LAJMI I FUNDIT:
Rita Ora

Rita Ora

3135 Artikuj

Info

Rita Sahatçiu Ora (e lindur më 26 nëntor 1990 në Prishtinë) është këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është fëmija i dytë i prindërve Besnik dhe Vera Sahatçiu, dhe ka një motër më të madhe, Elenën (menaxhere e saj), dhe një vëlla më të vogël Donin. Familja e saj kanë origjinë nga Peja, të cilët kanë jetuar në Prishtinë dhe më pas kanë emigruar në Londër kur ajo ishte vetëm një vjeçe.

Rita debutoi në tregun ndërkombëtar të muzikës në vitin 2012 me hitin “Hot Right Now” (bashkëpunim me DJ Fresh), i cili e ngjiti atë në majat e klasifikimeve muzikore në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo ka të edituar në treg tri albume shumë të suksesshme: “ORA” në vitin 2012, “Phoenix” në vitin 2018 dhe “YOU & I” në vitin 2023. Disa nga këngët e saj më të njohura janë: “I Will Never Let You Down”, “Let You Love Me”, “Anywhere”, “Your Song”, “RIP”, “Lonely Together” (bashkëpunim me Aviciin) e shumë të tjera.

Rita Ora është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: MTV Video Music Awards, Los40 Music Awards, Bambi Awards, MTV EMA, e të tjera.

Sa i përket jetës private, që nga viti 2022 ajo është martuar me regjisorin e njohur hollivudian me origjinë nga Zelanda e Re, Taika Waititi.

Rita Ora nxjerr në pah barkun e saj të tonifikuar, teksa ndan fotografi me bashkëshortin Taika Waititi, duke promovuar markën e saj të tekilës

Rita Ora nxjerr në pah barkun e saj të tonifikuar, teksa ndan fotografi me bashkëshortin Taika Waititi, duke promovuar markën e saj të tekilës

Yjet
Motra e Rita Orës, Elena e befason këngëtaren duke iu shfaqur befasishëm në TV gjatë intervistës

Motra e Rita Orës, Elena e befason këngëtaren duke iu shfaqur befasishëm në TV gjatë intervistës

Yjet
Rita Ora flet në emisionin e famshëm amerikan “The View” për Kosovën: Po të mos emigronim, me gjasë nuk do të isha këtu ku jam sot

Rita Ora flet në emisionin e famshëm amerikan “The View” për Kosovën: Po të mos emigronim, me gjasë nuk do të isha këtu ku jam sot

Yjet
Rita Ora shkëlqen me dukjen e saj të re, ndërsa ekspozon linjat trupore përpara pasqyrës në imazhet e fundit

Rita Ora shkëlqen me dukjen e saj të re, ndërsa ekspozon linjat trupore përpara pasqyrës në imazhet e fundit

Yjet
E veshur kuq e zi, Rita Ora uron në shqip Ditën e Pavarësisë: Gëzuar 17 shkurti

E veshur kuq e zi, Rita Ora uron në shqip Ditën e Pavarësisë: Gëzuar 17 shkurti

Yjet
Rita Ora shkëlqen në të bardha dhe flokët e shkurtra, gjatë një dalje në New York

Rita Ora shkëlqen në të bardha dhe flokët e shkurtra, gjatë një dalje në New York

Yjet
Rita Ora shfaq stilin e saj unik, me një kostum gri elegant gjatë një daljeje në New York

Rita Ora shfaq stilin e saj unik, me një kostum gri elegant gjatë një daljeje në New York

Yjet
Rita Ora dhe Gryffin sjellin këngën më të re “Last of Us”

Rita Ora dhe Gryffin sjellin këngën më të re “Last of Us”

Muzikë
“Kosovë ne të dalim zot”, Kurti me një video urim për 16 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

“Kosovë ne të dalim zot”, Kurti me një video urim për 16 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Kosovë
Një zonjë e vërtetë rrugëve të New Yorkut, Rita Ora mahnit me stilin dhe pamjen e re me flokë të shkurtra

