LAJMI I FUNDIT:
Bebe Rexha

Bebe Rexha

1490 Artikuj

Info

Bleta “Bebe” Rexha (e lindur më 30 gusht të vitit 1989 në Brooklyn të New Yorkut) është një këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është lindur dhe rritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me tradita dhe kulturë shqiptarë nga prindërit e saj emigrantë, të cilët kanë prejardhje nga Maqedonia e Veriut. Babai i saj, Flamuri, është nga Dibra, ndërkohë që nëna e saj, Bukurija, është nga Gostivari. Bebe Rexha ka edhe një vëlla më të vogël të quajtur Florent.

Bebe Rexha e ka nisur karrierën muzikore shumë e re, por mori emër tek në vitin 2014 kur kompozoi hitin “The Monster” të interpretuar nga Rihanna dhe Eminem. Më pas ajo vazhdoi me publikimin e disa këngëve të saja, të cilat u bënë hite ndërkombëtare, ku ndër to veçohen: “Me, Myself And I” (bashkëpunim me G-Eazy), “In The Name Of Love” (bashkëpunim me Martin Garrix), “Meant To Be” (bashkëpunim me Florida Georgia Line), “I’m A Mess”, “I’m Good (Blue)” (bashkëpunim me David Guettan) etj.

Është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: MTV Video Music Awards, iHeart Radio Music Awards, Billboard Music Awards, MTV EMA e të tjera.

Në vitin 2019, Bebe Rexha nominohet në mbrëmjen më të rëndësishme të ndarjes së çmimeve ‘Grammy Awards’ për dy kategori dhe në vitin 2023 gjithashtu nominohet për çmimin e tretë në këtë event të rëndësishëm.

“Unë dua të sjell ndërgjegjësimin për kulturën time dhe vendin nga vjen familja ime. Dhe kjo ishte vërtet e rëndësishme për mua”, ka thënë Bebe Rexha në një intervistë ekskluzive për Telegrafin në vitin 2021.

Bebe Rexha nis turneun “Best F**n Night Of My Life”, shkëlqen me dukjen dhe performancën e saj energjike

Bebe Rexha nis turneun “Best F**n Night Of My Life”, shkëlqen me dukjen dhe performancën e saj energjike

Yjet
Bebe Rexha tregon barkun e shëndoshur: Jam në epokën time të shtimit në peshë dhe çfarë?

Bebe Rexha tregon barkun e shëndoshur: Jam në epokën time të shtimit në peshë dhe çfarë?

Yjet
‘A ta lansojmë këngën shqipe në verë?’ – Bebe Rexha publikon një fragment të “Të dua”

‘A ta lansojmë këngën shqipe në verë?’ – Bebe Rexha publikon një fragment të “Të dua”

Muzikë
Bebe Rexha shkëlqen me dukjen dhe interpretimin në mbrëmjen humanitare që mbledh fonde për kërkimet mbi HIV/AIDS

Bebe Rexha shkëlqen me dukjen dhe interpretimin në mbrëmjen humanitare që mbledh fonde për kërkimet mbi HIV/AIDS

Yjet
Bebe Rexha shndrit me dukjen elegante në fustanin me dekolte të hapur

Bebe Rexha shndrit me dukjen elegante në fustanin me dekolte të hapur

Yjet
Bebe Rexha mahnit me paraqitjen në “amfAR Gala” në Kanë

Bebe Rexha mahnit me paraqitjen në “amfAR Gala” në Kanë

Yjet
“Të bën rrëmujë” – Bebe Rexha flet sërish për luftën me kilogramët e tepërt pas diagnozës me sindromën e vezores policistike

“Të bën rrëmujë” – Bebe Rexha flet sërish për luftën me kilogramët e tepërt pas diagnozës me sindromën e vezores policistike

Yjet
Bebe Rexha publikon klipin e parë të realizuar me inteligjencë artificiale

Bebe Rexha publikon klipin e parë të realizuar me inteligjencë artificiale

Muzikë
“Gjeni një shoqe që ju mbështet si Rita Ora-Bebe Rexhën”, videoja suportuese e dy artisteve shqiptare bëhet virale në TikTok

“Gjeni një shoqe që ju mbështet si Rita Ora-Bebe Rexhën”, videoja suportuese e dy artisteve shqiptare bëhet virale në TikTok

Yjet
Bebe Rexha duket tërheqëse në imazhet e reja, ndërsa paralajmëron bashkëpunimin e ri “Stars”

Bebe Rexha duket tërheqëse në imazhet e reja, ndërsa paralajmëron bashkëpunimin e ri “Stars”

Muzikë
Bebe Rexha publikon video duke bërë lëvizje provokuese dhe treguar gjoksin

Bebe Rexha publikon video duke bërë lëvizje provokuese dhe treguar gjoksin

Yjet
“Çfarë po ndodh me flokët e mi”, Bebe Rexha publikon imazhe pa makijazh dhe me flokë të çrregullta

“Çfarë po ndodh me flokët e mi”, Bebe Rexha publikon imazhe pa makijazh dhe me flokë të çrregullta

Yjet
Bebe Rexha publikon një fotografi nga fillimet e karrierës ku dukej shumë më ndryshe se sot

Bebe Rexha publikon një fotografi nga fillimet e karrierës ku dukej shumë më ndryshe se sot

Yjet
Bebe Rexha shijon pushimet me të dashurin e saj, teksa ekspozon format e trupit dhe shfaqet pa makijazh

Bebe Rexha shijon pushimet me të dashurin e saj, teksa ekspozon format e trupit dhe shfaqet pa makijazh

Yjet
Bebe Rexha flet për luftën e saj të vazhdueshme me shtimin në peshë: Vuaj nga sindroma e vezoreve policistike, është shumë e dhimbshme

Bebe Rexha flet për luftën e saj të vazhdueshme me shtimin në peshë: Vuaj nga sindroma e vezoreve policistike, është shumë e dhimbshme

Yjet
Bebe Rexha tregon se pse ka aq shumë fansa homoseksualë: Unë i mbështes ata

Bebe Rexha tregon se pse ka aq shumë fansa homoseksualë: Unë i mbështes ata

Yjet
Si rrallëherë, Bebe Rexha flet për të dashurin e saj Keyan Safyari: Gjithmonë përpiqet të më ngrejë lartë

Si rrallëherë, Bebe Rexha flet për të dashurin e saj Keyan Safyari: Gjithmonë përpiqet të më ngrejë lartë

Yjet
Pyetet se pse nuk kryen ndërhyrje për t’u dobësuar, Bebe Rexha: Kam frikë se nëse hyj në operacion, do të vdes në tavolinën e kirurgjisë

Pyetet se pse nuk kryen ndërhyrje për t’u dobësuar, Bebe Rexha: Kam frikë se nëse hyj në operacion, do të vdes në tavolinën e kirurgjisë

Yjet
Bebe Rexha u shfaq si gjethe kanabisi në emisionin e famshëm amerikan, “Jimmy Kimmel Live”

Bebe Rexha u shfaq si gjethe kanabisi në emisionin e famshëm amerikan, “Jimmy Kimmel Live”

Yjet
Bebe Rexha duket e mrekullueshme në festën e promovimit të albumit, ndërsa pozon me të dashurin dhe prindërit

Bebe Rexha duket e mrekullueshme në festën e promovimit të albumit, ndërsa pozon me të dashurin dhe prindërit

Yjet
Babai i Bebe Rexhës qan nga audienca kur sheh të bijën duke kujtuar sakrificat e prindërve në emisionin e famshëm amerikan

Babai i Bebe Rexhës qan nga audienca kur sheh të bijën duke kujtuar sakrificat e prindërve në emisionin e famshëm amerikan

Yjet
Albumi i ri i Bebe Rexhës bëhet i pesti më i dëgjuari në botë aktualisht

Albumi i ri i Bebe Rexhës bëhet i pesti më i dëgjuari në botë aktualisht

Muzikë
Bebe Rexha publikon albumin e tretë “Bebe”

Bebe Rexha publikon albumin e tretë “Bebe”

Muzikë
Bebe Rexha në intervistë për Rolling Stone flet për mizogjininë në kulturën shqiptare: Burrat flasin dhe hanë të parët, gratë trajtohen si njerëz të dorës së dytë

Bebe Rexha në intervistë për Rolling Stone flet për mizogjininë në kulturën shqiptare: Burrat flasin dhe hanë të parët, gratë trajtohen si njerëz të dorës së dytë

Yjet