Kemi kaluar në një faqe të re, për të lexuar atë që ndodh në Ukrainë në kohe reale, kliko KËTU.

Reklama

Pas kërcënimeve disamujore se do të fillojë pushtimin e Ukrainës, presidenti rus Vladimir Putin të enjten urdhëroi operacionet ushtarake në këtë shtet evropian.

Disa ditë më parë, Putin nënshkroi dekretin ku njeh shtete dy rajonet separatiste, ndërsa disa orë pas këtij veprimi që u dënua ashpër nga Perëndimi, u dha urdhri edhe për operacionet ushtarake në Ukrainë.

Në anën tjetër, autoritetet e sigurisë në Ukrainë kanë bërë thirrje për mobilizim.

Në katër ditët e para dhjetëra civilë kanë humbur jetën, kurse autoritetet ukrainase kanë njoftuar se edhe trupat ruse kanë pësuar humbje të mëdha si në njerëz ashtu dhe në makineri.

Lajme Live

11 muaj

Kemi kaluar në faqe të re

Për të lexuar atë që ndodh në Ukrainë në kohe reale pas ditës së pestë, kliko KËTU.

Reklama

11 muaj

Sot ka qenë një ‘ditë e vështirë’, thonë forcat ukrainase

Shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës e përshkroi të dielën si “një ditë të vështirë”, duke thënë se trupat ruse “vazhdojnë granatimet në pothuajse të gjitha drejtimet”.

Reklama

Në një postim në gjuhën angleze në faqen e tij në Facebook, shtabi i përgjithshëm tha se forcat ajrore të vendit “u përballen me agresorin si në qiell ashtu edhe në tokë”, përcjell Telegrafi.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Ukraina padit Rusinë në Gjykatën e Lartë të OKB-së, kërkon ndalimin e pushtimit rus

Ukraina ka ngritur një padi kundër Rusisë në Gjykatën e Lartë të OKB-së, duke hedhur poshtë pretendimin e Moskës se ajo pushtoi fqinjin e saj për të parandaluar “gjenocidin” dhe duke kërkuar nga gjyqtarët që të urdhërojnë ndalimin e menjëhershëm të operacioneve ushtarake ruse.

Reklama

Në një paraqitje në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (ICJ) në Hagë, duke hedhur poshtë akuzat për gjenocid, Ukraina u kërkoi gjyqtarëve të urdhëronin të ashtuquajturat “masa të përkohshme” për të mbrojtur Ukrainën.

ICJ konfirmoi të dielën se kishte marrë kërkesën.

11 muaj

Vendet e BE-së do të dërgojnë ‘aeroplanë luftarakë’ në Ukrainë

Vendet e BE-së do të dërgojnë “aeroplanë luftarakë” në Ukrainë për ta ndihmuar atë të luftojë sulmet ajrore dhe tokësore ruse.

Reklama

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë shefi i politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Miratohet rezoluta e Shqipërisë dhe SHBA-së për Ukrainën

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka ka njoftuar se është miratuar rezoluta që dënon sulmin në Ukrainë duke e cilësuar një “agresion ndaj Kartës së OKB-së dhe paqes botërore”.

Reklama

“Miratim i fuqishëm i rezolutës së propozuar nga Shqipëria&SHBA. Sesioni Special i Emergjencës i Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara u mbështet nga 11 anëtarë të OKB-së. Edhe një herë Rusia u izolua. Bota nuk do të heshtë“, ka shkruar Xhaçka në një postim në Twitter.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Këto janë humbjet ushtarake të Rusisë, deri më tani në Ukrainë

Kur jemi në ditën e katërt të agresionit rus, autoritetet ukrainase kanë bërë të ditur se agresorit, Rusisë, i kanë shkaktuar dëme të mëdha – si në njerëz po ashtu edhe në armatim.

Reklama

Në këtë drejtim, sipas të dhënave Ministrisë së Mbrojtjes, përveç 4300 ushtarëve të vrarë, Ukraina ka shkatërruar edhe 146 tanke ruse, si dhe 706 automjete të blinduara, përcjell Telegrafi.

Veç këtyre, është bërë e ditur se janë shkatërruar edhe 49 njësi artilerike, 27 aeroplanë luftarakë, 26 helikopterë, 1 sistem raketor, si dhe 2 dronë dhe 2 anije luftarake.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Në qytetin Khmelnytskyi, gratë dhe fëmijët po thurin rrjeta kamuflazhi për ushtarët ukrainas

Reklama

11 muaj

Një ukrainas vuri re një minë në rrugë, vendosi ta largonte nga aty – duke mos pritur as njësinë e specializuar për asgjësim të bombave

Reklama

11 muaj

Kyiv është totalisht i rrethuar, thotë kryebashkiaku – imazhet satelitore tregojnë kolonën e madhe të forcave ruse duke lëvizur drejt kryeqytetit ukrainas

Imazhet satelitore të Maxar (një kompani e specializuar në vëzhgimin e Tokës, radarët dhe satelitët e shërbimit në orbitë, produktet satelitore dhe shërbimet e ngjashme), tregojnë një dislokim të madh të forcave tokësore ruse drejt Kyiv.

Reklama

Në anën tjetër, kryetari i bashkisë ka thënë se kryeqyteti ukrainas tani është “i rrethuar” nga forcat ruse.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Dronët e armatosur turk duke kryer sulme kundër forcave ruse

Reklama

11 muaj

Anonymous “rrëzon” Ministrinë ruse të Energjisë

Reklama

11 muaj

Suedia thyen traditën dhe i dërgon armë Ukrainës

Suedia do të dërgojë ndihmë ushtarake në Ukrainë, duke përfshirë edhe armë antitank, helmeta dhe parzmore.

Reklama

Kjo është bërë e ditur nga kryeministrja Magdalena Andersson, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, siç ishte thënë ditë më parë, një debat nëse situata e përshkallëzuar në Ukrainë justifikon një përjashtim dhe lejimin e dërgesave të armëve po fitonte terren në Finlandë dhe Suedi – vende me politika tradicionalisht kufizuese të eksportit të armëve.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Rusia pranon humbjet në Ukrainë, për herë të parë

Për herë të parë, ministria ruse e mbrojtjes ka pranuar se kanë viktima në Ukrainë.

Reklama

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Komisioni Evropian mbyll hapësirën ajrore të BE-së për aeroplanët rusë

Ursula von der Leyen ka thënë se Komisioni Evropian po mbyll hapësirën ajrore të BE-së për aeroplanët rusë.

Reklama

Presidentja e Komisionit Evropian tha se BE do të ndalojë gjithashtu mediat shtetërore ruse RT dhe Sputnik.

Znj. von der Leyen shtoi se BE do të sanksionojë ‘bjellorusët që ndihmojnë përpjekjet e luftës ruse’.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Këshilltari i ministrit ukrainas publikon pamjet, thotë se tregojnë nisjen e raketave për në Ukrainë nga Bjellorusia

Reklama

11 muaj

Qindra mijëra njerëz në rrugë dhe sheshe – protestat sot nëpër kryeqytetet e Evropës, kundër agresionit rus në Ukrainë

Gjatë ditës së diel, shumë njerëz, madje diku deri 100 mijë, janë mbledhur për të protestuar kundër agresionit rus në Ukrainë.

Reklama

Agresioni rus erdhi disa ditë më parë, pasi presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dekretin ku njeh shtete dy rajonet separatiste, ndërsa disa orë pas këtij veprimi që u dënua ashpër nga Perëndimi, u dha urdhri edhe për operacionet ushtarake në Ukrainë.

Si pasojë, deri më tani dhjetëra civilë kanë humbur jetën, kurse autoritetet ukrainase kanë njoftuar se edhe trupat ruse kanë pësuar humbje të mëdha si në njerëz ashtu dhe në artileri. /Telegrafi/

Policia gjermane thotë se më shumë se 100,000 protestues dolën në rrugët e Berlinit të dielën për të kundërshtuar agresionin rus të Ukrainës.

Protestuesit u mblodhën rreth shtyllave të Portës së Brandenburgut të kryeqytetit

Në Londër ata që protestonin kundër agresionit rus u mblodhën rreth shatërvanëve në sheshin Trafalgar

Në Paris, një demonstrues me një flamur ukrainas mbi kurrizin e tij gjatë një demonstrate në Sheshin Saint Michel

Në Amsterdam shumë njerëz sollën flamuj ukrainas për të protestuar jashtë Pallatit Mbretëror të qytetit

Në Madrid, demonstruesit kundër luftës zgjodhën të mblidheshin në sheshin Plaza de Cibeles të qytetit

Dhe protestuesit në kryeqytetin e Azerbajxhanit u mblodhën jashtë ambasadës ruse në Baku

11 muaj

Google bllokon shkarkimet e aplikacionit të medias shtetërore ruse RT në territorin ukrainas

Google i Alphabet Inc ka ndaluar shkarkimet e aplikacionit celular të medias shtetërore ruse RT në territorin ukrainas me kërkesë të qeverisë në Kiev.

Reklama

“Në përgjigje të një kërkese ligjore nga qeveria ukrainase, aplikacioni RT News nuk është më i disponueshëm për shkarkim në Google Play në Ukrainë”, tha një zëdhënës i Google të dielën, përcjell Telegrafi.

Lëvizja do të thotë që përdoruesit e rinj nuk do të jenë në gjendje të shkarkojnë aplikacionin RT News në Ukrainë, ndërsa përdoruesit aktualë mund të jenë ende në gjendje ta përdorin atë, por nuk do të marrin përditësime të reja të shtyra nga RT.

Google ndaloi të shtunën RT dhe kanalet e tjera të marrin para për reklama në faqet e tyre të internetit, aplikacionet dhe videot e tyre në YouTube, të ngjashme me një lëvizje të Facebook pas pushtimit të Ukrainës. /Telegrafi/

11 muaj

‘Paralajmërimi bërthamor i Putinit, i rrezikshëm dhe i papërgjegjshëm’ – thotë shefi i NATO-s

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s i është përgjigjur këtë pasdite vendimit të Vladimir Putin për të vënë forcat bërthamore të Rusisë në “gatishmëri speciale”.

Reklama

Sipas Sky News, përcjell Telegrafi, Jens Stoltenberg tha se njoftimi është “retorikë e rrezikshme”, duke shtuar: “Kjo është një sjellje që është e papërgjegjshme”.

Putin urdhëron forcat e parandalimit bërthamor të jenë në gatishmëri të lartë Putin urdhëron forcat e parandalimit bërthamor të jenë në gatishmëri të lartë

Ai i tha CNN: “Dhe sigurisht kur kombinoni këtë retorikë me atë që ata po bëjnë në terren në Ukrainë – duke bërë luftë kundër një kombi të pavarur, sovran, duke kryer pushtim të plotë të Ukrainës – kjo shton seriozitetin e situatës”. /Telegrafi/

11 muaj

Artileria ukrainase shkatërroi plotësisht më shumë se 100 njësi të pajisjeve të Rusisë, përfshirë tanke

Artileria ukrainase shkatërroi plotësisht disa njësi të pajisjeve të ushtrisë ruse në qytetin Bucha, rajoni i Kievit.

Reklama

“Në qytetin e Bucha, më shumë se 100 njësi të pajisjeve të armikut u shkatërruan. Lavdi ushtarakëve tanë!”, citohet të ketë thënë Shërbimi Shtetëror i Komunikimeve Speciale dhe Mbrojtjes së Informacionit të Ukrainës.

Për të parë pamjet dhe lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Ne po derdhim gjak, por po vazhdojmë të mbrohemi me sukses

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka thënë se nëse Rusia përdor armë bërthamore kundër Ukrainës, kjo do të jetë një “katastrofë për botën”.

Reklama

“Por kjo nuk do të na shkatërrojë”, pohoi ai, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Komenti i tij erdhi pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi ushtrinë ruse të vendosë forcat e saj bërthamore në “gatishmëri speciale” – niveli më i lartë i gatishmërisë.

Duke folur në një konferencë shtypi, Kuleba tha: “Ky urdhër nga presidenti Putin erdhi menjëherë pasi u bë njoftimi për dy delegacione të gatshme për t’u takuar [për bisedime]”.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

E pranon Zelensky, Ukraina dhe Rusia pajtohen për bisedime pa parakushte

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka konfirmuar se do të ketë negociata mes Kievit dhe Moskës, dhe se ato do të mbahen përgjatë vijës kufitare Bjellorusi-Ukrainë.

Reklama

Në një kumtesë të lëshuar nga zyra e Zelenskyt, është theksuar se dy delegacionet do të takohen “pa parakushte” në afërsi të lumit Pripyat. Për të lexuar artikullin e plotë klikoni këtu.

11 muaj

Putin urdhëron forcat e parandalimit bërthamor të jenë në gatishmëri të lartë

Presidenti rus Vladimir Putin, ka urdhëruar ushtrinë që të vihet në gatishmëri forca e parandalimit bërthamor, me pretekstin se kinse po vijnë “deklarata agresive” nga vendet që janë anëtare të NATO-s, shkruan Reuters.

Reklama

Kjo taktikë e Putinit ka për qëllim krijimin e një situate kaotike, e pas takimit mes tij dhe ministrit të Mbrojtjes, Sergei Shoigu dhe gjeneralit të ushtrisë Valery Gerasimov, është kumtuar lajmi për gjendje gatishmërie të forcave të parandalimit bërthamor. Për ta lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

11 muaj

E konfirmon kryetari i Kievit, Klitschko: Në qytetin tonë nuk ka trupa ruse – po vazhdojmë të mbrohemi

Kryetari i kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, ka njoftuar se nuk ka trupa ruse në këtë qytet – por se ukrainasit po vazhdojnë ta mbrojnë veten nga sulmet.

