LAJMI I FUNDIT:

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë – shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë – shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Po kërkoni të eksploroni Evropën me dy rrota këtë verë?

Reklama

Nuk ka pasur kurrë një kohë më të mirë për të hequr dorë nga vetura juaj për një formë më aktive – dhe të qëndrueshme – të udhëtimit.

Gjithnjë e më shumë vende evropiane po investojnë në infrastrukturën e çiklizmit. Kontinenti është i kryqëzuar me një rrjet të pafund rrugësh piktoreske që thjesht kërkojnë të eksplorohen, transmeton Telegrafi.

Për t’ju ndihmuar të vendosni se ku të filloni, euronews ka analizuar rrugët më të mira për çiklizëm në Evropë.

Duke shfrytëzuar të dhënat nga faqja e internetit për krahasimin e çmimeve në Mbretërinë e Bashkuar, “Compare the Market”, këto janë rrugët më të ekspozuara në rrjetet sociale në të gjithë kontinentin e vjetër.

Cila është rruga më piktoreske e çiklizmit në Evropë?

Në vendin e parë gjendet rruga, “Wild Atlantic” në Gadishullin Inishowen të “County Donegal” të Irlandës.

Me një gjatësi prej mbi 2,500 kilometrash, rruga përshkruan bregun perëndimor mahnitës të Irlandës.

Gjatë rrugës, do të shijoni pamje të shkëmbinjve të lartë, gjireve të mbrojtura dhe ishujve smerald.

Itinerari është i ndarë në 14 faza, që do të thotë se mund ta përfundoni me disa ndalesa.

Çiklistët nga e gjithë bota kanë publikuar mbi 1.7 milion imazhe dhe video nën etiketimin #wildatlanticway, duke e bërë këtë itinerar të çiklizmit më të shfaqur në Instagram.

Ku janë rrugët më të mira të çiklizmit në Francë?

Me garën e çiklizmit, Tour De France, nuk është çudi që Franca merr epitetin si vendi me rrugët më piktoreske të çiklizmit. Nga 20 rrugët më të mira të Instagram, ajo është shtëpia e jo më pak se pesë.

Me 427,561 publikime në Instagram, “Camino Frances” zë vendin e dytë dhe është më i popullarizuar në Evropë.

Kjo rrugë piktoreske kalon nga Saint-Jean-Pied-de-Port përtej kufirit në Santiago de Compostela në Spanjë. Në të njëjtën shteg, rruga “St James” zë vendin e pestë.

Franca gjithashtu zë vendin e tretë në listë me Cingles De Ventoux në Bedoin. Këtu, çiklistët seriozë – ose të çmendur – sfidojnë veten duke u përpjekur që rrugën e njëjtë ta përshkojnë tre herë brenda 24 orëve, në një lartësi mbi 4,400 metra në një distancë prej 136 kilometrash.

Rrugët e ngrehinës, “Routes des Grandes Alpes”, që shtrihet nga Liqeni Gjenevë deri në Rivierrën Franceze, dhe “La Marmotte” – një sfidë vjetore çiklistike verore në Bourg d’Oisans – gjithashtu janë pjesë e listës.

Ku janë rrugët më të mira të çiklizmit në MB?

View this post on Instagram

A post shared by Daniela (@ela_radelt)

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu ka rrugë piktoreske të çiklizmit – dy rrugë uellsiane, një itinerar skocez dhe tre anglez – gjenden në TOP-20 më të mirat.

Shtegu i Taff Trail në Cardiff Bay, Uells, zë vendin e tetë për shkak të kombinimit të qetësisë së shtigjeve pranë lumit dhe rrugëve në pyje. Rruga zhvillohet në një distancë prej 88 km nga qyteti i Cardiff deri në Parkun Kombëtar të Brecon Beacons.

Uellsi njihet gjithashtu për shtegun Mawddach në Dolgellau, një rrugë prej 14 km përgjatë një linje hekurudhore të papërdorur në Parkun Kombëtar Snowdonia.

Rrethi i Bealach na Ba në Skocinë, nga Tornapress, zë vendin e 11-të. Kjo xhiro me rul përgjatë bregut perëndimor të vendit krenohet me pamje mahnitëse dhe kodrën më të gjatë të pjerrët në Britani të Madhe.

Sfida 180 km e Fred Whitton në Angli është e njohur për shtegun e saj piktoresk nëpër Lake District.

