LAJMI I FUNDIT:
Gjykata Kushtetuese e Kosovës

Gjykata Kushtetuese e Kosovës

801 Artikuj

Info

Gjykata Kushtetuese e Kosovës është autoriteti më i lartë për interpretimin e Kushtetutës së Kosovës dhe shqyrtim gjyqësor të ligjeve lidhur me përputhjen e tyre me kushtetutën. Selia e Gjykata Kushtetuese ndodhet në Prishtinë, kryeqytetin e Kosovës. Gjykata Kushtetuese është themeluar menjëherë pas Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës gjersa rastin e saj të parë e kishte në vitin 2009.

Ish-kryetarja e Kushtetueses, Rama: Ka pasur sulme publike e tentime joformale për të ndikuar në punën e gjyqtarëve

Ish-kryetarja e Kushtetueses, Rama: Ka pasur sulme publike e tentime joformale për të ndikuar në punën e gjyqtarëve

Drejtësi
Ligji i ri i pagave dhe zhvleftësimi i disa neneve nga Kushtetuesja – a do të ketë kompensim për ata që kanë pasur ulje të pagës?

Ligji i ri i pagave dhe zhvleftësimi i disa neneve nga Kushtetuesja – a do të ketë kompensim për ata që kanë pasur ulje të pagës?

Elfije Boletini
Kushtetuesja konstatoi se i ishte shkelur e drejta për jetë Sebahate Morinës, KPK mjaftohet me 30% ulje të pagës për prokuroren Hava Krasniqi

Kushtetuesja konstatoi se i ishte shkelur e drejta për jetë Sebahate Morinës, KPK mjaftohet me 30% ulje të pagës për prokuroren Hava Krasniqi

Drejtësi
​Avokati i Popullit dërgon Ligjin për Zgjedhje në Kushtetuese

​Avokati i Popullit dërgon Ligjin për Zgjedhje në Kushtetuese

Kosovë
Grupi i PD, kërkesë në Kushtetuese për “emigrantët”

Grupi i PD, kërkesë në Kushtetuese për “emigrantët”

Shqipëri
Haxhiu: Opozita e konsideron ‘shpëtim’ Gjykatën Kushtetuese që të mos bëhen reforma në drejtësi

Haxhiu: Opozita e konsideron ‘shpëtim’ Gjykatën Kushtetuese që të mos bëhen reforma në drejtësi

Drejtësi
Dërgimi i disa Ligjeve në Gjykatë, Miftaraj: Kjo legjislaturë ka probleme serioze për të siguruar që ato janë miratuar në pajtim me Kushtetutën

Dërgimi i disa Ligjeve në Gjykatë, Miftaraj: Kjo legjislaturë ka probleme serioze për të siguruar që ato janë miratuar në pajtim me Kushtetutën

Elfije Boletini
Pagat që i zbriti Qeveria tash i rrit Gjykata Kushtetuese

Pagat që i zbriti Qeveria tash i rrit Gjykata Kushtetuese

Kosovë
Pse po kontestohet Ligji për Fondin Sovran?

Pse po kontestohet Ligji për Fondin Sovran?

Ekonomi
Gjykata Kushtetuese rrëzon disa nene të Ligjit të Pagave, i kërkon Kuvendit që brenda 6 muajsh ta ndryshojë

Gjykata Kushtetuese rrëzon disa nene të Ligjit të Pagave, i kërkon Kuvendit që brenda 6 muajsh ta ndryshojë

Kosovë
Avokati i Popullit: Ligjin për Zgjedhje do ta dërgojmë në Kushtetuese

Avokati i Popullit: Ligjin për Zgjedhje do ta dërgojmë në Kushtetuese

Kosovë
PDK-ja e dërgon në Kushtetuese Ligjin për Fondin Sovran

PDK-ja e dërgon në Kushtetuese Ligjin për Fondin Sovran

Kosovë
​Bëhen 8 vjet që kur Kushtetuesja vendosi për Asociacionin – parimet e përgjithshme nuk ishin në përputhje me Kushtetutën

​Bëhen 8 vjet që kur Kushtetuesja vendosi për Asociacionin – parimet e përgjithshme nuk ishin në përputhje me Kushtetutën

Kosovë
Mirëpret vendimin e Kushtetueses për Vetingun, Haxhiu: Do ta bëjmë reformën e thellë në drejtësi

Mirëpret vendimin e Kushtetueses për Vetingun, Haxhiu: Do ta bëjmë reformën e thellë në drejtësi

Drejtësi
Edhe Ligji për Fondin Sovran përfundon në Gjykatën Kushtetuese

Edhe Ligji për Fondin Sovran përfundon në Gjykatën Kushtetuese

Kosovë
Vetëvendosje: Opozita pa alternativë, po e “shfrytëzon” Gjykatën Kushtetuese për ta mbrojtur shtetin e kapur  

Vetëvendosje: Opozita pa alternativë, po e “shfrytëzon” Gjykatën Kushtetuese për ta mbrojtur shtetin e kapur  

Kosovë
Haradinaj për draftin e Asociacionit: Shqetësohemi se ka ndërhyrje në rendin kushtetues

Haradinaj për draftin e Asociacionit: Shqetësohemi se ka ndërhyrje në rendin kushtetues

Kosovë
Draft-statuti i Asociacionit, Osmani para deputetëve: Komentet e shqetësimet tona t’i dërgojmë në Gjykatën Kushtetuese

Draft-statuti i Asociacionit, Osmani para deputetëve: Komentet e shqetësimet tona t’i dërgojmë në Gjykatën Kushtetuese

Kosovë
Projektligji për Fondin Sovran, opozita thotë se do ta dërgojnë në Kushtetuese nëse miratohet

Projektligji për Fondin Sovran, opozita thotë se do ta dërgojnë në Kushtetuese nëse miratohet

Financa
Grabitja e armatosur në Suharekë, rrëzimi i Ligjit për masat e përkohshme të produkteve themelore dhe vizita e Stoltenbergut – top lajmet e javës

Grabitja e armatosur në Suharekë, rrëzimi i Ligjit për masat e përkohshme të produkteve themelore dhe vizita e Stoltenbergut – top lajmet e javës

Besnike Salihu
Deputeti i LDK-së mirëpret vendimin e Kushtetueses: I kemi dhënë këshilla Qeverisë, por nuk na kanë dëgjuar

Deputeti i LDK-së mirëpret vendimin e Kushtetueses: I kemi dhënë këshilla Qeverisë, por nuk na kanë dëgjuar

Kosovë
LDK dërgoi në Kushtetuese Ligjin për Masat e Përkohshme për Produktet Themelore, Gjykata jep aktgjykimin

LDK dërgoi në Kushtetuese Ligjin për Masat e Përkohshme për Produktet Themelore, Gjykata jep aktgjykimin

Kosovë
“Opozita synim të vetëm e ka bllokimin e shtetit” – Murati reagon pas vendimit të Kushtetueses për tatimin në pronë

“Opozita synim të vetëm e ka bllokimin e shtetit” – Murati reagon pas vendimit të Kushtetueses për tatimin në pronë

Financa
Falja e tatimit në pronë – Kushtetuesja merr vendim në favor të Qeverisë

Falja e tatimit në pronë – Kushtetuesja merr vendim në favor të Qeverisë

Financa