LAJMI I FUNDIT:

GRU

48 Artikuj

Musliu: Ish-pjesëtari GRU-së ruse, që shërbeu në Kosovë, tash pjesë e brigadës paramilitare ruse në Ukrainë

Musliu: Ish-pjesëtari GRU-së ruse, që shërbeu në Kosovë, tash pjesë e brigadës paramilitare ruse në Ukrainë

Siguri
Mali i Zi në rrjetin e aktiviteteve të GRU-së ruse – si qëndron lidhja e ish-zyrtarit Radomir Sekuloviqit me spiunin Igor Zaitsev?

Mali i Zi në rrjetin e aktiviteteve të GRU-së ruse – si qëndron lidhja e ish-zyrtarit Radomir Sekuloviqit me spiunin Igor Zaitsev?

Mali i Zi
Ekspertët e sigurisë: Bojan Dimiq, prijës i agjenturës ruse në veri të Kosovës

Ekspertët e sigurisë: Bojan Dimiq, prijës i agjenturës ruse në veri të Kosovës

Siguri
23 skandalet e Rusisë në 23-vjetorin e hyrjes tinëzare të forcave të tyre ushtarake në Kosovë

23 skandalet e Rusisë në 23-vjetorin e hyrjes tinëzare të forcave të tyre ushtarake në Kosovë

Kosovë
Sllovakia ekspozon dhe dëbon spiunin e GRU-së ruse Sergey Solomasov

Sllovakia ekspozon dhe dëbon spiunin e GRU-së ruse Sergey Solomasov

Evropa
Komandanti i separatistëve pro-rusë Igor Girkin propagandon në Twitter, publikon ‘pushtimin’ e kufirit të Ukrainës nga Rusia

Komandanti i separatistëve pro-rusë Igor Girkin propagandon në Twitter, publikon ‘pushtimin’ e kufirit të Ukrainës nga Rusia

Evropa
Kush ishin 8 spiunët e Rusisë të dëbuar nga selia qendrore e NATO-s?

Kush ishin 8 spiunët e Rusisë të dëbuar nga selia qendrore e NATO-s?

Evropa
Kishte luftuar në Bosnje në krah me forcat serbe, ish-oficeri i GRU-së ruse Igor Girkin bën thirrje për aneksimin e Kazakistanit

Kishte luftuar në Bosnje në krah me forcat serbe, ish-oficeri i GRU-së ruse Igor Girkin bën thirrje për aneksimin e Kazakistanit

Azia
Gazeta britanike Mirror: Vladimir Putin po dërgon fshehurazi trupa të forcave speciale ‘Spetsnaz’ dhe njësi të GRU-së në Kazakistan

Gazeta britanike Mirror: Vladimir Putin po dërgon fshehurazi trupa të forcave speciale ‘Spetsnaz’ dhe njësi të GRU-së në Kazakistan

Azia
Oficerët e GRU-së nën flamurin e OKB-së, publikohen emrat e spiunëve rusë që kanë punuar në Kosovë dhe Bosnje e Hercegovinë

Oficerët e GRU-së nën flamurin e OKB-së, publikohen emrat e spiunëve rusë që kanë punuar në Kosovë dhe Bosnje e Hercegovinë

Siguri
Britania e Madhe do të zhvilloj hetim publik për helmimin e gruas nga shërbimet sekrete ruse me Novichok

Britania e Madhe do të zhvilloj hetim publik për helmimin e gruas nga shërbimet sekrete ruse me Novichok

Evropa
Polonia drejton gishtin kah Rusia e Bjellorusia: Krizën e emigrantëve e organizuan Shërbimet Sekrete në Moskë e Minsk

Polonia drejton gishtin kah Rusia e Bjellorusia: Krizën e emigrantëve e organizuan Shërbimet Sekrete në Moskë e Minsk

Evropa
Ish-konsulli malazez Boro Gjukiqit po ndiqet penalisht në Rusi – përvetësoi fonde që kishin lidhje me kolonelin e FSB-së, Dmitry Senin

Ish-konsulli malazez Boro Gjukiqit po ndiqet penalisht në Rusi – përvetësoi fonde që kishin lidhje me kolonelin e FSB-së, Dmitry Senin

Mali i Zi
Grusht shteti në Mal të Zi, së shpejti procesi i ri gjyqësor ndaj dy shtetasve rusëve dhe 11 personave tjerë

Grusht shteti në Mal të Zi, së shpejti procesi i ri gjyqësor ndaj dy shtetasve rusëve dhe 11 personave tjerë

Mali i Zi
GRU-ja ruse kishte dhunuar disa ushtarë, ngriten aktakuza kundër dy komandantëve

GRU-ja ruse kishte dhunuar disa ushtarë, ngriten aktakuza kundër dy komandantëve

Evropa
Britania e Madhe akuzon një tjetër operativ të GRU-së ruse për sulm nervor ndaj Sergei Skripalit

Britania e Madhe akuzon një tjetër operativ të GRU-së ruse për sulm nervor ndaj Sergei Skripalit

Evropa
Një agjent i Shërbimit Ushtarak të Inteligjencës ruse pjesë e operacionit në Cetinje të Malit të Zi

Një agjent i Shërbimit Ushtarak të Inteligjencës ruse pjesë e operacionit në Cetinje të Malit të Zi

Mali i Zi
Vdekja misterioze e ministrit rus të Emergjencave, Yevgeny Zinichev – gjeneralit të besuar të Vladimir Putinit

Vdekja misterioze e ministrit rus të Emergjencave, Yevgeny Zinichev – gjeneralit të besuar të Vladimir Putinit

Evropa
Gjermania akuzon Shërbimin Ushtarak rus të Inteligjencës për ‘sulme kibernetike’ dhe ‘ndërhyrje në zgjedhje’

Gjermania akuzon Shërbimin Ushtarak rus të Inteligjencës për ‘sulme kibernetike’ dhe ‘ndërhyrje në zgjedhje’

Evropa
Politikani lituanez Algirdas Paleckis dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Politikani lituanez Algirdas Paleckis dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Evropa
Shpërthimi në fabrikën e municioneve në Çaçak të Serbisë, sabotazh nga shërbimet sekrete ruse?

Shpërthimi në fabrikën e municioneve në Çaçak të Serbisë, sabotazh nga shërbimet sekrete ruse?

Serbia
Shërbimi i Sigurimit të Letonisë: Shtetasi rus G. V. Silonov i arrestuar për spiunazh ka lidhje me deputetin Jana Adamsons

Shërbimi i Sigurimit të Letonisë: Shtetasi rus G. V. Silonov i arrestuar për spiunazh ka lidhje me deputetin Jana Adamsons

Evropa
Musliu: Rasti ‘Panda’ ishte planifikuar dhe zbatuar nga shërbimet sekrete ruse

Musliu: Rasti ‘Panda’ ishte planifikuar dhe zbatuar nga shërbimet sekrete ruse

Siguri
Diplomati dhe agjenti i GRU-së ruse Alexey Kondratyev i përfshirë në rrëmbim gjatë qëndrimit në Kosovë

Diplomati dhe agjenti i GRU-së ruse Alexey Kondratyev i përfshirë në rrëmbim gjatë qëndrimit në Kosovë

Siguri