Profesionistët e çiklizmit e përfundojnë këtë rrugë në më pak se gjashtë orë, por nëse jeni i ri në çiklizëm, mos u dekurajoni nëse ju merr më shumë se 11 orë.

Gjithashtu në Angli, “Cyclone” në Newcastle – më shumë një ngjarje vjetore sesa një rrugë zyrtare – tërheq çiklistët për të përshkruar rrugë me vështirësi të ndryshme, që lëvizin nga 55 deri në 174 km.

Mbreti Alfred’s Way – 350 km rrugë rrethore aventureske jashtë rrugës që fillon në Winchester – gjithashtu hyn në listë.

Ku janë rrugët më të mira të çiklizmit në Itali?

Duke përshkuar pyjet dhe qytetet mijëravjeçare, “Gjurma e Toskanës” së Italisë gjendet në vendin e 10.

Duke filluar nga Monterosso al Mare, rruga 450 km pret ngjarjen më të madhe vjetore në botë të “bikepacking”, e cila tërheq rreth 3000 pjesëmarrës nga mbi 40 vende.

Në vend të 12-të, “Parenzana” në qytetin bregdetar Muggia, Trieste, ndjek rrugën e 129 km të një hekurudhe të vjetër me gjurmë të ngushtë në Porec, Kroaci, duke kaluar nëpër plazhe dhe banja të kripës.

Ku janë rrugët më të mira të çiklizmit në Gjermani?

View this post on Instagram

A post shared by Daniela (@ela_radelt)

Gjermania ka pikat më piktoreske të çiklizmit në Evropë. Iron Curtain Gravel Trail zë vendin e 19-të me 687 km shtigje.

Duke filluar nga “Drei-Länder-Stein” në malin Harz, ai shtrihet deri në “Dreiländereck” në kufirin me Çekinë. Duke krijuar rrugë nëpër male dhe parqe kombëtare, ky shteg është i mbushur me pllaka që tregojnë historinë e të shkuarës të ndarë të Gjermanisë.

Rruga e Ciklit të Danubit, e njohur gjithashtu si Donauradweg, zë vendin e 20-të. Duke filluar në Donaueschingen në Pyllin e Zi, rruga buzë lumit kalon përgjatë Austrisë, Sllovakisë dhe Hungarisë deri në bregun e Detit të Zi të Rumanisë.

Ku tjetër në Evropë?

Evropa nuk ka mungesë të rrugëve piktoreske të çiklizmit dhe vende të tjera të ndryshme hyjnë në top 20.

La Vuelta – një garë vjetore çiklizmi që zhvillohet në Spanjë – gjendet në vendin e katërt. Ajo sfidon garuesit të përshkojnë terrene të sheshta, kodra dhe male në 21 etapa, secila prej të cilave zhvillohet në një pjesë të ndryshme të vendit.

Në vendin e gjashtë, “Kungsleden” në Suedi është një vijë e çmendur me majat e maleve të mbuluara me borë dhe toka të egra.

Nga Abisko në Hemavan, rruga prej 430 km është gjithashtu shtegu më i gjatë i ecjes në vend.

Duke gjarpëruar 273 kilometra, gara vjetore e çiklizmit në Tour of Flanders në Belgjikë vjen në vendin e shtatë, ndërsa rruga e çiklizmit në Detin e Veriut të Norvegjisë nga Bergen në Kristiansand zë pozitën e 18-të. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq ‘rrëfehet’ në CNN, irritohet nga Christiane Amanpour dhe tregon ‘ofertën’ që i bëri Kurtit në takimin e fundit në Bruksel

Vuçiq ‘rrëfehet’ në CNN, irritohet nga Christiane Amanpour dhe tregon ‘ofertën’ që i bëri Kurtit në takimin e fundit në Bruksel

Serbia
Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Evropa
Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat

Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat

Botë
Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Evropa
Më shumë se 1,000 të vdekur nga Ethet e Dengës, në shpërthimin më të keq të regjistruar të Bangladesh

Më shumë se 1,000 të vdekur nga Ethet e Dengës, në shpërthimin më të keq të regjistruar të Bangladesh

Azia
Mali i Zi: Spajiq në një mision të (pa)mundur

Mali i Zi: Spajiq në një mision të (pa)mundur

Mali i Zi
Kalo në kategori