LAJMI I FUNDIT:
Dua Lipa

Dua Lipa

2785 Artikuj

Info

Dua Lipa (e lindur më 22 gusht të vitit 1995 në Londër) është një këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është fëmija i madh i prindërve Dukagjin dhe Anesa Lipa dhe ka një motër më të vogël, Rinën, dhe një vëlla më të vogël, Gjinin. Babai i saj është muzikant gjithashtu, i njohur si frontmen i rock-grupit “ODA”.

Dua është lindur dhe rritur në Mbretërinë e Bashkuar, ku më pas është kthyer në vitin 2006 bashkë me familjen e saj për të jetuar në Kosovë deri në vitin 2009, ku më pas ajo largohet sërish në Londër për të ndjekur ëndrrën e saj për muzikën. Familja e Dua Lipës kanë origjinë nga qyteti i Pejës.

Ajo debutoi në muzikë në vitin 2015 me publikimin e këngës “New Love”, teksa mori më shumë njohje ndërkombëtare me hitet si: “Be The One” dhe “New Rules”. Disa nga këngët e saj më të suksesshme llogaritet të jenë: “Levitating”, “Don’t Start Now”, “One Kiss” (bashkëpunim me Calvin Harris) e të tjera.

Ka të edituar në treg dy albume shumë të suksesshme: “Dua Lipa” në vitin 2017 dhe “Future Nostalgia” në vitin 2020.

Lipa është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: Grammy Awards, Brit Awards, MTV EMA, Bambi Awards, e të tjera.

“Unë jam gjithmonë krenare për të gjithë bashkëkombësit e mi dhe sukseset e tyre dhe sa herë që dëgjoj gjëra të mëdha për ta, më bën edhe më krenare fakti që jam shqiptare”, ka thënë Dua Lipa në një intervistë ekskluzive për Telegrafin në vitin 2018.

Dukja e mrekullueshme e Dua Lipës në videoklipin e këngës së saj të re “Illusion”

Dukja e mrekullueshme e Dua Lipës në videoklipin e këngës së saj të re “Illusion”

Yjet
Dua Lipa nxjerr në pah figurën e saj mbresëlënëse, ndërsa ndan fotografi nga prapaskenat e këngës së saj të re “Illusion”

Dua Lipa nxjerr në pah figurën e saj mbresëlënëse, ndërsa ndan fotografi nga prapaskenat e këngës së saj të re “Illusion”

Yjet
Zhdukja misterioze e italianit, mendoi se po fliste me “Dua Lipën” i dërgoi mijëra euro – askush nuk e di se ku gjendet ai

Zhdukja misterioze e italianit, mendoi se po fliste me “Dua Lipën” i dërgoi mijëra euro – askush nuk e di se ku gjendet ai

Yjet
Pritjes i vjen fundi – Dua Lipa lanson këngën “Illusion” në kuadër të albumit “Radical Optimism”

Pritjes i vjen fundi – Dua Lipa lanson këngën “Illusion” në kuadër të albumit “Radical Optimism”

Yjet
Fansat ngacmojnë Ledri Vulën në koncert, i përmendin Dua Lipën – ai habit me reagimin e tij

Fansat ngacmojnë Ledri Vulën në koncert, i përmendin Dua Lipën – ai habit me reagimin e tij

Yjet
Dua Lipa të enjten publikon këngën e re “Illusion”

Dua Lipa të enjten publikon këngën e re “Illusion”

Muzikë
Dua Lipa shfaqet plot stil me një xhaketë jeshile, teksa del në Londër

Dua Lipa shfaqet plot stil me një xhaketë jeshile, teksa del në Londër

Yjet
Stambolli nderon Dua Lipën duke i bërë një statujë prej dylli

Stambolli nderon Dua Lipën duke i bërë një statujë prej dylli

Yjet
Momenti kur roja i sigurisë së Dua Lipës e ndalon fansen që të fotografohet me të – ia gjuan telefonin në tokë

Momenti kur roja i sigurisë së Dua Lipës e ndalon fansen që të fotografohet me të – ia gjuan telefonin në tokë

