LAJMI I FUNDIT:

Norvegjia

294 Artikuj

Si po eksperimenton Banka Qendrore norvegjeze me monedhën e saj dixhitale

Si po eksperimenton Banka Qendrore norvegjeze me monedhën e saj dixhitale

Botë
Prototipi i turbinës me erë thyen rekord, prodhon 359 MWh energji elektrike për 24 orë

Prototipi i turbinës me erë thyen rekord, prodhon 359 MWh energji elektrike për 24 orë

Lajme Teknologji
Policia norvegjeze arreston rusin që me dron filmonte aeroportin dhe fluturaket ushtarake

Policia norvegjeze arreston rusin që me dron filmonte aeroportin dhe fluturaket ushtarake

Evropa
Katërmbëdhjetë aleatë të NATO-s do të rritin kapacitetet e mbrojtjes ajrore evropiane

Katërmbëdhjetë aleatë të NATO-s do të rritin kapacitetet e mbrojtjes ajrore evropiane

Evropa
Tri vende evropiane porosisin armë për Ukraianën, që mund të gjuajnë gjashtë predha në minutë në distancë prej 40 kilometrave

Tri vende evropiane porosisin armë për Ukraianën, që mund të gjuajnë gjashtë predha në minutë në distancë prej 40 kilometrave

Evropa
Hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni, Evropa vazhdon të largohet nga energjia ruse

Hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni, Evropa vazhdon të largohet nga energjia ruse

Evropa
Forcimi i dollarit si po ndikon tek ekonomitë botërore

Forcimi i dollarit si po ndikon tek ekonomitë botërore

Botë
Ka një qytet ku ‘nuk të lejohet të vdesësh’ – apo edhe ‘të sjellësh një fëmijë në jetë’

Ka një qytet ku ‘nuk të lejohet të vdesësh’ – apo edhe ‘të sjellësh një fëmijë në jetë’

Kuriozitete
Norvegjia do të vendosë ushtrinë për të mbrojtur infrastrukturën e saj të naftës dhe gazit

Norvegjia do të vendosë ushtrinë për të mbrojtur infrastrukturën e saj të naftës dhe gazit

Nga Bota
Norvegjia do ta mbyllë ambasadën e saj në Kosovë

Norvegjia do ta mbyllë ambasadën e saj në Kosovë

Kosovë
Pronarët e Tesla filluan një grevë urie në Norvegji

Pronarët e Tesla filluan një grevë urie në Norvegji

Auto Lajme
Kriza energjetike në botë, Norvegjia planifikon të mbajë një nivel të lartë të prodhimit të gazit

Kriza energjetike në botë, Norvegjia planifikon të mbajë një nivel të lartë të prodhimit të gazit

Botë
VW nga viti 2024 do të ndalojë shitjen e veturave me benzinë dhe naftë në tregun norvegjez

VW nga viti 2024 do të ndalojë shitjen e veturave me benzinë dhe naftë në tregun norvegjez

EVs
Norvegjia shkarkon 30 anëtarë të Gardës Mbretërore shkaku i përdorimit të drogës

Norvegjia shkarkon 30 anëtarë të Gardës Mbretërore shkaku i përdorimit të drogës

Evropa
Norvegjia rrit për 10 për qind prodhimin e gazit, i siguron Gjermanisë furnizim

Norvegjia rrit për 10 për qind prodhimin e gazit, i siguron Gjermanisë furnizim

Botë
Shembet ura e drurit në Norvegji, shpëtohen shoferët e kamionit – publikohen pamjet e këtij momenti

Shembet ura e drurit në Norvegji, shpëtohen shoferët e kamionit – publikohen pamjet e këtij momenti

Evropa
Norvegjia do ta furnizojë me gaz Gjermaninë

Norvegjia do ta furnizojë me gaz Gjermaninë

Evropa
Zelensky shkarkon disa ambasadorë, duke përfshirë edhe “problematikun” në Gjermani

Zelensky shkarkon disa ambasadorë, duke përfshirë edhe “problematikun” në Gjermani

Evropa
Kishte djegur Kuranin para një xhamie në Oslo, lideri i grupit anti-islamik pëson aksident – filmohet kur goditet qëllimshëm mjeti i tij

Kishte djegur Kuranin para një xhamie në Oslo, lideri i grupit anti-islamik pëson aksident – filmohet kur goditet qëllimshëm mjeti i tij

Evropa
Norvegjia do ta ndihmojë Ukrainën me 1 miliardë dollarë

Norvegjia do ta ndihmojë Ukrainën me 1 miliardë dollarë

Evropa
Rusia akuzon Norvegjinë për bllokadë të Arktikut dhe kërcënon me hakmarrje

Rusia akuzon Norvegjinë për bllokadë të Arktikut dhe kërcënon me hakmarrje

Evropa
Presidentja Osmani për sulmin e armatosur në Oslo: Qëndrojmë me popullin e Norvegjisë

Presidentja Osmani për sulmin e armatosur në Oslo: Qëndrojmë me popullin e Norvegjisë

Kosovë
I dyshuari për sulmin në një bar homoseksualësh në Oslo thuhet se është një islamist i radikalizuar me një histori të sëmundjes mendore

I dyshuari për sulmin në një bar homoseksualësh në Oslo thuhet se është një islamist i radikalizuar me një histori të sëmundjes mendore

Evropa
Pas sulmit vdekjeprurës në Oslo, personi i dyshuar për të shtënat po akuzohet për terrorizëm

Pas sulmit vdekjeprurës në Oslo, personi i dyshuar për të shtënat po akuzohet për terrorizëm

Evropa