LAJMI I FUNDIT:
Bebe Rexha

Bebe Rexha

1626 Artikuj

Info

Bleta “Bebe” Rexha (e lindur më 30 gusht të vitit 1989 në Brooklyn të New Yorkut) është një këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është lindur dhe rritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me tradita dhe kulturë shqiptarë nga prindërit e saj emigrantë, të cilët kanë prejardhje nga Maqedonia e Veriut. Babai i saj, Flamuri, është nga Dibra, ndërkohë që nëna e saj, Bukurija, është nga Gostivari. Bebe Rexha ka edhe një vëlla më të vogël të quajtur Florent.

Bebe Rexha e ka nisur karrierën muzikore shumë e re, por mori emër tek në vitin 2014 kur kompozoi hitin “The Monster” të interpretuar nga Rihanna dhe Eminem. Më pas ajo vazhdoi me publikimin e disa këngëve të saja, të cilat u bënë hite ndërkombëtare, ku ndër to veçohen: “Me, Myself And I” (bashkëpunim me G-Eazy), “In The Name Of Love” (bashkëpunim me Martin Garrix), “Meant To Be” (bashkëpunim me Florida Georgia Line), “I’m A Mess”, “I’m Good (Blue)” (bashkëpunim me David Guettan) etj.

Është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: MTV Video Music Awards, iHeart Radio Music Awards, Billboard Music Awards, MTV EMA e të tjera.

Në vitin 2019, Bebe Rexha nominohet në mbrëmjen më të rëndësishme të ndarjes së çmimeve ‘Grammy Awards’ për dy kategori dhe në vitin 2023 gjithashtu nominohet për çmimin e tretë në këtë event të rëndësishëm.

“Unë dua të sjell ndërgjegjësimin për kulturën time dhe vendin nga vjen familja ime. Dhe kjo ishte vërtet e rëndësishme për mua”, ka thënë Bebe Rexha në një intervistë ekskluzive për Telegrafin në vitin 2021.

Performacë e “nxehtë” e Bebe Rexhës para homoseksualëve (Foto)

Performacë e “nxehtë” e Bebe Rexhës para homoseksualëve (Foto)

Yjet
Bebe Rexhën kështu nuk e keni parë më parë (Foto)

Bebe Rexhën kështu nuk e keni parë më parë (Foto)

Yjet
Ylli i famshëm shqiptar nxjerr në plan të parë të pasmet (Foto)

Ylli i famshëm shqiptar nxjerr në plan të parë të pasmet (Foto)

Yjet
Bebe Rexha për “Bild”: Ndjehem shqiptare, kërkoj burrë shqiptar (Foto)

Bebe Rexha për “Bild”: Ndjehem shqiptare, kërkoj burrë shqiptar (Foto)

Yjet
Bebe Rexha konfirmon pjesëmarrjen në “FMMFestival”

Bebe Rexha konfirmon pjesëmarrjen në “FMMFestival”

Yjet
“The Sun”: Është koha që Bebe Rexha të shkëlqejë, Eminemi do ta lusë atë

“The Sun”: Është koha që Bebe Rexha të shkëlqejë, Eminemi do ta lusë atë

Yjet
Këngëtarja e famshme shqiptare tregon pjesën e pasme (Foto)

Këngëtarja e famshme shqiptare tregon pjesën e pasme (Foto)

Yjet
Tri vajzat shqiptare që ‘morën bekimin’ e Rihannës

Tri vajzat shqiptare që ‘morën bekimin’ e Rihannës

Yjet
Bebe Rexha nis bashkëpunimin me këngëtarin e hitit “Apologize” (Foto/Video)

Bebe Rexha nis bashkëpunimin me këngëtarin e hitit “Apologize” (Foto/Video)

Nol Elshani
Si e pushtuan seksi kosovaret pop skenën botërore

Si e pushtuan seksi kosovaret pop skenën botërore

Yjet
Bebe Rexhës për pak sa nuk i dalin thimthat e gjoksit (Foto)

Bebe Rexhës për pak sa nuk i dalin thimthat e gjoksit (Foto)

Yjet
Diva Mariah Carey këndon së bashku me këngëtaren shqiptare (Video)

Diva Mariah Carey këndon së bashku me këngëtaren shqiptare (Video)

Imran Amiti
Dukja ngacmuese e Bebe Rexhës (Foto)

Dukja ngacmuese e Bebe Rexhës (Foto)

Yjet
Njihuni me nënën e Bebe Rexhes (Foto)

Njihuni me nënën e Bebe Rexhes (Foto)

Yjet
Bebe Rexha bashkëpunim me Snoop Dog?

Bebe Rexha bashkëpunim me Snoop Dog?

Yjet
Iggy Azalea flet për Bebe Rexhën (Video)

Iggy Azalea flet për Bebe Rexhën (Video)

Yjet
Shikoni Bebe Rexhën kur ishte në duart e nënës 3 vjeçe (Foto)

Shikoni Bebe Rexhën kur ishte në duart e nënës 3 vjeçe (Foto)

Po Flitet
Bebe Rexha mbulon trupin vetëm me peshqir (Foto)

Bebe Rexha mbulon trupin vetëm me peshqir (Foto)

Yjet
Bebe Rexha mbulon gjoksin me duart duke bërë shqiponjën (Foto)

Bebe Rexha mbulon gjoksin me duart duke bërë shqiponjën (Foto)

Yjet
A është kjo kënga më e re e Bebe Rexhës? (Video)

A është kjo kënga më e re e Bebe Rexhës? (Video)

Yjet
“Unë dua që ti të më dëshiron” (Foto)

“Unë dua që ti të më dëshiron” (Foto)

Yjet
YouTube rekomandon klipin e Bebe Rexhës (Foto)

YouTube rekomandon klipin e Bebe Rexhës (Foto)

Yjet
Bebe Rexha e nominuar në “Billboard Music Awards 2016”

Bebe Rexha e nominuar në “Billboard Music Awards 2016”

Yjet
Nuk ndalen sukseset e Bebe Rexhës (Video)

Nuk ndalen sukseset e Bebe Rexhës (Video)

Muzikë