Yjet
Dua Lipa duket elegante me një pallto të zezë ndërsa ecë dorë për dore me të dashurin në Paris

Dua Lipa duket elegante me një pallto të zezë ndërsa ecë dorë për dore me të dashurin në Paris

Yjet
Dua Lipa shfaqet me plot stil, teksa del me të dashurin Callum Turner për një drekë romantike në Paris

Dua Lipa shfaqet me plot stil, teksa del me të dashurin Callum Turner për një drekë romantike në Paris

Yjet
Dua Lipa paralajmëron koncertin në Londër, ku do të performojë këngë nga albumi i saj i tretë i ardhshëm

Dua Lipa paralajmëron koncertin në Londër, ku do të performojë këngë nga albumi i saj i tretë i ardhshëm

Yjet
Biletat për koncertin e Dua Lipës në Kroaci u shitën për 10 minuta, çmimi i tyre shkonte deri në 500 euro

Biletat për koncertin e Dua Lipës në Kroaci u shitën për 10 minuta, çmimi i tyre shkonte deri në 500 euro

Muzikë
“Porsche” çon Dua Lipën në Singapor për një vizitë 24 orëshe – këngëtarja shqiptare pritet si e ftuar nderi në eventin promovues të veturave

“Porsche” çon Dua Lipën në Singapor për një vizitë 24 orëshe – këngëtarja shqiptare pritet si e ftuar nderi në eventin promovues të veturave

Yjet
Dua Lipa në Meksikë: Brenda pushimeve romantike me të dashurin e saj, Callum Turner

Dua Lipa në Meksikë: Brenda pushimeve romantike me të dashurin e saj, Callum Turner

Yjet
Dua Lipa një aleate e komunitetit LGBT+: Jeta është shumë më argëtuese me homoseksualët

Dua Lipa një aleate e komunitetit LGBT+: Jeta është shumë më argëtuese me homoseksualët

Yjet
Ish-i dashuri palestinez i Dua Lipës, Anwar Hadid shkon në Mekë për të kryer pelegrinazhin

Ish-i dashuri palestinez i Dua Lipës, Anwar Hadid shkon në Mekë për të kryer pelegrinazhin

Yjet
Dua Lipa publikon datat e para të turneut për albumin e saj më të ri “Radical Optimism” – njëri ndër të parët do të jetë në Ballkan

Dua Lipa publikon datat e para të turneut për albumin e saj më të ri “Radical Optimism” – njëri ndër të parët do të jetë në Ballkan

Yjet
Dua Lipa dhe i dashuri i saj i ri të pandashëm, fotografohen në një shëtitje mëngjesi në Los Angeles

Dua Lipa dhe i dashuri i saj i ri të pandashëm, fotografohen në një shëtitje mëngjesi në Los Angeles

Yjet
Dua Lipa publikon fotosesionin e albumit të ri “Radical Optimism”, ku shfaqet si sirenë deti

Dua Lipa publikon fotosesionin e albumit të ri “Radical Optimism”, ku shfaqet si sirenë deti

Muzikë
Dua Lipa më në fund shuan kureshtjen – zbulon titullin dhe këngët e albumit të tretë në ardhje

Dua Lipa më në fund shuan kureshtjen – zbulon titullin dhe këngët e albumit të tretë në ardhje

Muzikë
Dua Lipa jep sinjale për muzikë të re, ndërsa publikon imazhe provokuese nga xhirimet

Dua Lipa jep sinjale për muzikë të re, ndërsa publikon imazhe provokuese nga xhirimet

Yjet
Shkrimtari i madh botëror Khaled Hosseini, publikon fotografinë e Dua Lipës me librin e tij

Shkrimtari i madh botëror Khaled Hosseini, publikon fotografinë e Dua Lipës me librin e tij

Yjet
Callum Turner duket elegant me një kostum të zi, teksa merr pjesë në festën e “Oscars” pa të dashurën Dua Lipa

Callum Turner duket elegant me një kostum të zi, teksa merr pjesë në festën e “Oscars” pa të dashurën Dua Lipa

Yjet