LAJMI I FUNDIT:

Qyteti

20 Artikuj

Kumanova është qyteti më i zhurmshëm në Maqedoni, njoftoi Ministria e Mjedisit

Kumanova është qyteti më i zhurmshëm në Maqedoni, njoftoi Ministria e Mjedisit

Maqedonia e Veriut
Qyteti i së ardhmes: Parisi që merr frymë, i projektuar me ndihmën e inteligjencës artificiale

Qyteti i së ardhmes: Parisi që merr frymë, i projektuar me ndihmën e inteligjencës artificiale

Dizajn dhe Arkitekturë
Provinca

Provinca

Cult+
A është Kosova e gatshme të propozojë Qytetin për të Drejtat e Njeriut?

A është Kosova e gatshme të propozojë Qytetin për të Drejtat e Njeriut?

Kosovë
Kontakti me natyrën në qytete redukton vetminë, tregon studimi

Kontakti me natyrën në qytete redukton vetminë, tregon studimi

Të tjera
Të gjithë të ndryshëm, të gjithë të barabartë – qyteti për të drejtat e njeriut

Të gjithë të ndryshëm, të gjithë të barabartë – qyteti për të drejtat e njeriut

Kosovë
Qyteti i së ardhmes në mes të shkretëtirës amerikane, në të do të mund të jetojnë pesë milionë njerëz – qëllimi është të jetë më i qëndrueshmi në botë

Qyteti i së ardhmes në mes të shkretëtirës amerikane, në të do të mund të jetojnë pesë milionë njerëz – qëllimi është të jetë më i qëndrueshmi në botë

Amerika
Pas “anijes fluturuese”, anglezët tani po shohin “qytetin lundrues” – bëhet fjalë për një iluzion optik

Pas “anijes fluturuese”, anglezët tani po shohin “qytetin lundrues” – bëhet fjalë për një iluzion optik

Dështime
Qytet i gjelbër në gjethe zambaku uji

Qytet i gjelbër në gjethe zambaku uji

Çfarë të vizitosh
Qyteti i 50 mijë banorëve, dikur vendi më i dendur në Tokë

Qyteti i 50 mijë banorëve, dikur vendi më i dendur në Tokë

Nga Bota
Qytetet tona nuk do të duken më të njëjtat pas pandemisë

Qytetet tona nuk do të duken më të njëjtat pas pandemisë

Nga Bota
E lirë për t’u blerë, e lehtë për t’u parkuar dhe perfekt për qendrat urbane – a është kjo makinë e vogël përgjigja për problemet e mëdha të qytetit

E lirë për t’u blerë, e lehtë për t’u parkuar dhe perfekt për qendrat urbane – a është kjo makinë e vogël përgjigja për problemet e mëdha të qytetit

Koncepte
Me kujtime të hidhura nga SARS, Hong Kongu bëhet një qytet fantazmë

Me kujtime të hidhura nga SARS, Hong Kongu bëhet një qytet fantazmë

Nga Bota
Mbyllet qyteti i dytë kinez me 6 milionë banorë, për të ndaluar përhapjen vdekjeprurëse të coronavirusit

Mbyllet qyteti i dytë kinez me 6 milionë banorë, për të ndaluar përhapjen vdekjeprurëse të coronavirusit

Nga Bota
Zbulohet plani për qytetin 3 miliardë dollarësh për të pastrehët në Kaliforni – aty do të kenë ‘gjumë të qetë’, ushqim dhe shërbime shëndetësore

Zbulohet plani për qytetin 3 miliardë dollarësh për të pastrehët në Kaliforni – aty do të kenë ‘gjumë të qetë’, ushqim dhe shërbime shëndetësore

Nga Bota
Kim Jong-un preu shiritin e kuq – publikohen detajet dhe pamjet e ‘qytetit utopik’ në Samjiyon të Koresë së Veriut

Kim Jong-un preu shiritin e kuq – publikohen detajet dhe pamjet e ‘qytetit utopik’ në Samjiyon të Koresë së Veriut

Nga Bota
Arabia Saudite ndërton qytet për “sportet perëndimore”, kostoja e tij kap shumën e 400 miliardë funteve – fansave do t’ju lejohen konsumimi i alkoolit

Arabia Saudite ndërton qytet për “sportet perëndimore”, kostoja e tij kap shumën e 400 miliardë funteve – fansave do t’ju lejohen konsumimi i alkoolit

Ndërkombëtare
Zhvendsohet nga zhurma e qytetit në fshat: Tregimi i Arianit Sllamnikut, gjilanasit që po ndërton jetën e re me produkte bio

Zhvendsohet nga zhurma e qytetit në fshat: Tregimi i Arianit Sllamnikut, gjilanasit që po ndërton jetën e re me produkte bio

Kosovë
Princi saudit ndërton mega-qytetin me shi dhe hënë artificiale

Princi saudit ndërton mega-qytetin me shi dhe hënë artificiale

Nga Bota
Po ndërtohet qyteti i parë detar në botë: Ja si do të duket (Foto, Video)

Po ndërtohet qyteti i parë detar në botë: Ja si do të duket (Foto, Video)

Dizajn dhe Arkitekturë