Reklama

Vitali Klitschko, tha se “ushtria dhe forcat e rendit dhe mbrojtja territoriale”, po vazhdojnë të “detektojnë dhe neutralizojnë sabotuesit”. Për ta lexuar lajmin e plotë klikoni këtu. 

11 muaj

Kosnett: Duket se Aleksandar Vuçiq zgjodhi Vladimir Putinin në vend të Perëndimit

Ish-ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett u është drejtuar Bashkimit Evropian dhe Shteve të Bashkuara ta kenë parasysh veprimin e presidentit serb Aleksandar Vuçiq karshi Vladimir Putin.

Reklama

Këtë koment Kosnett e ka bërë në profilin e tij në Twitter, duke shtuar se veprimi i Vuçiqit është frikë morale.

Për ta lexuar lajmin e plotë, klikoni këtu.

11 muaj

Ushtria ukrainase rikthen kontrollin e plotë mbi qytetin e dytë më të madh në Ukrainë – Kharkiv

Ushtria ukrainase ka arritur të zmbraps forcat ruse dhe ta rimarrin kontrollin mbi Kharkivin, qytetin e dytë më të madh në Ukrainë.

Reklama

Guvernatori i këtij qyteti ukrainas, Oleh Synyehubov, ka thënë se ushtarët ukrainasë “po pastrojnë” pjesën lindore të qytetit. Për ta lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

11 muaj

Anëtarësimi në NATO, Abdixhiku: Kosova ta shfrytëzojë këtë rast historik

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka shprehur nevojën dhe domosdoshmërinë që ka Kosova për t’u anëtarësuar në Aleancën Veriatlantike.

Reklama

Abdixhiu në Facebook ka shtuar që bashkimi i deritanishëm i NATO-s si reagim ndaj agresionit rus në Ukrainë, është një mundësi shumë e mirë edhe për Kosovën për t’i anëtarësuar në këtë aleancë.

Për ta lexuar lajmin e plotë, klikoni këtu.

11 muaj

Zelensky dorëzon kërkesën kundër Rusisë në Hagë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka njoftuar përmes një postimi në rrjetet sociale se ka dorëzuar kërkesën kundër Rusisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë.

Reklama

11 muaj

Donald Trump nuk përmbahet

“Problemi nuk është se Putini është i mençur, por problemi i vërtetë është se liderët tonë janë budallenj”

Reklama

11 muaj

Bjellorusia pritet t’i shpallë luftë Ukrainës

Andriy Zagorodnyuk, ish-ministri ukrainas i Mbrojtjes, ka thënë se Bjellorusia pritet t’i shpallë luftë Ukrainës, shkruan The Guardian.

Reklama

Zagorodnyuk ka theksuar se ekzistojnë gjasa të mëdha që Bjellorusia t’i bashkëngjitet Rusisë në luftën kundër Ukrainës. Për ta lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

11 muaj

Anonymous i çon mesazh Vladimir Putinit

Reklama

11 muaj

Kreu i inteligjencës britanike: Putinit nuk po i shkojnë gjërat sipas planit – ukrainasit po i shkaktojnë humbje të mëdha

Kreu i inteligjencës britanike MI6, ka deklaruar se lufta e Rusisë në Ukrainë do të dëshmohet se është e dështuar, pasi që presidenti Vladimir Putin nuk do të arrijë të korr fitore politike në vendin e tij me këtë taktikë.

Reklama

Richard Moore, ka shkruar se si raportet e fundit tregojnë se forcat e Putinit do të dështojnë në Ukrainë, pasi që kanë nënvlerësuar fuqinë ushtarake të fqinjëve. Për të lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

11 muaj

Përkthyesja e të përditshmes gjermane shpërthen në lot gjatë fjalimit të Zelensky

Reklama

11 muaj

Zelensky: Rusia po bombardon ndërtesat kolektive ku ka civilë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka thënë sot se Rusia po bombardon ndërtesat kolektive në Ukrainë, raporton AFP, por ai paralajmëroi se “do të luftojnë derisa të jetë nevoja që të çlirohet vendi”.

Reklama

Në një postim Zelensky tha: “Natën e kaluar në Ukrainë ishte një situatë brutale, sërish të shtëna, bombardime mbi ndërtesat kolektive – ku jetojnë civilë”. Për të lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

11 muaj

Dritan Abazoviq i pranishëm në ngjarjen e ‘Ujqërve të natës’ ku këndohshin këngë nacionaliste serbe dhe brohoritej “Rusia, Rusia”

Në një video të publikuar shihet zëvendëskryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviq teksa qëndron në një ambient bashkë me nacionalistë serbë të organizatës “Ujqërit e natës”, ku brohoritet “Rusia, Rusia”.

Reklama

Aty shihet se në këtë ngjarje kanë marrë pjesë kryetari i Komunës së Budvës, Marko Bato Careviq, shefi i kabinetit të tij Nikola Jovanoviq anëtarë të Vëllazërisë Ortodokse “Shtylla” si dhe anëtarë të “Ujqërit e natës”.

Për ta lexuar lajmin e plotë, klikoni këtu.

11 muaj

Federata Ndërkombëtare e Xhudos pezullon statusin e Putinit si President Nderi dhe Ambasador i Federatës Ndërkombëtare të Xhudos

Federata Ndërkombëtare e Xhudos pezullon statusin e Putinit si President Nderi dhe Ambasador i Federatës Ndërkombëtare të Xhudos

Federata Ndërkombëtare e Xhudos ka njoftuar zyrtarisht se ka pezulluar tashmë statusin e presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, si President Nderi dhe Ambasador i Federatës Ndërkombëtare të Xhudos.

Reklama

Rusia dhe presidenti rus vazhdojnë të marrin sanksione nga shumica e shteteve boterore, por edhe organizatat e ndryshme kulturore dhe sportive.

Të fundit që kanë vendosur sanksione janë Federata Nderkombëtare e Xhudos.

Lajmi i plotë…

11 muaj

Momenti kur droni Bayraktar godet konvojin e ushtrisë ruse

Reklama

11 muaj

Sekretarja e Jashtme britanike: Lufta në Ukrainë, do të jetë fillimi i fundit të Putinit

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, ka thënë për Sky News se “po shohim një rezistencë të fortë dhe shumë të guximshme të Ukrainës” – ku theksoi se “Britania do të vazhdojë “t’i furnizojë ukrainasit me armë dhe t’i mbështesë ekonomikisht”.  Për ta lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

Reklama

11 muaj

Anonymous publikon audio-incizimin ku dëgjohen ushtarët rusë duke folur në radiolidhje

Grupi i hakerëve Anonymous ka publikuar një audio-incizim të cilin e ka kapur nga ushtria ruse.

Reklama

Aty dëgjohen ushtarët rusë duke komunikuar mes vete. përmes radiolidhjeve derisa po kryejnë sulme të vazhdueshme në Ukrainë.

11 muaj

Zelensky i bën thirrje qytetarëve të huaj t’i bashkohen ukrainasve në luftën kundër Rusisë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, u ka kërkuar qytetarëve të huaj nga e mbarë bota që t’ju bashkohen në luftë kundër Rusisë. Për të lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

Reklama

11 muaj

Finlanda mbyll hapësirën e saj ajrore për aeroplanët rusë

Finlanda do të mbyllë hapësirën e saj ajrore për aeroplanët rusë – duke iu bashkuar kështu vendeve evropiane që tashmë e kanë bërë një gjë të tillë.

Reklama

Finlanda “po përgatitet të mbyllë hapësirën ajrore për trafikun ajror rus”, ka thënë në Twitter ministri finlandez i Transportit, Timo Harakka. Për ta lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

11 muaj

Ukrainasit i zënë rob lufte rreth 200 ushtarë rusë

Gjeneral-majori ukrainas Boris Kremenetsky, gjatë një konference ka pranuar se kanë zënë rob rreth 200 ushtarë rusë që ishin dobët të përgatitur.

Reklama

“I kemi zënë rob rreth 200 ushtarë rusë, ku disa prej tyre nuk ishin fare të trajnuar dhe përgatitur. Jemi duke i trajtuar sipas Konventës së Gjenevës”, tha Krementsky, që aktualisht është zyrtar në ambasadën e Ukrainës në SHBA. Për ta lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

11 muaj

Radhë të gjata në bankat e Rusisë pas përjashtimit nga SWIFT

Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe kanë njoftuar se do të përjashtojnë disa banka ruse nga sistemi ndërkombëtar financiar SWIFT, ndëshkim i cili pritet të jetë më efikas sesa sanksionet ekonomike.

Reklama

Menjëherë pas këtij njoftimi, qytetarët rusë janë parë në radhë të gjata duke pritur për t’i tërhequr paratë nga bankat.

Për ta lexuar lajmin e plotë, klikoni këtu.

11 muaj

Ukraina refuzon takimin me rusët në Bjellorusi

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka refuzuar ofertën ruse për bisedime në Bjellorusi, duke thënë se vet Minsku është përfshirë në pushtimin rus, por është shprehur i hapur për negociata në lokacione tjera.

Reklama

Siç raporton Reuters, Kremlini njoftoi pak qaste me parë se delegacioni i tyre është i gatshëm të takohet me zyrtarët ukrainas në qytetin bjellorus – Gomel. Për ta lexuar lajmin e plotrë klikoni këtu.

11 muaj

Delegacioni rus arrin në Bjellorusi për bisedime me Ukrainën

Delegacioni rus raportohet të ketë arritur në Bjellorusi për bisedime me ukrainasit, ka njoftuar zëdhënësi i zyrës së presidentit rus Dmitry Peskov.

Reklama

Sipas tij, delegacioni përfshin përfaqësues të ministrisë së Jashtme, të Mbrojtjes dhe departamenteve tjera – përfshirë ata të administratës së presidentit, për të lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

11 muaj

Franca dërgon derivate dhe pajisje mbrojtëse në Ukrainë

Franca do të dërgojë derivate në Ukrainë së bashku me pajisje mbrojtëse, për të përkrahur rezistencën e këtij vendi karshi agresionit rus, ka njoftuar pallati presidencial Elyseee pas takimit të zhvilluar me Këshillin Nacional të Sigurisë.

Reklama

Në kumtesë nuk janë dhënë detaje për çfarë lloj pajisjesh mbrojtëse bëhet fjalë, por siç raporton CNN, një burim i Elysee u ka thënë gazetarëve se këtu përfshihen armët anti-tank. Lajmin e plotë mund ta lexoni këtu.

11 muaj

Ushtria ukrainase rrëzon një raketë të shkrepur nga aeroplani bjellorus në drejtim të Kievit

Ushtria ukrainase ka njoftuar se ka rrëzuar një raketë ruse, që u shkrep në drejtim të Kievit nga fluturakja bjelloruse Tu-22.

Reklama

“Forcat ajrore të Ukrainës pak minuta më parë kanë rrëzuar një raketë të lansuar në drejtim të kryeqytetit të Ukrainë,s nga aeroplani bjellorus TU-22”, ka njoftuar komandanti i ushtrisë ukrainase, Valerii Zalunzhnyi, transmeton Telegrafi.

11 muaj

Forcat ruse kanë hyrë në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës

Forcat ruse kanë hyrë në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, thonë zyrtarët lokalë, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Reklama

Kreu i administratës rajonale të Kharkiv, Oleg Sinegubov, tha se automjetet e lehta ushtarake “kishin depërtuar në qytet”.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Qetë deri tani në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev

Pavarësisht paralajmërimeve mbrëmë se kryeqyteti i Ukrainës, Kiev, do të goditej nga një sulm i raketave ruse, një goditje ajrore nuk duket të ketë ndodhur – megjithëse ka pasur shpërthime jashtë qytetit, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Reklama

Nënkryetari i bashkisë së Kievit, Mykola Povoroznyk ka thënë sot në mëngjes situata në qytet mbetet e qetë dhe nën kontrollin e forcave ukrainase.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Publikohen pamjet, thuhet se është goditur një tubacion gazi në Kharkiv të Ukrainës

Përveç raportimeve të orëve të fundit se është goditur një depo nafte në Vasylkiv, një qytet në rajonin e Kievit, gjithashtu ka pasur raportime të paverifikuara se një tubacion gazi është goditur në Kharkiv, në verilindje të Ukrainës.

Reklama

Siç thekson BBC, përcjell Telegrafi, qyteti i dytë më i madh i vendit, Kharkiv ka qenë nën sulme me raketa që nga dita e parë e agresionit rus në Ukrainë.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Goditet me raketë depoja e naftës afër kryeqytetit të Ukrainës, Kiev

Ka pasur raportime të shumta në orët e fundit se një depo nafte në Vasylkiv, një qytet në rajonin e Kievit, është goditur nga një raketë ruse.

Reklama

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, mediat lokale raportuan se si kryebashkiakja e qytetit Nataliia Balasynovych, ashtu edhe këshilltari i qeverisë Anton Geraschenko, kanë konfirmuar sulmin.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Elon Musk njofton se Starlink ka vendosur shërbimin e internetit në Ukrainë

Duke pasur parasysh ndërprerjet e shumta të internetit midis Ukrainës dhe Rusisë, ka shumë që nuk janë në gjendje të mbajnë komunikim me atë që po ndodh në të dy vendet.

Reklama

Zëvendëskryeministri i Ukrainës për Transformimin Dixhital, Mykhailo Fedorov, vendosi t’i marrë gjërat në duart e tij.

Ai “kontaktoi” Elon Musk përmes Twitter për të kërkuar ndihmë në formën e internetit falas përmes Starlink.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Spitali polak përgatit shtretër për refugjatët ukrainas

Këto imazhe tregojnë punonjësit e spitalit që ndihmojnë në rregullimin e qindra shtretërve në përgatitje për një fluks të pritshëm të refugjatëve ukrainas në Rzeszow, Poloni.

Reklama

11 muaj

Azerbajxhani do të sigurojë karburant falas për mjekët dhe zjarrfikësit ukrainas

Kompania shtetërore e naftës në Azerbajxhan, SOCAR, ka konfirmuar për BBC se do t’i sigurojë shërbimet e zjarrfikësve dhe ambulancës të Ukrainës me derivate falas – derisa të zgjasë konflikti.

Reklama

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, lëvizja vjen pas një telefonate midis presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe presidentit të Azerbajxhanit Ilham Aliyev.

Aliyev gjithashtu u zotua t’i sigurojë Ukrainës dërgesat e ilaçeve dhe pajisjeve mjekësore.

Pushtimi rus i Ukrainës e ka vënë liderin azerbajxhanas në një pozitë të vështirë.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe BE bien dakord për të shkëputur bankat ruse nga sistemi Swift

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka njoftuar se BE-ja, Britania e Madhe dhe SHBA-ja janë zotuar të ndërpresin disa banka ruse nga sistemi ndërkombëtar – Swift.

Reklama

Në një konferencë shtypi, ajo tha se ushtria ruse po kryen “veprime barbare” në Ukrainë vetëm disa dhjetëra kilometra larg kufirit lindor të BE-së, shkruan Sky News, përcjell Telegrafi.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Një burrë përpiqet të ndalojë tankun me duart e tij në Ukrainë

Në një video amatore të postuar në mediat sociale, një burrë mund të shihej duke u përpjekur të ngjitej në një tank në lëvizje.

Reklama

Pas kësaj, ai gjunjëzohej përpara tankut, ndërsa banorët vendas u dyndën rreth tij, duke iu lutur shoferit të ndalonte, përcjell Telegrafi.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Rusët vrasin 10 civilë me origjinë greke, vjen reagimi i kryeministrit Mitsotakis

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, përmes një postimi në Twitter ka bërë të ditur se 10 civilë me orgjinë greke janë vrarë sot nga sulmet ajrore ruse në afërsi të Mariupolit.

Reklama

“10 civilë të pafajshëm me origjinë greke u vranë sot nga sulmet ajrore ruse në afërsi të Mariupolit. Ndaloni bombardimet tani!”, ka shkruar ai në Twitter. /Telegrafi/

11 muaj

Nga komedian në një udhëheqës në kohë lufte – rrugëtimi i pazakontë i Volodimir Zelenskyt

Kur Volodimir Zelensky po rritej në Ukrainën juglindore, familja e tij hebreje fliste rusisht dhe babai i tij ia ndaloi të shkonte në moshë të re për të studiuar në Izrael.

Reklama

Për këtë arsye, Zelensky studioi për jurisprudencë në Ukrainë.

Pas diplomimit, ai gjeti një profesion të ri në fushën e aktrimit dhe komedisë, duke arritur që në vitet 2010 të bëhej një nga personazhet kryesore të skenës në Ukrainë, me serialin televiziv “Shërbëtori i popullit”.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Franca do t’i dërgojë gjithashtu Ukrainës më shumë armë

Pas Gjermanisë dhe Holandës edhe Franca gjithashtu është zotuar të japë më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ka qenë Zyra e Presidentit Emmanuel Macron që ka bërë të ditur se ky vend do të dërgojë armë dhe karburant mbrojtës, raporton Reuters.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Ukraina po krijon një ushtri të specialistëve të IT-së për të luftuar në hapësirën kibernetike

Ministri për Transformimin Dixhital të Ukrainës, Mykhaylo Fedorov, ka njoftuar krijimin e “një ushtrie specialistësh të IT-së” për të luftuar për Ukrainën në hapësirën kibernetike.

Reklama

“Ne kemi shumë ukrainas të talentuar në teknologji: zhvillues, specialistë kibernetikë, stilistë, autorë të shkrimit, specialistë marketingu, …”, ka thënë ai, përcjell Telegrafi.

“Ne po krijojmë një ushtri IT… Ka shumë për të bërë për të gjithë. Ne vazhdojmë luftën tonë në frontin kibernetik”.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

YouTube bllokon median shtetërore ruse RT në Ukrainë – pezullon mundësinë që ajo të fitojë para globalisht

YouTube ka bllokuar median shtetërore ruse RT në Ukrainë dhe ka pezulluar mundësinë e saj për të fituar para nga përmbajtja e saj në platformë globalisht, tha të shtunën gjigandi i videove.

Reklama

Në një deklaratë, zëdhënësi i YouTube, Ivy Choi përmendi “rrethana të jashtëzakonshme në Ukrainë” për hapat e kompanisë.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

“Ata kanë probleme”: Rusia po ecën ngadalë me agresionin e saj në Ukrainë, thotë një zyrtar i NATO-s

Një zyrtar ushtarak i NATO-s pretendon se Rusia “po e ngadalëson përparimin e saj në pushtimin e Ukrainës për të lënë kohë për negociata”.

Reklama

“Ata kanë probleme”, shpjegoi zyrtari, duke treguar për të dhënat më të fundit të aleancës, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

“Atyre u mungon nafta, ata po ecin drejt ngadalësimit dhe morali është padyshim një çështje”, ka shtuar ai.

Për të lexuar shkrimin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Miliona dollarë në kriptovaluta po jepen për Ukrainën

Analistët e kriptovalutave thonë se të paktën 9 milionë dollarë janë dhuruar deri më tani për përpjekjet e luftës në Ukrainë përmes donacioneve anonime të Bitcoin.

Reklama

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, studiuesit në Elliptic, një kompani e analizës së blockchain, thonë se qeveria ukrainase, OJQ-të dhe grupet vullnetare i kanë mbledhur “paratë” duke reklamuar adresat e portofolit të tyre bitcoin në internet.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Gjermania, Republika Çeke dhe Holanda do të dërgojnë ndihmë ushtarake në Ukrainë

Gjermania do t’i dorëzojë armë Ukrainës në një ndryshim të madh politikash, pasi u rezistoi thirrjeve të mëparshme të Kievit për armatim mbrojtës.

Reklama

“Pushtimi rus shënon një pikë kthese. Është detyra jonë të mbështesim Ukrainën me më të mirën e aftësisë sonë për t’u mbrojtur kundër ushtrisë pushtuese të Putinit. Kjo është arsyeja pse ne po dërgojmë 1000 armë antitank dhe 500 raketa Stinger për miqtë tanë në Ukrainë”, ka shkruar në Twitter, kancelari gjerman Olaf Scholz.

Përveç Gjermanisë, edhe dy anëtarë të NATO-s kanë njoftuar se do të dërgojnë ndihmë ushtarake për të ndihmuar Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Biden thotë se agresioni i Putinit në Ukrainë po afron Evropën dhe NATO-n

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ka thënë se një nga qëllimet e tij kryesore strategjike ndërsa Rusia pushton Ukrainën është të mbajë NATO-n dhe Bashkimin Evropian të bashkuar.

Reklama

“Qëllimi im që në fillim ishte të sigurohesha që të mbaja të gjithë NATO-n dhe Bashkimin Evropian në të njëjtën anë. Sepse e vetmja gjë që mendoj se Putini mendoi se mund të bënte ishte të ndante NATO-n. Dhe kjo nuk ka ndodhur”, citohet të ketë thënë Biden, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

Biden parashikoi gjithashtu se Rusia do të paguante një çmim të rëndë si në planin afatgjatë ashtu edhe në atë afatshkurtër për agresionin në Ukrainë, duke shtuar se konflikti po afron Evropën dhe NATO-n.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

27 vende kanë rënë dakord të ofrojnë më shumë armë dhe ndihmë ushtarake për Ukrainën

Më shumë se dy duzina vende, duke përfshirë Britaninë e Madhe, vende të tjera evropiane dhe SHBA, do t’i japin më shumë armë, furnizime mjekësore dhe ndihmë të tjera ushtarake Ukrainës ndërsa ajo po lufton kundër një agresioni rus, merr vesh Sky News.

Reklama

Sipas mediumit në fjalë, përcjell Telegrafi, Mbretëria e Bashkuar ka ofruar të kryejë “operacione logjistike” për të mbështetur shpërndarjen e donacioneve, tha një burim i mbrojtjes.

Sekretari britanik i mbrojtjes, Ben Wallace, organizoi një konferencë donatorësh për ndihmën ushtarake të premten në mbrëmje, e cila u mbajt virtualisht.

Rreth 25 vende ishin në thirrje dhe të gjitha thanë se do të vazhdojnë të kontribuojnë me ndihma, disa duke thënë për herë të parë se mbështetja e tyre do të përfshijë “ndihmën vdekjeprurëse”.

Aty u përfaqësua edhe NATO.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Pamje të një ndërtese banimi në Kiev që u godit nga një raketë në orët e para të së shtunës

Për ta parë momentin kur ajo goditet, klikoni këtu.

Reklama

11 muaj

Pamje të rrugëve boshe në Kiev në ditën e tretë të pushtimit rus të Ukrainës

11 muaj

Gjermania ndryshon qëndrim, miraton transferimin e armëve në Ukrainë

Berlini thuhet se i ka dhënë leje Holandës që t’i shesë Ukrainës 400 raketa-hedhëse të prodhimit gjerman.

Reklama

Masa shënon një kthesë në refuzimin njëjavor të Gjermanisë për t’i shitur armë Ukrainës për shkak të linjës së qeverisë kundër shitjes së armëve në zonat e konfliktit.

Gjermania ka gjithashtu fuqinë për të bllokuar çdo armë me pjesë të prodhuara në Gjermani.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Burra e gra në një qytet të Ukrainës po prodhojnë kokteje molotovi për të luftuar me rusët

Burra e gra në një qytet të Ukrainës po prodhojnë kokteje molotovi për të luftuar me rusët

Në qytetin Dnipro të Ukrainës, qindra burra dhe gra ukrainase po përgatiten për luftë.

Reklama

Një skenë e furishme e njerëzve raportohet që mbledhin furnizime masive me ushqim, ujë, ilaçe dhe qindra që qëndrojnë në radhë për t’u regjistruar për të luftuar për vendin e tyre, për të parë pamjet klikoni KËTU.

11 muaj

Bie intensiteti i agresionit rus, ukrainasit presin në radhë për të kapur armët

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe ka ndarë një përditësim të inteligjencës mbi luftën në Ukrainë këtë pasdite.

Reklama

Ajo tha se shpejtësia e përparimit rus është “ngadalësuar përkohësisht” me gjasë si rezultat i “vështirësive akute logjistike dhe rezistencës së fortë ukrainase”.

Ndërkohë po i njëjti medium shkruan se një fotografi mahnitëse është bërë nga producentja e Sky, Emily Upton, e cila aktualisht ndodhet në Dnipro, Ukrainë.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Ukraina thotë se ka rrëzuar një aeroplan të mbushur me trupa ruse

Ministria e mbrojtjes e Ukrainës thotë se ka rrëzuar një nga transportuesit e trupave të Moskës pranë Kievit, duke vrarë një numër të madh parashutistësh rusë.

Reklama

BBC shkruan se nuk i ka verifikuar në mënyrë të pavarur këto pretendime dhe ministria ruse e mbrojtjes ende nuk ka komentuar mbi raportet.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

“Nuk është koha të flasim me dy kuptime”, sekretarja e Shtëpisë së Bardhë flet për situatën në Ukrainë

Ajo flet edhe për kërcenim vrasjen që Rusia ia ka bërë presidentit ukrainas, telefonatën e Joe Biden me presidenten e Komisionit Evropian, vendimin e SHBA-së dhe në fund kërkoi që liderët botëror të reagojnë dhe jo vetëm të flasin.

Reklama

11 muaj

Polonia ka pranuar deri tani 100 mijë refugjatë ukrainas

Sipas qeverisë polake, rreth 100 mijë refugjatë ukrainas kanë mbërritur në vendin fqinj që nga fillimi i pushtimit rus.

Reklama

“Për shkak të bllokimeve të gjata të trafikut në anën ukrainase, Polonia ka vendosur gjithashtu të hapë të gjitha pikat kufitare për këmbësorët”, deklaroi zëvendësministri i Brendshëm, Pavel Szefernaker në vendkalimin Medyka-Shegyni.

Sipas Szefernaker, shumica e të ardhurve ishin gra dhe fëmijë, si dhe burra jashtë grupmoshës 18 deri në 60 vjeç që përballen me rekrutimin në Ukrainë.

“Trajtimi i refugjatëve nga pala ukrainase po ngadalësohej sepse lufta po shkakton prishje në sistemin operativ të përdorur nga rojet kufitare ukrainase”, tha Szefernaker.

“Polonia është në gjendje të përpunojë deri në 50 000 refugjatë nga Ukraina në kufi çdo ditë”, tha ai. /kp/Telegrafi/

11 muaj

Ukraina nuk ka refuzuar negociatat me Rusinë – thotë Kievi

Ukraina nuk ka refuzuar negociatat me Rusinë – thotë Kievi

Më herët u raportua derisa Rusia pretendoi se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy kishte refuzuar bisedimet me Moskën të premten pasdite.

Reklama

Megjithatë, kjo është hedhur poshtë nga një këshilltar i zyrës presidenciale të Ukrainës. Ata shtuan se Ukraina do të dëgjojë negociatat për armëpushim, por nuk do të pranojë ultimatume… për më shumë.

11 muaj

Ukrainasi përpiqet me trup të bllokojë kolonën ushtarake ruse

Ukrainasi përpiqet me trup të bllokojë kolonën ushtarake ruse

Një video e cila tregon një burrë ukrainas duke u përpjekur të bllokojë një autokolonë ushtarake ruse është bërë virale në internet.

Reklama

Videoja prej 30 sekondash, i shpërndarë nga gazeta ukrainase HB, tregon një burrë që qëndron përballë atyre që duken të jenë automjete ushtarake, raporton theguardian.

Ndërsa automjetet përpiqen ta shmangin, burri vazhdon t’iu dal përpara, duke u përpjekur që të bllokojë përparimin e tyre.

“Ukrainasi nxiton nën pajisjet e armikut në mënyrë që pushtuesit të mos kalojnë”, shkroi HB në Twitter.

11 muaj

Erdogan ua ndalon luftanijeve ruse të shfrytëzojnë ngushticat turke që lidhin Detin e Zi me Mesdheun

Erdogan ua ndalon luftanijeve ruse të shfrytëzojnë ngushticat turke që lidhin Detin e Zi me Mesdheun

Turqia do të ndalojë anijet luftarake ruse të kalojnë nëpër Detin e Zi, pohoi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Reklama

Në një mesazh në Twitter, Zelensky tha se shteti turk i kishte premtuar mbështetje ushtarake dhe humanitare Ukrainës… më shumë.

11 muaj

Boris Johnson bën thirrje që Rusisë t’i bllokohet qasja në SWIFT

Kryeministri britanik Boris Johnson ka bërë thirrje për t’i dhënë fund përfshirjes së Rusisë në SWIFT, shërbimi i sigurt i mesazheve që lehtëson pagesat midis 11 mijë institucioneve financiare në 200 vende, në një akt mbështetjeje ndaj Ukrainës.

Reklama

11 muaj

Një anije mallrash në pronësi japoneze u godit nga një raketë në brigjet e Ukrainës – këta të fundit akuzojnë Rusinë

Një anije mallrash në pronësi japoneze u godit nga një raketë në brigjet e Ukrainës – këta të fundit akuzojnë Rusinë

Një anije mallrash në pronësi japoneze u godit nga një raketë në brigjet e Ukrainës në Detin e Zi të premten, duke lënduar lehtë një anëtar të ekuipazhit, tha të shtunën një zyrtar nga një firmë japoneze e transportit detar.

Reklama

Zyrtari shtoi se në bord ishin 20 anëtarë të ekuipazhit.

Bazuar në deklaratën e lëshuar në faqen e Facebook të Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës të shtunën, raportet paraprake tregojnë se raketa u shkrep nga forcat ruse dhe goditi pjesën e pasme të anijes së ngarkesave “Namura Queen” të premten…për më shumë.

11 muaj

Të gjithë të angazhuar në Ukrainë

Teksa ushtria ukrainase pastron rrugët nga “mbeturinat luftarake”, një qytetar ndërton një vend mbrojtës në një nga rrugët kryesore të Kievit në Ukrainë.

Reklama

11 muaj

Biden e ndihmon me 350 milionë dollarë shtesë ushtrinë e Ukrainës

Biden e ndihmon me 350 milionë dollarë shtesë ushtrinë e Ukrainës

Blinken autorizon me kërkesën e Bidenit lirimin e 350 milionë dollarëve shtesë si ndihmë ushtarake të SHBA-së për Ukrainën.

Reklama

Sekretari i Shtetit, Antony Blinken tha të shtunën se ka autorizuar 350 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake amerikane për Ukrainën… më shumë.

11 muaj

I moshuari përballet me ushtarët rusë: Edhe unë jam rus, çfarë po kërkoni këtu – turp për juve

I moshuari përballet me ushtarët rusë: Edhe unë jam rus, çfarë po kërkoni këtu – turp për juve

Një video është publikuar në rrjetet sociale ku shihet se si një burrë i moshuar duke u përballur verbalisht me ushtarët rusë në Melitopol të Ukrainës. Ky është rajoni Zaporozhye në Ukrainën veriore.

Reklama

VIDEO është publikuar nga gazetari turk Ragip Soylu ndërsa gazetarët e së përditshmes britanike theguardian kanë vlerësuar se pamjet janë autentike.

11 muaj

Ish-ministri i Jashtëm i Rusisë për kryediplomatin aktual rus Lavrov: Dikur më mbronte shpinën, sot do të shqetësohesha po të ishte pas meje

Reklama

11 muaj

Rusisë i ndalohet të shfrytëzojë hapësirën ajrore të Estonisë

Rusisë i ndalohet të shfrytëzojë hapësirën ajrore të Estonisë

Kaja Kallas, kryeministrja e Estonisë, ka njoftuar se hapësira ajrore e Estonisë nuk do të jetë në dispozicion të shtetit rus.

Reklama

“Nuk ka vend për aeroplanët e shtetit agresor në qiejt demokratikë”, tha ajo.

Kallas i kërkoi udhëheqësve të vendeve të Bashkimit Evropian që ta bëjnë të njëjtën gjë.

Ndryshe, kufizimet të tilla tashmë janë në fuqi në Republikën Çeke, Poloni, Bullgari dhe Mbretëri të Bashkuar.

11 muaj

Kapen rob ushtarët rusë, ministri i Jashtëm ukrainas: Nëna dhe gra të ushtarëve, ktheni burrat tuaj në shtëpi – ata erdhën për të vrarë njerëz të pafajshëm

Kapen rob ushtarët rusë, ministri i Jashtëm ukrainas: Nëna dhe gra të ushtarëve, ktheni burrat tuaj në shtëpi – ata erdhën për të vrarë njerëz të pafajshëm

Ushtria ukrainase po vazhdon të publikojë fotografi dhe video të ushtarëve rusë të zënë rob anembanë Ukrainës.

Reklama

Së fundi, ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba ka publikuar imazhe të disa ushtarëve rusë që janë kapur nga forcat ukrainase… më shumë.

11 muaj

Presidenti ukrainas: Ne do të fitojmë

Presidenti ukrainas: Ne do të fitojmë

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy ka mbajtur një konferencë për shtyp dhe tha se vendi i tij do të triumfojë mbi forcat ruse.

Reklama

Ai tha se forcat qeveritare ende kontrollojnë Kievin dhe “pikat kyçe rreth qytetit”. Zelenskyy gjithashtu deklaroi se forcat ukrainase do të fitonin dhe kritikoi dezinformimin… më shumë.

11 muaj

Franca bllokon një anije mallrash ruse në Kanalin anglez

Franca bllokon një anije mallrash ruse në Kanalin anglez

Marina franceze ka ndaluar një anije mallrash në kanalin anglez me destinacion qytetin rus të Shën Petersburgut.

Reklama

Zyrtarët francezë i thanë BBC-së se anija u kap në përputhje me sanksionet e reja të Bashkimit Evropian dhe thanë se ajo ishte ridrejtuar në portin verior të Boulogne-Sur-Mer…më shumë.

11 muaj

Pushtimi rus i Ukrainës: Si ka ndikuar në futbollin evropian

Pushtimi rus i Ukrainës: Si ka ndikuar në futbollin evropian

Tensionet politike janë rritur në Evropë pas pushtimit rus të Ukrainës. Konsideratat e futbollit zbehen në të parëndësishme në momente të tilla, por loja nuk ekziston në një flluskë dhe jehonat janë ndjerë në të gjithë kontinentin.

Reklama

Pra, si ka ndikuar konflikti ushtarak në futbollin në Evropë?…më shumë.

11 muaj

Ukraina kërkesë Kryqit të Kuq: Ktheni mijëra trupat e pajetë të pushtuesve në Rusi, kjo është nevojë humanitare

Ukraina kërkesë Kryqit të Kuq: Ktheni mijëra trupat e pajetë të pushtuesve në Rusi, kjo është nevojë humanitare

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq duhet të heqë trupat e pajetë të mijëra rusëve të vrarë në pushtimin e deritanishëm dhe t’i kthejë ato në Rusi.

Reklama

Zëvendëskryeministrja e vendit, Iryna Vereshchuk tha në një konferencë televizive “këto janë mijëra trupa të pushtuesve. Kjo është një nevojë humanitare”…më shumë.

11 muaj

Vajza e zëdhënësit të Putinit kundër luftës në Ukrainë

Vajza e zëdhënësit të Putinit kundër luftës në Ukrainë

Elizabeta Peskova, vajza e zëdhënësit të Putinit, Dmitry Peskov, publikoi një mesazh në llogarinë personale në Instagram në lidhje me sulmin rus në Ukrainë.

Reklama

Përkatësisht, Peskova publikoi një katror të zi në të cilin shkruan “jo luftës”, hashtag që përdoret shpesh tek kundërshtarët e pushtimit rus.

Këtë e ka bërë edhe vajza e pronarit të Chelseat, Roman Abramovich, Sofia…më shumë.

11 muaj

Harta e Kosovës me kufijtë shtetëror në paraqitjen e zëdhënësit të Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë

Harta e Kosovës me kufijtë shtetëror në paraqitjen e zëdhënësit të Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, Igor Konashenkov ka dhënë një deklarate lidhur me situatën në Ukrainë, ndërkaq në prapavijë dukej harta e Evropës, e ku Kosova shihet në kufijtë e saj shtetëror.

Reklama

Shikoni videon duke klikuar KËTU.

11 muaj

Ushtria ukrainase publikon momentin e zënies rob të një ushtari rus

Reklama

11 muaj

Polonia rrezikon vendin në Kupën e Botës – por nuk pranon të luajë ndaj Rusisë

Polonia rrezikon vendin në Kupën e Botës – por nuk pranon të luajë ndaj Rusisë

Polonia nuk do të luajë ndeshjen e saj të play-off kualifikuese për Kupën e Botës kundër Rusisë për shkak të pushtimit të fundit të vendit në Ukrainë.

Reklama

Të dyja palët do të përballen në Rusi më 24 mars, ndërsa fituesi do të takohet me Suedinë ose Republikën Çeke…më shumë.

11 muaj

Diplomacia ukrainase po funksionon – Qipro nuk do të del kundër propozimit të bllokimit të SWIFT-it për Rusinë

Diplomacia ukrainase po funksionon – Qipro nuk do të del kundër propozimit të bllokimit të SWIFT-it për Rusinë

Bllokimi i SWIFT për shtetin rus është më se i mundshëm pasi Qiproja ra dakord me këtë propozim.

Reklama
Çfarë është SWIFT-i dhe pse mund të jetë një "opsion bërthamor" kundër Rusisë Çfarë është SWIFT-i dhe pse mund të jetë një "opsion bërthamor" kundër Rusisë

Kjo lëvizja u njoftua në Twitter nga ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, i cili ka folur gjithashtu me Italinë, Gjermaninë dhe Belgjikën, ku është vendosur SWIFT.

11 muaj

Gati 200 ukrainas të vrarë deri më tani në Ukrainë

Gati 200 ukrainas të vrarë deri më tani në Ukrainë

Agjencia e lajmeve reuters shkruan se 198 ukrainas, duke përfshirë tre fëmijë, janë vrarë si rezultat i pushtimit rus.

Reklama

Ky informacion u raportua fillimisht nga Interfax, duke cituar ministrin ukrainas të shëndetësisë Viktor Lyashko.

Ai tha se 1,115 njerëz janë plagosur, duke përfshirë 33 fëmijë. Ishte e paqartë nëse i referohej vetëm viktimave civile

11 muaj

Përmes disa fotografive – Pasojat e luftimeve të mbrëmshme në Kiev

Reklama

11 muaj

Dhjetëra të plagosur në Kiev – Klitschko jep detaje

Dhjetëra të plagosur në Kiev – Klitschko jep detaje

Kryetari i bashkisë, Vitali Klitschko, thotë se 35 persona u plagosën në përleshjet gjatë natës në Kiev.

Reklama

Ai ka bërë të ditur se në mesin e të lënduarve janë dy fëmijë…më shumë.

11 muaj

OKB: Tetë milionë njerëz mund të largohen nga Ukraina

Komisioni i OKB-së për refugjatët thotë se më shumë se 100 mijë njerëz janë zhvendosur brenda Ukrainës dhe të paktën 50 mijë kanë kaluar kufijtë ndërkombëtarë.

Reklama

“Ne presim nga një deri në tre milionë njerëz në Poloni dhe rreth 5 milionë me vendet e tjera”, tha Afshan Khan, drejtor i UNICEF-it për Evropën dhe Azinë Qendrore…më shumë.

11 muaj

Zjarre në autostradën e Kievit

Një pjesë e autostradës Prospect Peremohy pranë Kievit qendror u shndërrua në një zonë lufte mbrëmë.

Reklama

Ukraine Reporter ka publikuar një video (e verifikuar nga BBC) që tregon zjarret përgjatë rrugës kryesore që kalon lindje-perëndim nga qendra e qytetit.

Sipas raportimeve të mediave, pamjet u regjistruan pranë stacionit të metrosë Beresteiska të kryeqytetit, vetëm 4 km (2.5 milje) nga ndërtesa ku ndodhet Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

11 muaj

Twitter ndalon reklamat në Rusi dhe Ukrainë

Twitter Inc. tha se pezulloi të gjitha reklamat në Rusi dhe Ukrainë, duke kërkuar të sigurojë që postimet promovuese të mos dëmtojnë informacionin e sigurisë publike.

Reklama

Kompania me bazë në San Francisko nuk do të shfaqë reklama në ato tregje, në një përpjekje për të kufizuar përhapjen e përmbajtjes mashtruese dhe abuzive.

Lajmin e plotë mund ta lexoni KËTU.

11 muaj

Franca po e ndihmon me armë dhe pajisje ushtarake Ukrainën

Armë dhe pajisje ushtarake po shkojnë drejt Ukrainës, ndërsa Perëndimi po i jep ndihmë në betejën e tyre me trupat ruse.

Reklama

Presidenti Volodymyr Zelensky shkroi në Twitter se ai ka folur sot me presidentin e Francës, Emmanuel Macron pasi “filloi një ditë e re në vijën e frontit diplomatik”.

“Koalicioni kundër luftës po funksionon!”, shkroi në rrjetet sociale Zelensky.

Të shtunën, Macron postoi një video duke deklaruar: “Lufta do të zgjasë – ne duhet të përgatitemi për të!”.

11 muaj

Ushtria ukrainase tregon humbjet që i kanë shkaktuar rusëve: Kemi rrëzuar 14 aeroplanë, tetë helikopterë dhe shkatërruam 102 tanke

Reklama

11 muaj

Një apartament u godit nga raketat gjatë natës në Kiev, nuk dihet nëse ka viktima

Një ndërtesë banimi pranë aeroportit të dytë të Kievit u godit me raketë herët në mëngjesin e së shtunës, ku pamjet tregojnë dëmtimet në katet e sipërme.

Reklama

Muret e jashtme të disa njësive të apartamenteve duken tërësisht të dëmtuara.  Në një postim në Twitter të shtunën në mëngjes, Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba ndau një foto të ndërtesës së dëmtuar.

11 muaj

Zelensky poston një video tjetër

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka postuar një video në Twitter duke ecur nëpër rrugët e Kievit në një përpjekje të dukshme për të luftuar thashethemet se ai i ka bërë thirrje ushtrisë që t’i dorëzohet trupave ruse.

Reklama

Ndryshe, siç edhe kanë raportuar mediat amerikane, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka refuzuar një ofertë të Uashingtonit për të ndihmuar në evakuimin e tij nga Ukraina, thonë mediat amerikane.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

SHBA do të sigurojë deri në 600 milionë dollarë ‘ndihmë të menjëhershme ushtarake’ për Ukrainën

Presidenti amerikan Joe Biden ka nënshkruar një urdhër për të ofruar deri në 600 milionë dollarë “ndihmë të menjëhershme ushtarake” për Ukrainën.

Reklama

Ukraina është nën agresionin rus për të tretën ditë të shtunën, pa asnjë shenjë bisedimesh mes Moskës dhe Kievit për zgjidhjen e konfliktit, përcjell Telegrafi.

Trupat ruse arritën në kryeqytetin ukrainas Kiev herët të shtunën në mëngjes, duke sulmuar një bazë ushtarake në qytet, si dhe duke u përpjekur të merrnin një stacion të prodhimit të energjisë elektrike.

Kjo erdhi vetëm disa orë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky kishte parashikuar se trupat ruse do të kryenin një sulm të madh në qytet brenda natës. /Telegrafi/

11 muaj

Presidenti sirian “ia bën argatin” Putinit

Presidenti sirian Bashar al-Assad në një telefonatë me presidentin rus Vladimir Putin “ia ka bërë argatin” këtij të dytit.

Reklama

Damasku është një aleat i vendosur i Moskës, e cila ndërhyri në luftën civile siriane në vitin 2015 duke nisur sulme ajrore për të mbështetur forcat luftarake të al-Asadit kundër fraksioneve të ndryshme rebele.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Presidenti i Ukrainës refuzoi një ofertë të SHBA-së për evakuim

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka refuzuar një ofertë të Uashingtonit për të ndihmuar në evakuimin e tij nga Ukraina, thonë mediat amerikane.

Reklama

Siç thekson BBC, përcjell Telegrafi, Zelensky tha se “lufta është këtu. Unë kam nevojë për municion, jo për ‘shëtitje'”, raportoi Associated Press, duke cituar një zyrtar të lartë të inteligjencës me njohuri të drejtpërdrejta të bisedës.

Për të lexuar artikullin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Raportohet se luftimet kanë shpërthyer në rrugët e Kievit

Ka raportime për luftime intensive në Kiev.

Reklama

Sipas një postimi në faqen e Forcave të Armatosura të Ukrainës në Facebook, “betejat e rënda po vazhdojnë” në zonën e Vasylkiv të qytetit.

Aty është thënë se “lufta aktive” po zhvillohet tashmë në rrugët e kryeqytetit, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Një grua ka lindur foshnjën e saj në metronë e kryeqytetit të Ukrainës, Kiev

Mes sulmeve ajrore ruse në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, banorët janë strehuar edhe në stacionet e metrosë nëntokësore të qytetit.

Reklama

Sipas mediave të huaja, trenat kanë qëndruar të hapur në platformat e tyre për të akomoduar njerëzit.

Dhe ata kanë përdorur rrjetet sociale për të komunikuar me botën e jashtme.

Për të lexuar lajmin e plotë dhe për të parë fotografinë, klikoni KËTU.

11 muaj

Presidenti ukrainas falënderon vendet që votuan projekt-rezolutën e OKB-së, përfshirë Shqipërinë

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelensky, permes një postimi në rrjetet sociale ka falënderuar vendet anëtare të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të cilat votuan pro një projekt-rezolute e cila kërkon që Rusia të ndërpres agresionin në Ukrainë.

Reklama

Dhe në listën e vendeve të përmendura nga presidenti ukrainas, Shqipëria (sipas rendit alfabetik) gjendet e para.

Megjithatë, Rusia ka vënë veton ndaj kësaj projekt-rezolute të OKB-së, e cila do të dënonte pushtimin e saj në Ukrainë, pas një debati në Këshillin e Sigurimit. /Telegrafi/

11 muaj

Rusia bllokon rezolutën e OKB-së për të dënuar pushtimin e Ukrainës

Rusia ka vënë veton ndaj një projekt-rezolute të OKB-së, e cila do të dënonte pushtimin e saj në Ukrainë, pas një debati në Këshillin e Sigurimit.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, njëmbëdhjetë anëtarë votuan pro rezolutës. India, Kina dhe Emiratet e Bashkuara Arabe abstenuan.

Rezoluta ishte parashikuar të dështonte për shkak të të drejtës së vetos së Rusisë si një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Gjatë debatit, ambasadori i SHBA-së në OKB tha se organi ishte krijuar për të tentuar të parandalonte llojin e agresionit me të cilin përballet Ukraina. /Telegrafi/

11 muaj

Zelensky: Kjo natë do të jetë shumë e vështirë

Në një paraqitje dramatike natën vonë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi në një deklaratë se rusët do të sulmojnë Kievin në orët e ardhshme.

Reklama

“Kjo natë do të jetë e vështirë, shumë e vështirë, por mëngjesi do të vijë”, ka thënë ai, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Zelensky përshëndeti bashkatdhetarët e tij për durimin e “një ditë të vështirë, por të guximshme”.

Për të lexuar shkrimin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Zelensky – Ukraina gati për të diskutuar armëpushimin

Një zëdhënës i presidentit ukrainas sapo ka thënë se vendi është i përgatitur të mbajë armëpushim dhe bisedime paqeje me Rusinë menjëherë.

Reklama

Ai tha se zyrtarët rusë dhe ukrainas po diskutojnë aktualisht një kohë dhe vend për bisedimet që do të zhvillohen.

Rusia ka thënë se ata do të flasin vetëm kur të gjithë forcat e armatosura ukrainase të dorëzohen.

11 muaj

Analizë e BBC: Ja pse Biden nuk do të dërgojë trupa në Ukrainë

Presidenti amerikan Joe Biden ka shpenzuar një kapital të madh diplomatik për të luftuar agresionin rus ndaj Ukrainës.

Reklama

Administrata e tij transmetoi paralajmërimet e fundit të botës për një pushtim të afërt – i cili doli të ishte i saktë – dhe deklaroi se në rrezik ishte jo më pak se rendi ndërkombëtar.

Por zoti Biden e ka bërë gjithashtu të qartë se amerikanët nuk janë të gatshëm të luftojnë, edhe pse rusët janë të qartë.

Për më tepër, shkruan BBC, përcjell Telegrafi, ai ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të forcave në Ukrainë për të shpëtuar qytetarët amerikanë, nëse do të ndodhë kjo.

Dhe në fakt ai ka tërhequr trupat që shërbenin në vend si këshilltarë dhe vëzhgues ushtarakë.

Pse e ka tërhequr ai këtë vijë të kuqe në krizën më të rëndësishme të politikës së jashtme të presidencës së tij?

Shkrimin e plotë mund ta lexoni KËTU.

11 muaj

Miliarderët rusë humbën 39 miliardë dollarë në një ditë të vetme pasi Rusia filloi pushtimin e Ukrainës

Miliarderët rusë humbën 39 miliardë dollarë në një ditë të vetme pasi Rusia filloi pushtimin e Ukrainës të enjten, sipas llogaritjeve të Bloomberg.

Reklama

Vagit Alekperov, pa rënien më të madhe prej 6.2 miliardë dollarësh të enjten.

Edhe Alexei Mordashov, pasoi me 4.2 miliardë dollarë humbje njëditore.

Veç këtyre, të paktën katër miliarderë rusë, përfshirë njeriun më të pasur të Rusisë, Vladimir Potanin, pësuan humbje prej të paktën 3 miliardë dollarësh në një ditë të vetme.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

SHBA-ja do të sanksionojë Putinin dhe Lavrovin, thotë Shtëpia e Bardhë

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar planet e SHBA-së për t’iu bashkuar Bashkimit Evropian dhe Mbretërisë së Bashkuar në sanksionimin e presidentit rus, Vladimir Putin dhe ministrit të Jashtëm Sergei Lavrov.

Reklama

Duke folur me gazetarët në konferencën përditshme të premten, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, tha se SHBA-ja, “në përputhje me vendimin e aleatëve tanë evropianë”, do të sanksionojë Putinin, Lavrovin, dhe “anëtarët e tjerë të ekipit rus të sigurisë kombëtare”.

11 muaj

Gazetarët në Ukrainë: Po transmetojmë nga bunkeri, po fshihemi nga raketat ruse

Reklama

11 muaj

Rusia kufizon qasjen në Facebook

Rusia ka njoftuar se po kufizon qasjen në Facebook, duke e akuzuar atë për “censurim” të mediave ruse.

Reklama

Rregullatori shtetëror i komunikimeve Roskomnadzor tha se Facebook kishte injoruar kërkesat e tij për të hequr kufizimet në katër media ruse në platformën e tij – agjencia e lajmeve RIA, TV Zvezda e ministrisë së mbrojtjes dhe faqet e internetit gazeta.ru dhe lenta.ru.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Sabotuesit rusë tentuan të marrin mjetet ushtarake ukrainase në Kiev dhe të fillojnë sulmet – e pësojnë keq

Reklama

11 muaj

Biden urdhëron vendosjen e forcave shtesë në Evropë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka urdhëruar vendosjen e forcave shtesë për të forcuar aftësitë e SHBA-së në Evropë dhe për të mbështetur aleatët e NATO-s.

Reklama

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Biden tha në një deklaratë se SHBA-ja do të mbrojë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s.

Më herët sot, ai foli me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ku Biden tha se ai përcolli mbështetjen e vazhdueshme ekonomike, humanitare dhe të sigurisë që ofrohet nga SHBA-ja.

11 muaj

Perëndimi paralajmëron, Putin mund të përdor armë të fuqishme në Ukrainë – “babanë e të gjitha bombave”

Perëndimi paralajmëron, Putin mund të përdor armë të fuqishme në Ukrainë – “babanë e të gjitha bombave”

Zyrtarët perëndimorë kanë paralajmëruar se Rusia mund të përdor armë të avancuara që shkrin trupin e njeriut.

Reklama

Ata po frikëson se Vladimir Putin do të përdor armë termale – që ndryshe njihen si “babai i të gjitha bombave”, duke parë se ukrainasit po i rezistojnë bindshëm dhe nuk po lejojnë rusët të marrin kontrollin mbi Kievin

11 muaj

Biden dhe Zelensky zhvillojnë bisedë telefonike që zgjati 40 minuta

Presidenti amerikan Joe Biden dhe ai ukrainas Volodymyr Zelensky, kanë zhvilluar një bisedë telefonike lidhur me sanksionet dhe asistencën mbrojtëse.

Reklama

Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar se biseda telefonike ka zgjatur 40 minuta mes dy presidentëve.

11 muaj

Imazhet satelitore tregojnë prezencë të madhe ushtarake në Bjellorusi – qindra helikopterë dhe mjete të blinduara

Imazhet satelitore shfaqin dislokime të mëdha të forcave ruse tokësore, pajisje të ndryshme dhe afro 150 helikopterë në jug të Bjellorusisë.

Reklama

11 muaj

BE-ja ngrin asetet e Putinit dhe Lavrovit

Bashkimi Evropian është pajtuar që t’i ngrijë asetet e presidentit rus Vladimir Putin dhe ministrit të Jashtëm Sergey Lavrov

Reklama

11 muaj

Rusia tentoi të propagandojë kinse është larguar nga kryeqyteti ukrainas, lajmërohet Zelensky nga Kievi: Jemi të gjithë këtu

Reklama

11 muaj

Pas sulmeve ushtarake në Ukrainë, Rusia ka filluar të kërcënojë edhe shtete tjera – kësaj radhe Finlandën dhe Suedinë

Reklama

11 muaj

Këshilli i Evropës ka pezulluar Rusinë për shkak të pushtimit të saj në Ukrainë

Këshilli prej 47 vendesh njoftoi se Rusia u pezullua me “efekt të menjëhershëm”, nga Komiteti i Ministrave dhe asambleja parlamentare e organizatës të premten “si rezultat i sulmit të armatosur të Federatës Ruse ndaj Ukrainës”.

Reklama

11 muaj

Mobilizohen ukrainasit, qytetarët i bashkohen ushtrisë

Rezervistët e Ukrainës dhe qytetarë të shumtë janë mobilizuar në masë të madhe për ta luftuar agresionin rus – madje ata janë parë duke i përgatitur armët e tyre rrugëve të Kievit.

Reklama

E presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka inkurajuar qytetarët që t’i bashkohen ushtrisë që të mbrojnë vendin e tyre.

11 muaj

‘Kjo mund të jetë hera e fundit që më shihni të gjallë’ – paralajmërimi që besohet të jetë bërë nga Zelensky

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy kishte një paralajmërim të rëndë për homologët e tij evropianë në një video-konferencë mbrëmë.

Reklama

Sipas një gazetari në Walla News të Izraelit, ai iu tha udhëheqësve të tjerë: “Kjo mund të jetë hera e fundit që më shihni të gjallë”.

11 muaj

Momenti kur ushtria ukrainase rrëzon aeroplanin rus që fluturonte mbi Kiev

Reklama

11 muaj

Grupi i njohur i hakerëve “Anonymous” njoftojnë se kanë sulmuar ueb-faqen e ministrisë ruse të Mbrotjes

Reklama

11 muaj

“Tani e kemi në listë presidentin Putin dhe ministrin e Jashtëm Lavrov”

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, ka thënë se Bashkimi Evropian do të sanksionojë presidentin rus dhe ministrin e Jashtëm. Për të lexuar pjesë nga fjalimi i saj, kliko këtu.

Reklama

11 muaj

Protestë para Zyrës Ruse në Prishtinë, kërkohet ndërprerja e agresionit rus në Ukrainë

Protestë para Zyrës Ruse në Prishtinë, kërkohet ndërprerja e agresionit rus në Ukrainë

Sulmet e Rusisë dhe pamjet brutale në Ukrainë kanë nxitur edhe një protestë në Kosovë.

Reklama

Protesta u organizua pranë Zyrës Ndërlidhëse Ruse në Prishtinë, ku edhe u kërkua që shteti rus të ndal luftën në Ukrainë… më shumë.

11 muaj

Presidenti ukrainas nuk e kursen kryeministrin italian, i përgjigjet publikisht në Twitter

Sot në orën 10:30 në hyrjet e Chernihiv, Hostomel dhe Melitopol pati luftime të ashpra. Njerëzit vdiqën. Herën tjetër do të përpiqem të lëviz orarin e luftës për të folur me Mario Draghin në një kohë të caktuar. Ndërkohë, Ukraina vazhdon të luftojë për popullin e saj”, ka shkruar Volodymyr Zelensky në Twitter.

Reklama

Por, gjithë ky reagim, erdhi pas fjalëve të kryeministrit italian, të cilat mund t’i lexoni këtu.

11 muaj

Qindra qytetarë ukrainas armatosen

Pamjet e verifikuara nga Sky News tregojnë qytetarët që marrin armë nga kontejnerët në Kiev.

Reklama

11 muaj

Erdogan: Perëndimi nuk tregon vendosmëri për Ukrainën

Në dalje të xhamisë në Stamboll pas faljes së namazit të të premtes Presidenti Recep Tayyip Erdogan iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve lidhur me aktualitetin.

Reklama

Lideri turk u ndal edhe në operacionin ushtarak që Rusia po kryen në Ukrainë, raporton TRT.

Deri më sot Turqia ka qenë e shumë e hapur dhe e qartë për sa i përket qëndrimit të NATO-s,- u shpreh Erdoan dhe shtoi: “Kjo [samiti] nuk duhet të kthehet në një ‘kolorit’ i rëndomtë dënimi. NATO duhet të ndërmarrë një hap më të vendosur”.

11 muaj

Ura që Ukraina e hodhi në ajër që Rusia mos të avancojë

Reklama

Që kjo të ndodhë, një nga ushtarët ukrainas doli vullnetarë të vetëflijohet, për të lexuar ngjarjen e plotë, – kliko këtu.

11 muaj

Gjëra lufte…

Një raketë e madhe ra në mes të rrugës pranë akademisë së Gardës Kombëtare në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës. Ishte e paqartë nëse dikush u plagos nga raketa, por siç shikohet edhe në pamje, ajo çuditërisht nuk shpërtheu.

Reklama

11 muaj

Ukraina thotë se janë vrarë më shumë se 1,000 ushtarë rusë

Ministria e Mbrojtjes në Ukrainë ka deklaruar se janë vrarë më shumë se 1,000 ushtarë rusë gjatë konfliktit një ditë e gjysmë.

Reklama

Forcat tokësore të Ukrainës kanë thënë se forcat ruse pësuan humbje të mëdha në rajonin Bilovodsk në Luhansk, Ukrainë lindore.

11 muaj

Kremlini i përgjigjet presidentit ukrainas: Rusia e gatshme për bisedime me Ukrainën për “neutralitetin”

Kremlini i përgjigjet presidentit ukrainas: Rusia e gatshme për bisedime me Ukrainën për “neutralitetin”

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov thotë se Rusia është gati për bisedime me Ukrainën në Minsk, kryeqyteti i Bjellorusisë, raporton agjencia zyrtare ruse e lajmeve RIA Novosti.

Reklama

Por ai tha se kjo do të duhej të kishte të bënte me shpalljen e një “statusi neutral” të Ukrainës – i cili do të përfshinte çmilitarizimin.

Zelensky i gatshëm të flas me Putinin rreth statusit neutral me Rusinë Zelensky i gatshëm të flas me Putinin rreth statusit neutral me Rusinë

Rusia gjatë gjithë kohës ka dashur që Ukraina të përjashtojë mundësinë e anëtarësimit në NATO.

Presidenti i Ukrainës ka bërë thirrje për bisedime me presidentin rus, Vladimir Putin, por nuk ka asnjë tregues se ai do të pranojë bisedimet mbi këtë bazë

11 muaj

Rusia sulmon një kopsht të fëmijëve në Ukrainë

Rusia sulmon një kopsht të fëmijëve në Ukrainë

Është dita e dytë e agresionit rus në Ukrainë dhe Rusia nuk po kursen asgjë për të sulm.

Reklama

Gjatë ditës së djeshme është raportuar për vdekjen e disa mjekëve si pasojë e sulmeve të ushtrisë së Rusisë ndërsa sot kanë sulmuar një kopsht të fëmijëve.

Kështu së paku ka bërë të ditur ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, i cili ka dal në vendngjarje dhe me prokurorët po mbledhin fakte.

11 muaj

Macron i kërkon Putinit për ta telefonuar Zelenskyn

Presidenti francez, Emmanuel Macron tha se telefonata e tij të enjten me presidentin rus Vladimir Putin, për të kërkuar ndalimin e ofensivës ushtarake të Rusisë, ishte bërë në emër të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, i cili nuk ishte në gjendje të kontaktonte drejtpërdrejt me të.

Reklama

Macron tha të premten herët se biseda e tij me Putinin ishte e sinqertë, e drejtpërdrejtë dhe e shkurtër. “Biseda u bë gjithashtu për t’i kërkuar atij të diskutonte me presidentin Zelenskyy i cili e kishte kërkuar këtë, sepse nuk mund ta arrinte atë”, tha Macron pas pjesëmarrjes në një samit të Bashkimit Evropian në Bruksel.

11 muaj

“Këto fotografi, këto pamje që të gjithë i kanë parë, kjo është fjalë për fjalë shtëpia ime…”

Ky ishte momenti që gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë një gazetare ukrainase e BBC-së e pa shtëpinë e saj të shkatërruar nga bombardimet e forcave ruse në kryeqytetin ukrainas, Kiev.

Reklama

“Faleminderit Zotit që familja ime është e sigurt”, tha ajo në fund.

11 muaj

Presidenti ukrainas i kërkon Putinit të ulet me të në tavolinën e bisedimeve

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, i ka kërkuar liderit rus Vladimir Putin të kthehet në tryezën e negociatave.

Reklama

Më herët, një zëdhënës i Zelenskyy tha se Ukraina është e hapur për të diskutuar statusin e saj neutral me Rusinë, raporton SkyNews.

11 muaj

Gruaja e guximshme ukrainase përballet me ushtarë rusë të armatosur: Çfarë po bëni në vendin tonë?

Një grua e guximshme ukrainase shprehu zemërimin e kombit të saj derisa u përball të enjten me ushtarë rusë të armatosur dhe kërkoi të dinte se çfarë po bënin në vendin e saj.

Reklama

Gruaja iu bërtiti dy prej ushtarëve: ‘Çfarë po bëni në vendin tonë?’, derisa një nga ushtarët në Henichesk, një qytet port në detin Azov, u përpoq ta qetësonte, për të lexuar lajmin e plotë klikoni këtu.

11 muaj

Heroi ukrainas – ushtari vetëflijohet për të parandaluar avancimin e rusëve

Për të parandaluar agresionin rus, ukrainasit po vetëflijohen dhe një rast të tillë e kanë njoftuar Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Reklama

Për të mësuar se si ushtari Vitaly Vladimirovich Skakun u vëtëflijua, kliko këtu për të lexuar historinë e plotë që tashmë ka kapluar rrjetet sociale dhe meadiat.

11 muaj

Angela Merkel dënoi ashpër sulmin në Ukrainë

Angela Merkel dënoi ashpër sulmin në Ukrainë

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel dënoi ashpër sulmin rus ndaj Ukrainës.

Reklama

Ajo i dha mbështetje të plotë kancelarit aktual Olaf Scholz në përpjekjet për të ndaluar veprimin e Vladimir Putinit.

“Kjo luftë agresive nga Rusia përfaqëson një pikë kthese të thellë në historinë e Evropës pas Luftës së Dytë Botërore. Nuk ka asnjë justifikim për këtë shkelje flagrante të së drejtës ndërkombëtare dhe unë e dënoj fuqishëm”, tha Merkel.

11 muaj

Të paktën 25 civilë të vrarë në Ukrainë – thonë Kombet e Bashkuara

Kombet e Bashkuara thonë se të paktën 25 civilë kanë vdekur në Ukrainë dhe 102 persona janë lënduar.

Reklama

Megjithatë, numri mund të mos jetë i llogaritur mirë dhe numri real mund të jetë shumë më i lartë, raporton BBC.

Veçmas, Ukraina ka deklaruar se 137 persona janë vrarë – në mesin e tyre ushtarë dhe civilë.

11 muaj

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Lavrov: Qëllimi ynë kryesor është çmilitarizimi i Ukrainës

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Lavrov: Qëllimi ynë kryesor është çmilitarizimi i Ukrainës

Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov sapo u është përgjigjur pyetjeve në një konferencë për media.

Reklama

Ai ishte në një linjë me presidentin rus, Vladimir Putin se Moska nuk dëshiron të pushtojë Ukrainën – por më tepër ta “çmilitarizojë” atë, raporton bbc.

I pyetur nëse ishte dëshira e Rusisë për të rrëzuar një vend demokratik, Lavrov nënkuptoi se vendi nuk mund të quhet demokratik.

11 muaj

Ukraina prodhon 14% të grurit të botës, si duhet të sillen liderët shqiptarë dhe sa ndikon kjo në vendet tona

Kliko KËTU për t’u bërë pjesë e këtij diskutimi.

Reklama

11 muaj

Boshatisen rrugët e kryeqytetit ukrainas

Gazetari i pavarur, Christopher Miller ka përshkruar gjendjen reale në kryeqytetin ukrainas, Kiev.

Reklama

Ai ka pohuar se kurrë nuk kishte hasur në jetë një gjë të tillë, sidomos gjatë 12 vjetë qëndrimi në këtë qytet.

“Pak më parë në Kiev. Sirena dhe rrugë bosh. Asnjëherë në 12 vjet nuk e kam parë atë kaq të ‘zhveshur’ dhe të frikshëm”, ka shkruar ai në Twitter.

11 muaj

Zyrtare: UEFA zhvendos finalen e Ligës së Kampionëve në Paris

Zyrtare: UEFA zhvendos finalen e Ligës së Kampionëve në Paris

UEFA ka vendosur zyrtarisht të ndryshoj vendin e finales së Ligës së Kampionëve, e cila ishte vendosur të zhvillohet në Shën Petersburg, por pasi Rusia i shpalli luftë Ukrainës, gjithçka ka ndryshuar.

Reklama

Finalja e madhe e Ligës së Kampionëve ishte paraparë të zhvillohej në stadiumin e Zenitit, “Gazprom Arena”.

Por, pas krizës në Ukrainë pas shpalljes së luftës nga Rusia, UEFA ka vendosur t’ia marrë të drejtën vendit rus për zhvillimin e finales.

Lajmi i plotë…

11 muaj

E fundit prej terrenit në Kiev – ushtarët shihen duke vrapuar në rrugë pas alarmit për sulm

E fundit prej terrenit në Kiev – ushtarët shihen duke vrapuar në rrugë pas alarmit për sulm

Ushtarët ukrainas u panë duke vrapuar nëpër sheshin poshtë tij në një ndërtesë.

Reklama

Pak minuta më vonë, teksa mbaronin sirenat, u pa një grua duke u lutur para një murali.

Ajo dukej se “po lutej për paqe dhe për një të ardhme për këtë vend”.

11 muaj

LIVE: Pushtimi i Ukrainës nga Rusia dhe ndikimi në Ballkan

🔴 Jemi live në #TelegrafiSpece për një nga temat më të përfolura të momentit në Kosovë, Ballkan dhe botë: Pushtimi i Ukrainës nga Rusia dhe ndikimi në Ballkan

Reklama

Se si do të ndikojë kjo në Ballkan, bëhu pjesë e diskutimit duke klikuar KËTU.

11 muaj

Presidenti ukrainas nuk është i kënaqur me sanksionet ndaj Rusisë: Ka vend për presion edhe më të madh

Presidenti ukrainas nuk është i kënaqur me sanksionet ndaj Rusisë: Ka vend për presion edhe më të madh

Volodymyr Zelensky ka reaguar sërish përmes rrjeteve sociale duke kërkuar që të rriten sanksionet ndaj shtetit të Rusisë.

Reklama

Presidenti ukrainas ka pohuar se jo të gjitha mundësitë për sanksione janë ezaruar dhe presioni ndaj Kremlinit duhet të rritet.

“Jo të gjitha mundësitë për sanksione janë ezauruar ende. Presioni ndaj Rusisë duhet të rritet. Këtë ia konfirmova Ursula Von der Leyenit. I jam mirënjohëse presidentes (Komisionit Evropian) për vendimin rreth ndihmës shtesë financiare”, ka shkruar ai në Twitter.

11 muaj

Kush është presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky: Nga ish-komedian në qendër të luftës

Kush është presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky: Nga ish-komedian në qendër të luftës

Më pak se katër vjet më parë Volodymyr Zelensky ishte një nga komedianët më të njohur televizivë të Ukrainës, duke luajtur në një shfaqje televizive satirike.

Reklama

Zelensky, tani 44 vjeç, fitoi zgjedhjet presidenciale në vitin 2019 pasi pjesa më e madhe e fushatës së tij dyshohet se u financua nga një prej oligarkëve më të pasur dhe më të korruptuar të Ukrainës, Igor Kolomoisky.

Në një skenar që as shkrimtarët e shfaqjes së tij të vjetër, “Shërbëtori i Popullit”, nuk mund ta kishin ëndërruar, Zelensky tani është lideri në qendër të një lufte të re në Evropë dhe në rrezik të vrasjes ndërsa Rusia nisi një – Pushtimi në shkallë të vendit të enjten mbrëma…më shumë.

11 muaj

Ushtria e Ukrainës: Ne kemi nevojë për të gjithë rekrutët, pa kufizime në moshë

Ushtria e Ukrainës: Ne kemi nevojë për të gjithë rekrutët, pa kufizime në moshë

Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës sapo kanë postuar sërish në Twitter, duke u bërë thirrje të gjithë civilëve që të bashkohen pavarësisht nga mosha e tyre.

Reklama

Deklarata, që i atribuohet Komandantit të Trupave, Yuri Galushkin, thotë se “Sot, Ukraina ka nevojë për gjithçka. Të gjitha procedurat për anëtarësim janë thjeshtuar”.

“Merrni vetëm pasaportën dhe numrin e identifikimit. Nuk ka kufizime moshe”, shkruan në Twitter.

11 muaj

Trupat ruse po përpiqen të arrijnë tek presidenti ukrainas në Kiev dhe ta vrasin

Sipas Metro.co.uk, Rusia tashmë ka nisur sulmet në veri të kryeqytetit ukrainas, Kiev.

Reklama

Një këshilltar i presidentit rus ka thënë se synimi i tyre është të vrasin presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, i cili vazhdon të jetë në Kiev, por vendndodhja e tij vazhdon të jetë sekrete.

11 muaj

Anonymous i shpalli luftë qeverisë ruse, rrëzuan faqet e Russia Today

Anonymous i shpalli luftë qeverisë ruse, rrëzuan faqet e Russia Today

Grupi më i madh i hakerëve Anonymous i ka shpallur luftë qeverisë ruse, në mes të një sulmi rus ndaj Ukrainës që po vazhdon për të dytën ditë.

Reklama

“Anonymous është zyrtarisht në një luftë kibernetike kundër qeverisë ruse”, shkruan ata në Twitter.

11 muaj

Zbulohet plani gjashtë pikësh i Putinit për Kievin – rezultati final, ndarja e Ukrainës si dy ish-gjermanitë

Zbulohet plani gjashtë pikësh i Putinit për Kievin – rezultati final, ndarja e Ukrainës si dy ish-gjermanitë

Ukraina po vazhdon të përjetojë agresionin rus për të dytën ditë me radhë.

Reklama

Autoritetet ukrainase kanë pohuar se deri më tani kanë vdekur si pasojë e sulmeve 137 ushtarë dhe civilë ndërsa Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace ka thënë se Rusia ka humbur 450 personel në radhët e ushtrisë.

Por, mediumi ukrainas, “The Kyiv Independent”, duke iu referuar burimeve të inteligjencës “Ukrainska Pravda”, ka zbardhur se cilat qëllimet e Rusisë për kryeqytetin e Ukrainës, Kievin…më shumë.

11 muaj

Tanke ruse në Obolon, rreth 9 km në veri të parlamentit të Kievit në qendër të qytetit

Reklama

11 muaj

Pamje të drejtpërdrejta të kryeqytetit Ukrainas, Kiev

Reklama

11 muaj

Serbia dhe Bjellorusia, dy shtetet e vetme në Evropë që nuk dënuan agresionin rus në Ukrainë

Ukraina për të dytën ditë me radhë po sulmohet nga shteti rus. Derisa Ukraina vazhdon të sulmohet deri tani është raportuar për 137 të vrarë dhe mbi 100 mijë persona janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Reklama

Derisa shumica e shteteve kanë dënuar sulmin në Ukrainë, me përjashtim të Bjellorusisë cilat shtete nga Evropa Juglindore nuk i kanë dënuar sulmet e Rusisë në Ukrainë?

Përveç Bjellorusisë, Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk ka dënuar sulmet e Rusisë në Ukrainë.

11 muaj

Zyrtarët e Ukrainës: Forcat ruse janë në Kiev, banorë përgatitni koktej molotovi dhe neutralizoni armikun

Zyrtarët e Ukrainës: Forcat ruse janë në Kiev, banorë përgatitni koktej molotovi dhe neutralizoni armikun

Operativët rusë janë tani në Kiev, kanë konfirmuar zyrtarët e Ukrainës përmes rrjeteve sociale.

Reklama

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se “armiku” ishte në rrethin e Obolon, rreth 9 km në veri të parlamentit të Kievit në qendër të qytetit…më shumë.

11 muaj

Shtypi britanik reagon ndaj pushtimit rus në Ukrainë

Një mësuese e një shkolle në Ukrainë e përgjakur nga sulmet ruse ka qenë fytyra e disa ballinave të gazetave në Britaninë e Madhe. Më poshtë keni disa nga ballinat dhe titujt e tyre:

Reklama

The Guardian: Putini pushton

Daily Star: Vladi gjakatar – Me kë po mendoni se po bëni shaka, zotëri Putin?

i

i: Agonia e Ukrainës

Daily Mirror: Gjaku i saj… duart e atij

The Daily Telegraph: Një luftë e ftoftë teksa Putini sulmon

The Sun: Gjaku i saj në duart e tij

11 muaj

Ndërtesa e banimit në Kiev pas sulmit rus

Një ndërtesë banimi në Kiev pas një zjarri masiv të shkaktuar nga një sulm ajror rus.

Reklama

11 muaj

Prokurori i ICC-së mund të hetojë çdo krim lufte ose akt gjenocidi në Ukrainë

Prokurori i ICC-së mund të hetojë çdo krim lufte ose akt gjenocidi në Ukrainë

Gjykata Ndërkombëtare Penale i kujtoi botës se po vëzhgon situatën në Ukrainë dhe mund të hetojë çdo “akt gjenocidi” dhe “krime lufte” që shihet atje.

Reklama

Kështu ka pohuar prokurori britanik i Gjykatës, Karim AA Tha Khan, i cili më tutje tha se do të hetojë çdo rast që nga viti 2014..

11 muaj

Presidenti ukrainas thotë se Rusia do të detyrohet të flasë, falë protestuesve rusë – jep edhe bilancin e të vdekurve

Presidenti ukrainas thotë se Rusia do të detyrohet të flasë, falë protestuesve rusë – jep edhe bilancin e të vdekurve

Në video mesazhin e drejtuar popullit ukrainas të premten herët në mëngjes, presidenti Volodymyr Zelensky tha se “herët a vonë, Rusia do të duhet të flasë me ne për përfundimin e këtij operacioni ushtarak, për përfundimin e këtij pushtimi dhe sa më shpejt të fillojë kjo bisedë, aq më pak humbje do të ketë Rusia.

Reklama

Ndërkohë, Zelensky ka bërë të ditur se deri më tani, të paktën 1,237 persona ishin arrestuar në të paktën 44 qytete në të gjithë Rusinë, raportoi grupi i pavarur i monitorimit OVD-Info.

Gjithash është bërë e ditur se të paktën 137 janë vrarë në radhët e ushtrisë dhe civilëve ndërsa 100 mijë njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre…më shumë.

11 muaj

Ish-presidenti i SHBA-së, Barack Obama ndan mendimin e tij për situatën në Ukrainë

Barack Obama e ka quajtur sulmin e Rusisë në Ukrainë “shkelje e së drejtës ndërkombëtare dhe parimeve bazë të mirësjelljes njerëzore”.

Reklama

Ai gjithashtu tha se pasojat e gjithë kësaj situate do të kalojnë kufijtë e Ukrainës.

Natën e kaluar, Rusia lëshoi një sër sulmues në popullin e Ukrainës, duke shkelur drejtën ndërkombëtare dhe parimet bazë të mirësjelljes njerëzore“.

11 muaj

Rusët i dërgojnë ultimatum për dorëzim, ushtarët ukrainas të prerë: Shkoni në…

Rusët i dërgojnë ultimatum për dorëzim, ushtarët ukrainas të prerë: Shkoni në…

Rusia ka vazhduar me të gjithë intensitetin që sulmojë nga të gjitha anët shtetin ukrainas.

Reklama

Tashmë disa pika kyçe janë nën kontrollin rus duke përfshirë edhe centralin bërthamor Çernobil, i cili në të kaluarën ka shkaktuar një fatkeqësi të madhe njerëzore.

Në një audio regjistrim që e ka publikuar BNO News dëgjohet një bisedim ndërmjet një anëtari të një ekuipazhit të një luftanije ruse dhe ushtarit të komandos ukrainase në ishullin Zmiinyi në Ukrainë….më shumë.

11 muaj

Ukrainasit e kaluan natën duke u strehuar në stacionet e metrosë nëntokësore

Ukrainasit e kaluan natën duke u strehuar në stacionet e metrosë nëntokësore

Banorët e Ukrainës shkuan në stacionet e metrosë për t’i shpëtuar ditës së parë të sulmeve ushtarake ruse.

Reklama

Fotot treguan një mori banorësh dhe familjesh – duke përfshirë qytetarë të moshuar dhe foshnja në karroca – duke kaluar natën në stacionet e metrosë në Kiev dhe Kharkiv.

11 muaj

Ushtria e Ukrainës ka publikuar ‘pamjet e një përplasje me armë në rrugë në qytetin verilindor të Sumy’

Reklama

Ushtria e Ukrainës ka publikuar pamjet e asaj që thotë se është një përplasje me armë në rrugë midis mbrojtësve ukrainas në qytetin verilindor të Sumy-t dhe sulmuesve rusë.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, Sumy – me një popullsi prej më shumë se 260,000 banorësh – është një kryeqytet rajonal që shtrihet më pak se 30 km (19 milje) nga kufiri rus…më shumë.

11 muaj

Kryeqyteti i Ukrainës goditet nga ‘sulme të tmerrshme me raketa’

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka thënë se “sulme të tmerrshme me raketa” kanë goditur Kievin në sulme që ai i krahasoi me granatimet e qytetit të vitit 1941 nga Gjermania naziste.

Reklama

“Hera e fundit që kryeqyteti ynë përjetoi diçka të tillë ishte në vitin 1941 kur u sulmua nga Gjermania naziste”, shkroi ai në Twitter.

11 muaj

Presidenti ukrainas mbetet “një objektiv kryesor për agresionin rus”, thotë Departamenti i Shtetit të SHBA-së

Presidenti ukrainas mbetet “një objektiv kryesor për agresionin rus”, thotë Departamenti i Shtetit të SHBA-së

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbetet një “objektiv kryesor për agresionin rus”, ka thënë të enjten në mbrëmje zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, Ned Price, në mes të pushtimit rus të Ukrainës.

