LAJMI I FUNDIT:

Çernobili

49 Artikuj

Zelensky paralajmëron për një “Çernobil të dytë”

Zelensky paralajmëron për një “Çernobil të dytë”

Evropa
Ujqit e Çernobilit duket se kanë zhvilluar rezistencë ndaj kancerit, zbulon studimi

Ujqit e Çernobilit duket se kanë zhvilluar rezistencë ndaj kancerit, zbulon studimi

Evropa
“Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë”: Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

“Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë”: Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

Evropa
Ushtarët rusë kanë plaçkitur dhe dëmtuar mjete në termocentralin bërthamor të Çernobilit

Ushtarët rusë kanë plaçkitur dhe dëmtuar mjete në termocentralin bërthamor të Çernobilit

Evropa
Ushtria ukrainase merr sërish nën kontroll qytetin Pripyatin, ku kishte ndodhur katastrofa bërthamore e Çernobilit në vitin 1986

Ushtria ukrainase merr sërish nën kontroll qytetin Pripyatin, ku kishte ndodhur katastrofa bërthamore e Çernobilit në vitin 1986

Evropa
Shumë trupa ruse janë larguar nga centrali i Çernobilit – thotë firma bërthamore ukrainase

Shumë trupa ruse janë larguar nga centrali i Çernobilit – thotë firma bërthamore ukrainase

Nga Bota
Shtatë zjarre shpërthejnë në afërsi të Çernobilit

Shtatë zjarre shpërthejnë në afërsi të Çernobilit

Evropa
Ukraina paralajmëron rrezikun për rrezatim pas ndërprerjes së energjisë në termocentralin e Çernobilit

Ukraina paralajmëron rrezikun për rrezatim pas ndërprerjes së energjisë në termocentralin e Çernobilit

Evropa
Rritet rrezatimi pranë centralit bërthamor të Çernobilit

Rritet rrezatimi pranë centralit bërthamor të Çernobilit

Evropa
Rusia pushton Çernobilin, thonë zyrtarët ukrainas

Rusia pushton Çernobilin, thonë zyrtarët ukrainas

Nga Bota
Një vizitë virtuale në Çernobil, qendra e fatkeqësisë më të madhe bërthamore në histori

Një vizitë virtuale në Çernobil, qendra e fatkeqësisë më të madhe bërthamore në histori

Lajme Teknologji
Myku i Çernobilit mund të mbrojë astronautët nga rrezatimi në hapësirë ​​

Myku i Çernobilit mund të mbrojë astronautët nga rrezatimi në hapësirë ​​

Interesante
Zyrtari i lartë amerikan: Kina e trajtoi coronavirusin sikurse BRSS-ja Çernobilin

Zyrtari i lartë amerikan: Kina e trajtoi coronavirusin sikurse BRSS-ja Çernobilin

Nga Bota
Ukraina shënon sot 34-vjetorin e katastrofës bërthamore në Çernobil

Ukraina shënon sot 34-vjetorin e katastrofës bërthamore në Çernobil

Nga Bota
Çernobil, zjarret shpërthejnë serish në afërsi të uzinës bërthamore

Çernobil, zjarret shpërthejnë serish në afërsi të uzinës bërthamore

Nga Bota
Një zyrtar në Ukrainë thotë se nuk ka rrezik nga zjarri i shkaktuar afër Çernobilit – aktivistët e mjedisit e thonë të kundërtën

Një zyrtar në Ukrainë thotë se nuk ka rrezik nga zjarri i shkaktuar afër Çernobilit – aktivistët e mjedisit e thonë të kundërtën

Nga Bota
Djegia e pyllit pranë ish-termocentralit bërthamor të Çernobilit, rrezatimi e bën të vështirë shuarjen

Djegia e pyllit pranë ish-termocentralit bërthamor të Çernobilit, rrezatimi e bën të vështirë shuarjen

Nga Bota
Pema e Krishtlindjes vendoset në “qytetin fantazmë” të Çernobilit – për herë të parë pas vitit 1986

Pema e Krishtlindjes vendoset në “qytetin fantazmë” të Çernobilit – për herë të parë pas vitit 1986

Nga Bota
U rrezikohet vazhdimisht jeta, por nuk ankohen për këtë – njihuni me banorët e Çernobilit që kurrë nuk pranuan të braktisin qytetin e tyre  

U rrezikohet vazhdimisht jeta, por nuk ankohen për këtë – njihuni me banorët e Çernobilit që kurrë nuk pranuan të braktisin qytetin e tyre  

Nga Bota
Salla ku filloi gjithçka do të hapet për turistët, 30 vjet pas katastrofës së Çernobilit – por ata do të mund të qëndrojnë vetëm për 5 minuta

Salla ku filloi gjithçka do të hapet për turistët, 30 vjet pas katastrofës së Çernobilit – por ata do të mund të qëndrojnë vetëm për 5 minuta

Nga Bota
Vendi që kujton fatkeqësinë, brenda reaktorit të pestë bërthamor të Çernobilit

Vendi që kujton fatkeqësinë, brenda reaktorit të pestë bërthamor të Çernobilit

Nga Bota
Ozersk qyteti më radioaktivi në botë

Ozersk qyteti më radioaktivi në botë

Interesante
“Bomba e kurdisur” që gjendet në Evropë – një gabim aty do të sillte pasoja më të rënda se Çernobili

“Bomba e kurdisur” që gjendet në Evropë – një gabim aty do të sillte pasoja më të rënda se Çernobili

Nga Bota
Objekti më i rrezikshëm në Çernobil, gjendet thellë në mal – prekja e tij do të ishte fatale për këdo

Objekti më i rrezikshëm në Çernobil, gjendet thellë në mal – prekja e tij do të ishte fatale për këdo

Nga Bota