LAJMI I FUNDIT:

Nexhmije Pagarusha

75 Artikuj

Me ceremoni madhështore u përurua busti i “Mbretëreshës së muzikës shqiptare”, Nexhmije Pagarusha

Me ceremoni madhështore u përurua busti i “Mbretëreshës së muzikës shqiptare”, Nexhmije Pagarusha

Yjet
Përurohet busti i bilbilit të këngës shqipe, Nexhmije Pagarusha

Përurohet busti i bilbilit të këngës shqipe, Nexhmije Pagarusha

Yjet
Ndërtesa e Qeverisë ndriçohet me fotot e grave që thyen barrierat dhe ndërtuan historinë e vendit në Ditën Ndërkombëtare të Gruas

Ndërtesa e Qeverisë ndriçohet me fotot e grave që thyen barrierat dhe ndërtuan historinë e vendit në Ditën Ndërkombëtare të Gruas

Yjet
Dua Lipa këndon këngët e Armend Rexhepagiqit dhe Nexhmije Pagarushës gjatë pushimeve

Dua Lipa këndon këngët e Armend Rexhepagiqit dhe Nexhmije Pagarushës gjatë pushimeve

Yjet
Edicioni i dytë i “RLIOF” – Ramë Lahaj njofton se mbrëmja e së martës i dedikohet bilbilit të muzikës shqipe, Nexhmije Pagarushës

Edicioni i dytë i “RLIOF” – Ramë Lahaj njofton se mbrëmja e së martës i dedikohet bilbilit të muzikës shqipe, Nexhmije Pagarushës

Muzikë
Gjobitet me 400 euro biznesi që vendosi reklamën mbi muralin e Nexhmije Pagarushës

Gjobitet me 400 euro biznesi që vendosi reklamën mbi muralin e Nexhmije Pagarushës

Yjet
Hiqet reklama e vendosur mbi muralin e Nexhmije Pagarushës në Prishtinë

Hiqet reklama e vendosur mbi muralin e Nexhmije Pagarushës në Prishtinë

Yjet
Nexhmije Pagarusha ‘rijetësohet’ në Prishtinë përmes muralit të realizuar në nderim të saj

Nexhmije Pagarusha ‘rijetësohet’ në Prishtinë përmes muralit të realizuar në nderim të saj

Butrint Avdyli
Diva Nexhmije Pagarusha, përveç në areal, po përjetësohet edhe në mural!

Diva Nexhmije Pagarusha, përveç në areal, po përjetësohet edhe në mural!

Kulturë
Lufta kundër “armikut të padukshëm”, gjithçka që ndodhi në Kosovë gjatë vitit të pandemisë COVID-19

Lufta kundër “armikut të padukshëm”, gjithçka që ndodhi në Kosovë gjatë vitit të pandemisë COVID-19

Xhejlane Kaçiu
Një vit nga vdekja e bilbilit të muzikës shqipe, Nexhmije Pagarushës

Një vit nga vdekja e bilbilit të muzikës shqipe, Nexhmije Pagarushës

Yjet
Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1920, 1930, 1940… 2020!?

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1920, 1930, 1940… 2020!?

Agron Shala
Gjashtë ikonat e artit shqiptar që ndërruan jetë në vitin 2020

Gjashtë ikonat e artit shqiptar që ndërruan jetë në vitin 2020

Egzona Shigjeqi
Nexhmije Pagarusha kujtohet në ditëlindjen e saj

Nexhmije Pagarusha kujtohet në ditëlindjen e saj

Yjet
“Kopshti Nexhmije Pagarusha”, mbjellën 100 pemë në Tiranë për të nderuar figurën e bilbilit të muzikës shqipe

“Kopshti Nexhmije Pagarusha”, mbjellën 100 pemë në Tiranë për të nderuar figurën e bilbilit të muzikës shqipe

Yjet
​Seanca e Kuvendit nis me këngën “Baresha” të Nexhmije Pagarushës

​Seanca e Kuvendit nis me këngën “Baresha” të Nexhmije Pagarushës

Magazina
Ulpiana Lama sugjeron që materialet muzikore të Nexhmije Pagarushës të jenë të dokumentuara

Ulpiana Lama sugjeron që materialet muzikore të Nexhmije Pagarushës të jenë të dokumentuara

Muzikë
Vdekja si “fillim i një libri”!

Vdekja si “fillim i një libri”!

Cult+
Vera Ora kujton Nexhmije Pagarushën: Perla e muzikës shqiptare

Vera Ora kujton Nexhmije Pagarushën: Perla e muzikës shqiptare

Yjet
Niset kortezhi i Nexhmije Pagarushës

Niset kortezhi i Nexhmije Pagarushës

Yjet
Kurti: Muzika dhe arti kanë humbur ikonën e tyre, kombi ynë ka humbur anëtaren më të çmuar

Kurti: Muzika dhe arti kanë humbur ikonën e tyre, kombi ynë ka humbur anëtaren më të çmuar

Yjet
Inva Mula: Nexhmije Pagarusha nuk ka qenë vetëm ikona e artit

Inva Mula: Nexhmije Pagarusha nuk ka qenë vetëm ikona e artit

Yjet
Nisin homazhet për Nexhmije Pagarushën

Nisin homazhet për Nexhmije Pagarushën

Yjet
Kosova në ditë zie, i jepet lamtumira e fundit artistes Nexhmije Pagarusha

Kosova në ditë zie, i jepet lamtumira e fundit artistes Nexhmije Pagarusha

Kosovë