LAJMI I FUNDIT:

Kina

3069 Artikuj

“Shkaku i cilësisë së dobët” – shembet një urë në Kinë, të paktën 11 të vdekur

“Shkaku i cilësisë së dobët” – shembet një urë në Kinë, të paktën 11 të vdekur

Azia
Përplasen dy anije në afërsi të Singaporit, digjen cisternat e naftës në portin më të madh të derivateve në botë

Përplasen dy anije në afërsi të Singaporit, digjen cisternat e naftës në portin më të madh të derivateve në botë

Nga Bota
Gjashtë të vdekur, disa ende të bllokuar brenda – detaje dhe pamje nga një zjarr masiv në një qendër tregtare në Kinë

Gjashtë të vdekur, disa ende të bllokuar brenda – detaje dhe pamje nga një zjarr masiv në një qendër tregtare në Kinë

Azia
Trump thotë se Tajvani duhet të paguajë amerikanët për mbrojtjen kundër Kinës

Trump thotë se Tajvani duhet të paguajë amerikanët për mbrojtjen kundër Kinës

Amerika
Kinezët tërheqin nga tregu bluzat me fotografinë e Trumpit pas tentimvrasjes që i është bërë

Kinezët tërheqin nga tregu bluzat me fotografinë e Trumpit pas tentimvrasjes që i është bërë

Azia
Pajisjet aktuale të rrjetit 5G mund të arrijnë shpejtësinë 6G

Pajisjet aktuale të rrjetit 5G mund të arrijnë shpejtësinë 6G

Lajme Teknologji
Ekonomia e Kinës u rrit shumë më ngadalë se sa pritej

Ekonomia e Kinës u rrit shumë më ngadalë se sa pritej

Botë
Tajvani në gatishmëri për ‘valën’ e testeve raketore në veri të Kinës

Tajvani në gatishmëri për ‘valën’ e testeve raketore në veri të Kinës

Azia
Një grua, shtetaze kineze, që u zhduk në det është gjetur e gjallë pas 36 orësh – publikohet momenti i shpëtimit

Një grua, shtetaze kineze, që u zhduk në det është gjetur e gjallë pas 36 orësh – publikohet momenti i shpëtimit

Azia
Patrulla e Rojës Bregdetare të SHBA-së hasë në anijet ushtarake kineze në afërsi të Alaskës

Patrulla e Rojës Bregdetare të SHBA-së hasë në anijet ushtarake kineze në afërsi të Alaskës

Amerika
Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Turistja kineze shkoi për tu larë në plazh, përfundoi 80 kilometra larg brigjeve – pas 36 orëve e shpëtojnë rojat bregdetare japoneze

Azia
Tajvani monitoron rritjen e aktiviteteve të ushtrisë kineze – e quan Kinën kërcënim për stabilitetin rajonal

Tajvani monitoron rritjen e aktiviteteve të ushtrisë kineze – e quan Kinën kërcënim për stabilitetin rajonal

Azia
Një burrë në Kinë u kap duke kontrabanduar 100 gjarpërinj të gjallë në pantallonat e tij

Një burrë në Kinë u kap duke kontrabanduar 100 gjarpërinj të gjallë në pantallonat e tij

Interesante
Në një kohë të “tensioneve tregtare të përshkallëzuara”, prodhuesi kinez i automjeteve do të ndërtojë një fabrikë makinash në Turqi

Në një kohë të “tensioneve tregtare të përshkallëzuara”, prodhuesi kinez i automjeteve do të ndërtojë një fabrikë makinash në Turqi

EVs
Microsoft thuhet se po detyron punonjësit e saj në Kinë të ndalojnë përdorimin e telefonave Android për punë

Microsoft thuhet se po detyron punonjësit e saj në Kinë të ndalojnë përdorimin e telefonave Android për punë

Lajme Teknologji
Kina dhe Bjellorusia nisin stërvitje të përbashkëta ushtarake pranë kufirit polak, në prag të samitit të NATO-s

Kina dhe Bjellorusia nisin stërvitje të përbashkëta ushtarake pranë kufirit polak, në prag të samitit të NATO-s

Nga Bota
Japonia dhe Filipinet nënshkruajnë një pakt mbrojtës “përballë kërcënimit të përbashkët” nga Kina

Japonia dhe Filipinet nënshkruajnë një pakt mbrojtës “përballë kërcënimit të përbashkët” nga Kina

Azia
Orban i Hungarisë zhvillon bisedime me Xi gjatë vizitës së papritur në Pekin, disa ditë pas takimit me Putin

Orban i Hungarisë zhvillon bisedime me Xi gjatë vizitës së papritur në Pekin, disa ditë pas takimit me Putin

Nga Bota
Ushtarët kinezë mbërrijnë në Bjellorusi për “stërvitje antiterroriste”

Ushtarët kinezë mbërrijnë në Bjellorusi për “stërvitje antiterroriste”

Nga Bota
Kina u jep prodhuesve të automjeteve elektrike grante, stimuj, kredi të lira dhe bateri – zbulon një raport i BE-së

Kina u jep prodhuesve të automjeteve elektrike grante, stimuj, kredi të lira dhe bateri – zbulon një raport i BE-së

Auto Lajme
Pamje dramatike: Tornado lë pesë të vdekur dhe dhjetëra të plagosur në Kinën lindore

Pamje dramatike: Tornado lë pesë të vdekur dhe dhjetëra të plagosur në Kinën lindore

Azia
Tajvani raporton rritje të aktiviteteve ushtarake kineze pranë territorit të tij

Tajvani raporton rritje të aktiviteteve ushtarake kineze pranë territorit të tij

Azia
BE-ja konfirmon tarifa të larta për automjetet elektrike kineze, që hyjnë në fuqi menjëherë

BE-ja konfirmon tarifa të larta për automjetet elektrike kineze, që hyjnë në fuqi menjëherë

Auto Lajme
Kishte përdorur një granatë dore si çekiç – rrëfimi për gruan e moshuar në Kinë që “sfidoi vdekjen” për 20 vjet

Kishte përdorur një granatë dore si çekiç – rrëfimi për gruan e moshuar në Kinë që “sfidoi vdekjen” për 20 vjet

Interesante


mob5