LAJMI I FUNDIT:

Ismail Kadare

213 Artikuj

Akuzohet se ka falsifikuar botime të Kadaresë, caktohet masa e sigurisë për 60-vjeçaren në Tiranë

Akuzohet se ka falsifikuar botime të Kadaresë, caktohet masa e sigurisë për 60-vjeçaren në Tiranë

Shqipëri
Kadare, pse ky polarizim?

Kadare, pse ky polarizim?

Cult+
Fuqia dhe utopia e një “bote me besë”, fytyrë apo maskë

Fuqia dhe utopia e një “bote me besë”, fytyrë apo maskë

Cult+
Pak fjalë për Kadarenë

Pak fjalë për Kadarenë

Cult+
Ismail Kadare mbush 88 vjet, uron Haradinaj: Paç jetën e gjatë

Ismail Kadare mbush 88 vjet, uron Haradinaj: Paç jetën e gjatë

Kosovë
Tirana dhe Prishtina hapin dyert për figurat me renome botërore – kujt iu dhurua ‘Çelësi i Qytetit” gjatë vitit 2023?

Tirana dhe Prishtina hapin dyert për figurat me renome botërore – kujt iu dhurua ‘Çelësi i Qytetit” gjatë vitit 2023?

Butrint Avdyli
Kur Milan Kunderën e ngatërruan me Kadarenë

Kur Milan Kunderën e ngatërruan me Kadarenë

Fjala+
Marrëveshja për emigrantët, Kadare flet për median italiane

Marrëveshja për emigrantët, Kadare flet për median italiane

Shqipëri
Vizita e Macronit në Tiranë dhe nderimi i Kadaresë kthejnë vëmendjen e Francës drejt Shqipërisë dhe procesit të integrimit evropian

Vizita e Macronit në Tiranë dhe nderimi i Kadaresë kthejnë vëmendjen e Francës drejt Shqipërisë dhe procesit të integrimit evropian

Klaudjo Jonuzaj
Tiranë: Macron nderon Kadarenë, i dhuron titullin më të lartë francez

Tiranë: Macron nderon Kadarenë, i dhuron titullin më të lartë francez

Shqipëri
Me urdhër të Osmanit, Kadaresë i ndahet dekreti i nënshtetësisë

Me urdhër të Osmanit, Kadaresë i ndahet dekreti i nënshtetësisë

Kosovë
Tirana stoliset me flamuj të Kosovës për nder të vizitës së Presidentes Osmani

Tirana stoliset me flamuj të Kosovës për nder të vizitës së Presidentes Osmani

Shqipëri
Shkrimtarit Ismail Kadare nesër i dorëzohet dekreti i nënshtetësisë së Kosovës

Shkrimtarit Ismail Kadare nesër i dorëzohet dekreti i nënshtetësisë së Kosovës

Kosovë
Shkrimtarit Ismail Kadare i jepet nënshtetësia e Kosovës, presidentja Osmani nënshkruan dekretin

Shkrimtarit Ismail Kadare i jepet nënshtetësia e Kosovës, presidentja Osmani nënshkruan dekretin

Kosovë
Dua Lipa tregon se dy nga librat që ka lexuar këtë muaj janë të Ismail Kadaresë

Dua Lipa tregon se dy nga librat që ka lexuar këtë muaj janë të Ismail Kadaresë

Yjet
Kadare në librarinë “Dukagjini”: Orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa

Kadare në librarinë “Dukagjini”: Orientimi shumëshekullor i shqiptarëve ka qenë dhe mbetet Evropa

Kosovë
Osmani dekoron Ismail Kadarenë me urdhrin “Hasan Prishtina”

Osmani dekoron Ismail Kadarenë me urdhrin “Hasan Prishtina”

Kosovë
Kurti pret shkrimtarin Ismail Kadare: Brezave të rinj duhet t’ua mësojmë më shumë historinë nëpërmjet letërsisë së tij

Kurti pret shkrimtarin Ismail Kadare: Brezave të rinj duhet t’ua mësojmë më shumë historinë nëpërmjet letërsisë së tij

Kulturë
​Hapet panairi i librit “Prishtina 2023”, i pranishëm edhe Ismail Kadare

​Hapet panairi i librit “Prishtina 2023”, i pranishëm edhe Ismail Kadare

Kosovë