LAJMI I FUNDIT:

Sony dhe Honda pritet të ofrojnë EV-në e parë “të përbashkët” në vitin 2026

Sony dhe Honda pritet të ofrojnë EV-në e parë “të përbashkët” në vitin 2026

Gjigantët japonezë Honda dhe Sony kanë zbuluar më shumë detaje rreth automjeteve të tyre elektrike të zhvilluara së bashku.

Honda do të lansojë një linjë të re të Serisë 0 që do të përfshijë shtatë modele të reja EV deri në vitin 2031.

Ndërkohë, sipërmarrja e përbashkët e Sony dhe Honda, Afeela, po përgatitet të zbulojë EV-në e saj të parë, një sedan elegant, në vitin 2026, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


Siç thuhet më tej, duke bashkuar burimet dhe ekspertizën, Honda dhe Sony mund të shkurtojnë afatet kohore, duke i lejuar ata të sjellin makinat e tyre elektrike në treg më shpejt.

Kjo është thelbësore për të “sapoardhurit” në një peizazh me zhvillim të shpejtë të EV, pasi përndryshe ata rrezikojnë të nxjerrin një produkt që tashmë është “i vjetëruar”.

Honda po investon ka rezervuar 10 trilion jen (afërsisht 61 miliardë euro) për Serinë 0. Këto automjete elektrike do të mburren me paketa baterish ultra të holla, boshte elektronike kompakte dhe korniza të lehta trupore, të gjitha duke kontribuar në përmirësimin e efikasitetit dhe gamës. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
Ngjarja ‘pa kufi shpejtësie’ u ndërpre pas një aksidenti të madh – ‘viktimë’ ishte një Porsche 911 që lëvizte me shpejtësi mbi 320 km/h

Ngjarja ‘pa kufi shpejtësie’ u ndërpre pas një aksidenti të madh – ‘viktimë’ ishte një Porsche 911 që lëvizte me shpejtësi mbi 320 km/h

Auto
Bentley prodhoi kopjen e fundit: W12 hyn në histori!

Bentley prodhoi kopjen e fundit: W12 hyn në histori!

Auto
Fakt interesant: Dy të tretat e tregtarëve gjermanë të automjeteve të përdorura nuk shesin vetura elektrike!

Fakt interesant: Dy të tretat e tregtarëve gjermanë të automjeteve të përdorura nuk shesin vetura elektrike!

EVs
Cila veturë elektrike mundi të gjithë në testin e distancës?!

Cila veturë elektrike mundi të gjithë në testin e distancës?!

EVs
Dy makina sportive “të shëmtuara” janë nxjerrë në ankand për “çmime të çmendura” - sigurisht ka një arsye

Dy makina sportive “të shëmtuara” janë nxjerrë në ankand për “çmime të çmendura” - sigurisht ka një arsye

Auto
Besojeni ose jo – ky Cadillac DTS i vitit 2009 ka vetëm 1033 km odometër - befason se si duket brenda dhe jashtë

Besojeni ose jo – ky Cadillac DTS i vitit 2009 ka vetëm 1033 km odometër - befason se si duket brenda dhe jashtë

Auto
Kalo në kategori