LAJMI I FUNDIT:

Ky është qyteti më i vizituar në vitin 2023: E vizituan më shumë se njëzet milionë turistë

Ky është qyteti më i vizituar në vitin 2023: E vizituan më shumë se njëzet milionë turistë

Shumica do të mendojnë për Parisin, por është një qytet tjetër

Kur përmenden qytetet që janë magnet për turistët, gjëja e parë që të vjen ndër mend është Parisi, Roma apo Londra.


Megjithatë, sipas “Euromonitor International”, asnjë nga këto destinacione nuk zuri vendin e parë në listën e qyteteve më të vizituara në botë për vitin 2023.

Ishte Stambolli që pati më shumë vizitorë vitin e kaluar, transmeton Telegrafi.

Qendra ekonomike dhe kulturore e Turqisë mirëpriti një numër të pabesueshëm 20.2 milionë vizitorë në vitin 2023 dhe parashikohet që ky numër të jetë edhe më i lartë në vitin 2024.

Vendi kohët e fundit lehtësoi vizat për udhëtarët nga SHBA-ja dhe Kanadaja, por edhe me pasurinë e tij të pamjeve kulturore verbuese dhe një përzierje të kulturave aziatike dhe evropiane, nuk është çudi që qyteti është kaq popullor.

Kaq shumë turizëm nuk është gjithmonë një bekim – vetëm Hagia Sophia mirëpret rreth 3.5 milionë njerëz në vit dhe hyrja së shpejti do t’u kushtojë vizitorëve 25 euro.

Londra zuri vendin e dytë në listë me 18.8 milionë, dhe duke pasur parasysh se numri i vizitorëve në qytet është rikthyer në nivelin e tij para pandemisë nuk është një surprizë e madhe. Dubai është në vendin e tretë me 16.8 milionë banorë dhe Antalia, një tjetër qytet turk, në vendin e katërt.

Lista e 10 qyteteve më të vizituara në vitin 2023 sipas Euromonitor International përfshin:

▪ Stambolli
▪ Londra
▪ Dubai
▪ Antalia
▪ Parisi
▪ Hong Kongu
▪ Bangkoku
▪ Nju Jorku
▪ Kankun
▪ Meka

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Çfarë të vizitosh
Si të bësh para: Ç'ju mësuan prindërit e pasur fëmijëve të tyre?

Si të bësh para: Ç'ju mësuan prindërit e pasur fëmijëve të tyre?

Lifestyle
Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Test psikologjik i Frojdit që ta njihni më mirë veten: Zbuloni brendinë e shpirtit tuaj!

Këshillë javore
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Udhërrëfyes për seks oral: Çfarë duan femrat në të vërtetë

Udhërrëfyes për seks oral: Çfarë duan femrat në të vërtetë

Intimitet dhe Pasion
Rregullat e karmës që do t’jua ndryshojnë perspektivën për jetën

Rregullat e karmës që do t’jua ndryshojnë perspektivën për jetën

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori