LAJMI I FUNDIT:

Lufta në Afganistan

339 Artikuj

Nga Kosova deri në Afganistan, ICG liston 10 konfliktet e mundshme në vitin 2024

Nga Kosova deri në Afganistan, ICG liston 10 konfliktet e mundshme në vitin 2024

Kosovë
Izraeli dhe mësimet e 11 Shtatorit

Izraeli dhe mësimet e 11 Shtatorit

Gideon Rachman
Pse Hollivudi ka frikë nga Afganistani?

Pse Hollivudi ka frikë nga Afganistani?

Filmi
Talibanët ua ndalojnë femrave përdorimin e palestrave të fitnesit dhe hyrjen në parqe

Talibanët ua ndalojnë femrave përdorimin e palestrave të fitnesit dhe hyrjen në parqe

Azia
Helikopteri amerikan Black Hawk rrëzohet gjatë stërvitjes ushtarake të talebanëve, humbin jetën tre persona – publikohen pamjet e rrëzimit

Helikopteri amerikan Black Hawk rrëzohet gjatë stërvitjes ushtarake të talebanëve, humbin jetën tre persona – publikohen pamjet e rrëzimit

Azia
Largohet familja e fundit afgane nga Maqedonia e Veriut

Largohet familja e fundit afgane nga Maqedonia e Veriut

Maqedonia e Veriut
Raketa Ninja R9X që u përdor për vrasjen e liderit të Al-Qaedas – nuk shpërthen dhe ka gjashtë tehe në formë thike

Raketa Ninja R9X që u përdor për vrasjen e liderit të Al-Qaedas – nuk shpërthen dhe ka gjashtë tehe në formë thike

Azia
Kush ishte lideri i vrarë i Al Qaedas dhe “arkitekti” i sulmeve terroriste të 11 shtatorit?

Kush ishte lideri i vrarë i Al Qaedas dhe “arkitekti” i sulmeve terroriste të 11 shtatorit?

Azia
Ushtria amerikane vret liderin e Al-Qaedas në Afganistan gjatë një sulmi me dron

Ushtria amerikane vret liderin e Al-Qaedas në Afganistan gjatë një sulmi me dron

Azia
Gratë që punojnë si prezantuese lajmesh në Afganistan, nga sot duhet ta mbulojnë fytyrën

Gratë që punojnë si prezantuese lajmesh në Afganistan, nga sot duhet ta mbulojnë fytyrën

Evropa
Kim: Shqiptarët udhëhoqën botën në hapjen e vendit të tyre për afganët

Kim: Shqiptarët udhëhoqën botën në hapjen e vendit të tyre për afganët

Shqipëri
Pentagoni publikon pamjet kur nga sulmi me dron në Kabul, vriten 10 civilë 

Pentagoni publikon pamjet kur nga sulmi me dron në Kabul, vriten 10 civilë 

Amerika
Rrëfimi prekës nga Afganistani, gjendet foshnja që u filmua duke ia dorëzuar një ushtari përmes rrethojës gjembore

Rrëfimi prekës nga Afganistani, gjendet foshnja që u filmua duke ia dorëzuar një ushtari përmes rrethojës gjembore

Azia
Viti 2001: Lufta afër e larg

Viti 2001: Lufta afër e larg

Agron Shala
Artistët afganë falënderojnë Shqipërinë për mikpritjen me anë të muralit në Tiranë

Artistët afganë falënderojnë Shqipërinë për mikpritjen me anë të muralit në Tiranë

Shqipëri
Çifti afgan akoma janë në kërkim të birit dymuajsh, ia dorëzuan ushtarit në aeroportin e Kabulit – prej atëherë as edhe një gjurmë

Çifti afgan akoma janë në kërkim të birit dymuajsh, ia dorëzuan ushtarit në aeroportin e Kabulit – prej atëherë as edhe një gjurmë

Azia
Edhe 100 afganë largohen nga Kosova drejtë SHBA-së, Montgomery falënderon kosovarët që i pritën

Edhe 100 afganë largohen nga Kosova drejtë SHBA-së, Montgomery falënderon kosovarët që i pritën

Kosovë
Talibani më misterioz shfaqet për herë të parë në publik, lideri suprem mban fjalim në një xhami në Kandahar

Talibani më misterioz shfaqet për herë të parë në publik, lideri suprem mban fjalim në një xhami në Kandahar

Azia
Osmani publikon letrën e radhës falënderuese nga SHBA, për rolin e Kosovës gjatë luftës në Afganistan

Osmani publikon letrën e radhës falënderuese nga SHBA, për rolin e Kosovës gjatë luftës në Afganistan

Kosovë
Pasojat e ardhjes së talebanëve në pushtet, prindërit afganë shesin foshnjën për 500 dollarë për t’i ushqyer fëmijët e tjerë

Pasojat e ardhjes së talebanëve në pushtet, prindërit afganë shesin foshnjën për 500 dollarë për t’i ushqyer fëmijët e tjerë

Azia
Talebanët po “arnojnë” atë që kanë shkatërruar amerikanët, kanë vendosur të ndërtojnë flotën e tyre të forcave ajrore

Talebanët po “arnojnë” atë që kanë shkatërruar amerikanët, kanë vendosur të ndërtojnë flotën e tyre të forcave ajrore

Azia
Maqedoni: Largohen drejt Irlandës 27 shtetas të Afganistanit

Maqedoni: Largohen drejt Irlandës 27 shtetas të Afganistanit

Maqedonia e Veriut
BE rrit ndihmën për Afganistanin dhe fqinjët e tij në 1 miliard euro

BE rrit ndihmën për Afganistanin dhe fqinjët e tij në 1 miliard euro

Nga Bota
Përkthyesi që ndihmoi në shpëtimin e Joe Biden në vitin 2008 largohet nga Afganistani

Përkthyesi që ndihmoi në shpëtimin e Joe Biden në vitin 2008 largohet nga Afganistani

Nga Bota