqipëri
Dramë në një sinagogë në Brooklyn, policia shkoi për të shembur tunelin e fshehtë që hebrenjtë ortodoksë e kishin hapur prej muajsh

Dramë në një sinagogë në Brooklyn, policia shkoi për të shembur tunelin e fshehtë që hebrenjtë ortodoksë e kishin hapur prej muajsh

Amerika
Si mundem unë, si hebre i majtë, ta tregoj mbështetjen për palestinezët dhe për izraelitët?

Si mundem unë, si hebre i majtë, ta tregoj mbështetjen për palestinezët dhe për izraelitët?

Jon Lansman
Një ditë në jetën e Abed Salamait: Rrëfimi për dhembjen palestineze

Një ditë në jetën e Abed Salamait: Rrëfimi për dhembjen palestineze

Libri
Hebrenjtë radikalë filmohen duke i pështyrë të krishterët në qytetin e vjetër të Jerusalemit

Hebrenjtë radikalë filmohen duke i pështyrë të krishterët në qytetin e vjetër të Jerusalemit

Azia
Publikohet renditja e 50 hebrenjve më me ndikim për vitin 2023: Prigozhin gjendet në listë, por jo edhe Zelensky

Publikohet renditja e 50 hebrenjve më me ndikim për vitin 2023: Prigozhin gjendet në listë, por jo edhe Zelensky

Azia
Familjet hebreje falënderojnë shqiptarët që i shpëtuan në kohën e Holokaustit

Familjet hebreje falënderojnë shqiptarët që i shpëtuan në kohën e Holokaustit

Kosovë
Bibla më e vjetër më e plotë hebraike shitet për 38.1 milionë dollarë

Bibla më e vjetër më e plotë hebraike shitet për 38.1 milionë dollarë

Nga Bota
Kovaçevski: Bullgarët dhe hebrenjtë do të përfshihen në Kushtetutë

Kovaçevski: Bullgarët dhe hebrenjtë do të përfshihen në Kushtetutë

Politikë
Asgjësimi i hebrenjve në Serbi: Vendi i vetëm në Evropë, pa “problemin hebraik”

Asgjësimi i hebrenjve në Serbi: Vendi i vetëm në Evropë, pa “problemin hebraik”

Fakte
Dy hebrenj spërkatën me zjarrfikëse në New York – sulmet po hetohen si krime të mundshme të urrejtjes

Dy hebrenj spërkatën me zjarrfikëse në New York – sulmet po hetohen si krime të mundshme të urrejtjes

Amerika
Mijëra hebrenj u larguan nga Rusia mes frikës së persekutimit

Mijëra hebrenj u larguan nga Rusia mes frikës së persekutimit

Evropa
Pavarësisht se u ndalohet jomyslimanëve, gazetari hebre hyri ‘vjedhurazi’ në Mekë – njeriu që e ndihmoi atë u arrestua nga policia saudite

Pavarësisht se u ndalohet jomyslimanëve, gazetari hebre hyri ‘vjedhurazi’ në Mekë – njeriu që e ndihmoi atë u arrestua nga policia saudite

Nga Bota
Shtëpia e kirurgut hebre që kishte jetuar dhe punuar në Mitrovicë, historianët kërkojnë të shndërrohet në muze për Holokaustin

Shtëpia e kirurgut hebre që kishte jetuar dhe punuar në Mitrovicë, historianët kërkojnë të shndërrohet në muze për Holokaustin

Jehona Hulaj
Kryeveprat e vjedhura nga nazistët

Kryeveprat e vjedhura nga nazistët

Piktura
Rrëfimi për kampin sekret me nazistë në ShBA

Rrëfimi për kampin sekret me nazistë në ShBA

Filmi
Shtëpia e ankandeve që shokoi opinionin në Izrael, shitet seti i vulave për tatuazhe me të cilat “shënjoheshin” hebrenjtë në Aushvic

Shtëpia e ankandeve që shokoi opinionin në Izrael, shitet seti i vulave për tatuazhe me të cilat “shënjoheshin” hebrenjtë në Aushvic

Azia
Fyerje për hebrenjtë, pronarja e një lokali të kostumeve në Angli nuk e sheh si problem shitjen e uniformave naziste

Fyerje për hebrenjtë, pronarja e një lokali të kostumeve në Angli nuk e sheh si problem shitjen e uniformave naziste

Evropa
U martua me musliman por nuk ndryshoi fe, kush është hebreja e fundit në Afganistan, e ardhur në Shqipëri

U martua me musliman por nuk ndryshoi fe, kush është hebreja e fundit në Afganistan, e ardhur në Shqipëri

Shqipëri
Sekreti i mbijetesës së hebrenjve

Sekreti i mbijetesës së hebrenjve

Cult+
Për herë të parë pas 100 viteve, Rabini bëhet këshilltar fetar në ushtrinë gjermane

Për herë të parë pas 100 viteve, Rabini bëhet këshilltar fetar në ushtrinë gjermane

Evropa