LAJMI I FUNDIT:
Japonia

Japonia

959 Artikuj

Roboti e zgjidh rubikonin në më pak se një sekondë dhe shënon rekord botëror

Roboti e zgjidh rubikonin në më pak se një sekondë dhe shënon rekord botëror

Interesante
Toyota konfirmon prodhimin e kamionçinës elektrike

Toyota konfirmon prodhimin e kamionçinës elektrike

Auto Lajme
Japonia ngre alarmin për arinjë pasi një burrë u gjet i vdekur dhe dy oficerë të policisë të plagosur

Japonia ngre alarmin për arinjë pasi një burrë u gjet i vdekur dhe dy oficerë të policisë të plagosur

Nga Bota
Ky ishull i vetmuar japonez fsheh një sekret të errët – kishte 5000 banorë dhe në një moment të gjithë e braktisën

Ky ishull i vetmuar japonez fsheh një sekret të errët – kishte 5000 banorë dhe në një moment të gjithë e braktisën

Azia
Mazda konfirmon gjeneratën e re CX-5 me motor hibrid

Mazda konfirmon gjeneratën e re CX-5 me motor hibrid

Auto Lajme
Ky specialitet japonez është bërë viral: A do të guxonit ta provonit?

Ky specialitet japonez është bërë viral: A do të guxonit ta provonit?

Fun Lajme
Tajvani goditet nga tërmeti

Tajvani goditet nga tërmeti

Nga Bota
Treni i verdhë japonez shkon gjithmonë bosh dhe të gjithë “përkulen para tij” – çfarë misioni kryen në linjat e shpejtësisë së lartë

Treni i verdhë japonez shkon gjithmonë bosh dhe të gjithë “përkulen para tij” – çfarë misioni kryen në linjat e shpejtësisë së lartë

Azia
Japonia ka nëntë milionë shtëpi të lira – kjo po llogaritet si problem për shtetin aziatik

Japonia ka nëntë milionë shtëpi të lira – kjo po llogaritet si problem për shtetin aziatik

Azia
Japonia dhe Brazili bien dakord të mbrojnë pyjet tropikale të Amazonës

Japonia dhe Brazili bien dakord të mbrojnë pyjet tropikale të Amazonës

Nga Bota
Dhjetë aeroportet më të pastra në botë – vetëm një është në Evropë

Dhjetë aeroportet më të pastra në botë – vetëm një është në Evropë

Nga Bota
Biden i quan “ksenofobike” Indinë dhe Japoninë

Biden i quan “ksenofobike” Indinë dhe Japoninë

Nga Bota
1 Maji në mbarë botën: Protesta, përleshje dhe gazlotsjellës

1 Maji në mbarë botën: Protesta, përleshje dhe gazlotsjellës

Nga Bota
Për herë të parë, Papa Françesku pjesë e samitit të G7 për të diskutuar mbi Inteligjencën Artificiale

Për herë të parë, Papa Françesku pjesë e samitit të G7 për të diskutuar mbi Inteligjencën Artificiale

Lajme Teknologji
Trump 2.0: Si po përgatiten aleatët e SHBA-së për një rikthim të tij në Shtëpinë e Bardhë?

Trump 2.0: Si po përgatiten aleatët e SHBA-së për një rikthim të tij në Shtëpinë e Bardhë?

Nga Bota
Historia e konkurrentit të ‘shfaqjes më mizore në botë’ – e kuptoi se teksa po jetonte i zhveshur, po ndiqej nga miliona njerëz

Historia e konkurrentit të ‘shfaqjes më mizore në botë’ – e kuptoi se teksa po jetonte i zhveshur, po ndiqej nga miliona njerëz

Interesante
Dy helikopterë të ushtrisë japoneze përplasen në ajër, humb jetën një person dhe shtatë tjerë zhduken

Dy helikopterë të ushtrisë japoneze përplasen në ajër, humb jetën një person dhe shtatë tjerë zhduken

Azia
Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Treni në Japoni u nis me 17 minuta vonesë: Kur pasagjerët dëgjuan arsyen, askush nuk u zemërua

Azia
Mjekët japonezë padisin Google për informata të rreme dhe kërkojnë dëmshpërblim

Mjekët japonezë padisin Google për informata të rreme dhe kërkojnë dëmshpërblim

Lajme Teknologji
Tërmet i fuqishëm në Japoni – nuk raportohet për viktima

Tërmet i fuqishëm në Japoni – nuk raportohet për viktima

Azia
OpenAl njofton për hapjen e zyres së re në Japoni, e para në Azi

OpenAl njofton për hapjen e zyres së re në Japoni, e para në Azi

Lajme Teknologji
Japonia përforcon aleancën me ShBA-në, për t’iu kundërvënë Kinës

Japonia përforcon aleancën me ShBA-në, për t’iu kundërvënë Kinës

Gideon Rachman
Kishida i Japonisë paralajmëron se bota është futur në një “pikë kthese historike”

Kishida i Japonisë paralajmëron se bota është futur në një “pikë kthese historike”

Nga Bota
Toyota prezanton edicionin e ri special për terrene të vështira

Toyota prezanton edicionin e ri special për terrene të vështira

Auto Lajme