Një zonjë e vërtetë rrugëve të New Yorkut, Rita Ora mahnit me stilin dhe pamjen e re me flokë të shkurtra

Yjet
Rita Ora befason fansat me ndryshimin në stilin e ri të flokëve

Rita Ora befason fansat me ndryshimin në stilin e ri të flokëve

Yjet
Taika Waititi me urim të veçantë për Rita Orën me rastin e Shën Valentinit

Taika Waititi me urim të veçantë për Rita Orën me rastin e Shën Valentinit

Yjet
Plot 12 vite nga publikimi i “Hot Right Now”, Rita Ora kujton këngën që e ktheu atë në një divë botërore të muzikës

Plot 12 vite nga publikimi i “Hot Right Now”, Rita Ora kujton këngën që e ktheu atë në një divë botërore të muzikës

Muzikë
Rita Ora shkëlqen në të bardha gjatë paraqitjes së fundit në “The Masked Singer”

Rita Ora shkëlqen në të bardha gjatë paraqitjes së fundit në “The Masked Singer”

Yjet
Rita Ora duket atraktive me flokët e saj kaçurrela, ndërsa shihet me fustan transparent në Londër

Rita Ora duket atraktive me flokët e saj kaçurrela, ndërsa shihet me fustan transparent në Londër

Yjet
Rita Ora përlotet në spektaklin “The Masked Singer”

Rita Ora përlotet në spektaklin “The Masked Singer”

TV / Film
Rita Ora dhe Dua Lipa mund të performojnë në hapjen e Lojërave Mesdhetare 2030

Rita Ora dhe Dua Lipa mund të performojnë në hapjen e Lojërave Mesdhetare 2030

Muzikë
Rita Ora dhuron një buzëqeshje të lehtë për kalimtarët rrugëve të Londrës, ndërsa duket shumë në stil e veshur me xhinse

Rita Ora dhuron një buzëqeshje të lehtë për kalimtarët rrugëve të Londrës, ndërsa duket shumë në stil e veshur me xhinse

Yjet
David Beckham, Rita Ora dhe Robbie Williams kritikohen pasi nuk kanë bërë asnjë reagim për luftën Izrael-Palestinë si ambasadorë të UNICEF

David Beckham, Rita Ora dhe Robbie Williams kritikohen pasi nuk kanë bërë asnjë reagim për luftën Izrael-Palestinë si ambasadorë të UNICEF

Yjet
Rita Ora dhe Davina McCall mahnitin me dukjen elegante në spektaklin “The Masked Singer”

Rita Ora dhe Davina McCall mahnitin me dukjen elegante në spektaklin “The Masked Singer”

Yjet
Rita Ora publikon një intervistë të rrallë të saj në RTK, kur si adoleshente në Kosovë thoshte se dëshiron të bëhet një yll

Rita Ora publikon një intervistë të rrallë të saj në RTK, kur si adoleshente në Kosovë thoshte se dëshiron të bëhet një yll

Yjet
Nëna e Rita Orës prezanton një mal gazetash të shtypura që shiten në Londër: Në Kosovë a ka? Ndihmoni njerëzit që nuk e përdorin internetin

Nëna e Rita Orës prezanton një mal gazetash të shtypura që shiten në Londër: Në Kosovë a ka? Ndihmoni njerëzit që nuk e përdorin internetin

Yjet
Rita Ora paralajmëron projektin e parë muzikor për vitin 2024, bashkon forcat me DJ Gryffin për këngën e re

Rita Ora paralajmëron projektin e parë muzikor për vitin 2024, bashkon forcat me DJ Gryffin për këngën e re

Muzikë
Rita Ora nuk do të jetë këtë vit në jurinë e “The Voice Australia” pas tri edicioneve rresht

Rita Ora nuk do të jetë këtë vit në jurinë e “The Voice Australia” pas tri edicioneve rresht

TV / Film