Reklama

Duke folur për CNN në “The Situation Room”, Price tha se Zelensky “në shumë mënyra përfaqëson – madje personifikon – aspiratat dhe ambiciet demokratike të Ukrainës – të popullit ukrainas”….më shumë.

11 muaj

Dita e dytë e agresionit rus në Ukrainë

Është dita e dytë e pushtimit rus të Ukrainës.

Reklama

Luftime të ashpra po zhvillohen në disa qytete.

Shpërthime të forta janë dëgjuar në Kiev në mes të natës.

Presidenti ukrainas mbetet “një objektiv kryesor për agresionin rus”, thotë Departamenti i Shtetit të SHBA-së.

11 muaj

Kyiv është i qetë dhe i errët pas sulmeve ruse – Vitali Klitschko vendos orë policore

Kyiv është i qetë dhe i errët pas sulmeve ruse – Vitali Klitschko vendos orë policore

Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi, ka rënë në errësirë dhe shumë qetësi në mbrëmjen e vonë të së enjtes.

Reklama

Pushimi i mbrëmjes është në kontrast të plotë me një ditë të shënuar nga shpërthime sporadike dhe sirena të sulmeve ajrore…më shumë.

11 muaj

Ukrainasit e moshës 18 deri në 60 vjeç nuk u lejohet largimi nga vendi

Ukrainasit e moshës 18 deri në 60 vjeç nuk u lejohet largimi nga vendi

Ukraina ua ka ndaluar meshkujve nga mosha 18 deri në 60 vjeç që të largohen nga vendi.

Reklama

Vendimi erdhi pasi u shpall gjendja e luftës, ku sipas ligjit përkohësisht i ndalohet kësaj grupmoshe të largohen nga vendi.

11 muaj

Sean Penn mirëpritet nga presidenti ukrainas Zelensky – aktori po realizon dokumentar në mes të trazirave Ukrainë-Rusi

Sean Penn mirëpritet nga presidenti ukrainas Zelensky – aktori po realizon dokumentar në mes të trazirave Ukrainë-Rusi

Ndërsa konflikti shpërtheu në Ukrainë, aktori Sean Penn ishte në skenë.

Reklama

Aktori politikisht aktiv u pa të enjten në rreshtin e parë të një konference për shtyp në Kiev, ku zyrtarë të lartë ukrainas po diskutonin pushtimin e ditës nga Rusia – dhe realizuan një takim me presidentin e vendit…më shumë.

11 muaj

Macron i kërkon Putinit të përfundon pushtimin në Ukrainë

Macron i kërkon Putinit të përfundon pushtimin në Ukrainë

Në Francë, Pallati Elysee thotë se presidenti francez, Emmanuel Macron foli fillimisht me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky.

Reklama

Më pas ai foli me presidentin rus, Vladimir Putin dhe i kërkoi përfundimin e operacioneve ushtarake dhe e paralajmëroi për sanksione masive.

11 muaj

Opozitari rus nga burgu, Navalny: Lufta po përdoret për të mbuluar korrupsionin e Putinit

Opozitari rus nga burgu, Navalny: Lufta po përdoret për të mbuluar korrupsionin e Putinit

Udhëheqësi i opozitës ruse i burgosur Alexei Navalny – në gjyq në një burg në Moskë – ka akuzuar Vladimir Putin për përdorimin e pushtimit të Ukrainës për të mbuluar korrupsionin rus.

Reklama

11 muaj

Pushtimi në shkallë të gjerë i Ukrainës nga Rusia, fotografi që përshkruajnë se çfarë ndodhi atje

Pushtimi në shkallë të gjerë i Ukrainës nga Rusia, fotografi që përshkruajnë se çfarë ndodhi atje

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar një operacion ushtarak në Ukrainë, me shpërthime të dëgjuara menjëherë në të gjithë vendin dhe ministri i jashtëm i saj paralajmëroi se një “pushtim në shkallë të plotë” ishte duke u zhvilluar.

Reklama

11 muaj

Johnson e krahason agresionin e Putinit në Ukrainë me atë të Millosheviqit në Kosovë

Johnson e krahason agresionin e Putinit në Ukrainë me atë të Millosheviqit në Kosovë

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, në një fjalim drejtuar vendit, ka folur rreth sulmit rus në Ukrainë.

Reklama

Johnson ka krahasuar agresionin e Putinit në Ukrainë me atë të Millosheviqit në Kosovë në vitet 1998/99…më shumë.

11 muaj

Rrëzohet një aeroplan rus – nuk shpëton asnjë pjesëtarë i ekuipazhit

Rrëzohet një aeroplan rus – nuk shpëton asnjë pjesëtarë i ekuipazhit

Një aeroplan transporti rus “Antonov An-26” që bartte pajisje ushtarake u rrëzua në rajonin jugor të Voronezh të Rusisë afër Ukrainës, duke vrarë të gjithë anëtarët e ekuipazhit në bord, tha të enjten ministria e mbrojtjes.

Reklama

“Gjatë një fluturimi të planifikuar për transportin e pajisjeve ushtarake, një aeroplan An-26 i forcave ajrore ruse u rrëzua”, njoftoi ministria e mbrojtjes në një deklaratë të transmetuar nga agjencitë ruse të lajmeve…më shumë.

11 muaj

SHBA thotë se do të vendosë 7.000 trupa të tjera në Gjermani

Presidenti amerikan Joe Biden ka njoftuar një valë të re sanksionesh kundër Rusisë dhe tha se SHBA po dërgon forca shtesë në Gjermani për të forcuar NATO-n përballë agresionit nga presidenti Vladimir Putin.

Reklama

Duke folur gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan tha se “liria do të mbizotërojë” pasi Putin “zgjodhi këtë luftë”, përcjell Telegrafi.

Presidenti Biden tha se sanksionet që SHBA po vendosin sot synojnë të “maksimizojnë ndikimin afatgjatë” në Rusi, duke minimizuar ndikimin tek aleatët.

Ai e bëri të qartë se trupat amerikane nuk do të luftonin në Ukrainë, por SHBA do të ndihmonte në mbrojtjen e “çdo centimetër të territorit të NATO-s” – pasi autorizoi forca shtesë amerikane në Gjermani.

Dhe një zyrtar amerikan i mbrojtjes konfirmoi më vonë se SHBA do të dërgojë 7,000 trupa në Gjermani për të ndihmuar në sigurimin e aleatëve të NATO-s, të cilët janë pjesë e një kontigjenti më të madh që tashmë ishte vënë në gatishmëri në fillim të këtij viti. /Telegrafi/

11 muaj

Zbulohen shifrat e fundit të viktimave në Ukrainë – rusët nuk i kursejnë as mantelbardhët ukrainasë

Zbulohen shifrat e fundit të viktimave në Ukrainë – rusët nuk i kursejnë as mantelbardhët ukrainasë

Autoritetet ukrainase kanë zbardhur shifrat më të fundit rreth viktimave pas agresionit rus.

Reklama

Janë 57 persona që kanë vdekur dhe 169 persona janë plagosur – duke përfshirë lëndime luftarake dhe jo luftarake – pas sulmeve nga forcat ruse, tha të enjten Ministri i Shëndetësisë i Ukrainës, Viktor Lyashko.

11 muaj

Njerëzit në Ukrainë përshkruajnë “momentin kur e kuptuan se ishin në një zonë lufte”

Forcat ruse pushtuan Ukrainën nga toka, ajri dhe deti të enjten në mëngjes, në atë që Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg e dënoi si një “akt brutal lufte”.

Reklama

Njerëzit në të gjithë Ukrainën u tronditën nga gjumi nga tingujt e sirenave dhe shpërthimeve ndërsa sulmet ajrore ruse goditën kryeqytetin e vendit dhe qytete të tjera.

Ata kanë thënë se ky ishte momenti i parë kur kuptuan se një pushtim në shkallë të gjerë ishte duke u zhvilluar.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

SHBA sanksionon ministrin e mbrojtjes bjelloruse dhe të tjerët për mbështetjen e pushtimit rus

Ne dëgjuam nga presidenti amerikan Joe Biden në orën e fundit, i cili konfirmoi një seri sanksionesh që do të shkaktonin ndikime “afatgjata” për Rusinë.

Reklama

Tani, Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar se Thesari i SHBA ka vendosur sanksione ndaj 24 individëve dhe subjekteve bjelloruse.

Në listën e të sanksionuarave është edhe ministri i Mbrojtjes së Bjellorusisë, Viktor Gennadievich Khrenin.

Biden zyrtarizon katër sanksionet ndaj Rusisë – rusëve u ndalohet të bëjnë biznes në dollarë, euro, funte dhe yen Biden zyrtarizon katër sanksionet ndaj Rusisë – rusëve u ndalohet të bëjnë biznes në dollarë, euro, funte dhe yen

Kuptohet se të gjithë ata që ishin në shënjestër janë mbështetës të pushtimit rus të Ukrainës.

Më herët, Boris Johnson konfirmoi se ai do të shtrijë “gamën e plotë të masave” të tij në Bjellorusi – një aleat i ngushtë i Rusisë.

11 muaj

Mbi 100 mijë njerëz kanë lëvizur brenda Ukrainës

Mbi 100 mijë njerëz kanë lëvizur brenda Ukrainës

Më shumë se 100 mijë njerëz kanë lëvizur brenda Ukrainës, “duke ikur nga dhuna”, tha në një deklaratë të enjten agjencia e refugjatëve e Kombeve të Bashkuara.

Reklama

“Ka pasur zhvendosje të konsiderueshme brenda vendit – duket se më shumë se 100,000 njerëz kanë lëvizur brenda kufijve duke ikur nga dhuna. Dhe ka pasur lëvizje drejt dhe përtej kufijve ndërkombëtarë. Por situata është ende kaotike dhe evoluon me shpejtësi”, tha Matthew Saltmarsh, një zëdhënës në agjenci.

11 muaj

Kryeministri belg, De Croo: Rusisë duhen t’i vendosim sanksione që e “kafshojnë” dhe jo vetëm kërcënime

Kryeministri belg, De Croo: Rusisë duhen t’i vendosim sanksione që e “kafshojnë” dhe jo vetëm kërcënime

Kryeministri belg, Alexander De Croo tha sot se vendet e Bashkimit Evropian duhet të vendosin sanksione shtesë edhe më të ashpra kundër Rusisë dhe elitës së saj qeverisëse, pasi Moska filloi një sulm në shkallë të plotë ndaj Ukrainës.

Reklama

“Ne nuk kemi nevojë për sanksione që thjesht lehin, ne kemi nevojë për ato që kafshojnë dhe që do të kenë një ndikim të madh në Rusi”, u tha De Croo gazetarëve përpara një takimi të jashtëzakonshëm të liderëve të BE-së për të rënë dakord se si të ndëshkohet Moska.

11 muaj

Protestat kundër luftës, turma të mëdha njerëzish janë mbledhur afër Kremlinit

Ndërsa presidenti amerikan Joe Biden po fliste në Shtëpinë e Bardhë, protesta kundër luftës po zhvilloheshin gjithashtu në Rusi.

Reklama

Të paktën 735 persona janë arrestuar në këto protesta në të gjithë Rusinë sot, duke përfshirë më shumë se 330 në Moskë, sipas OVD-Info, e cila gjurmon arrestimet në mitingjet e opozitës.

Dhe siç vë në pah BBC, pamjet nga Moska tregojnë turma të mëdha pranë Kremlinit.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Biden zyrtarizon katër sanksionet ndaj Rusisë – rusëve u ndalohet të bëjnë biznes në dollar, euro, funte dhe jen

Biden zyrtarizon katër sanksionet ndaj Rusisë – rusëve u ndalohet të bëjnë biznes në dollar, euro, funte dhe jen

Vladimir Putin gjatë orëve të para të ditës së sotme ka filluar agresionin ushtarak ndaj Ukrainës.

Reklama

Presidenti amerikan, Joe Biden filloi fjalimin duke thënë se ushtria ruse ka filluar një sulm brutal mbi Ukrainën, e cila nuk provokuar siç thotë shteti rus.

KËTU mund t’i lexoni sanksionet amerikane.

11 muaj

Refugjatët e parë ukrainas mbërrijnë në Poloni

Disa nga refugjatët e parë nga Ukraina kanë mbërritur në Poloni, përmes rrugëve dhe hekurudhave pasi Rusia filloi pushtimin e saj, përcjell Telegrafi.

Reklama

Një tren nga Kharkiv në Ukrainën lindore mbërriti në qytetin polak të Przemsyl këtë pasdite duke transportuar disa qindra pasagjerë.

Pasagjerët i thanë Associated Press se po iknin nga lufta. /Telegrafi/

Një çift ecin nëpër linjat e pikave të kontrollit të automjeteve në vendkalimin kufitar në Medyka, Poloni, të enjten. (Bryan Woolston/Reuters)

11 muaj

Putin u thotë udhëheqësve të biznesit: Shpresoj se nuk do të na largojnë nga sistemi SWIFT

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi liderët e biznesit të vendit se po pret kufizime në ekonominë e Rusisë, por tha se kishte marrë “masa të nevojshme” duke nisur një ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë kundër Ukrainës.

Reklama

Në fjalët e transmetuara të enjten në televizionin shtetëror, Putin tha se “Ajo që doja të them së pari – gjëja më e rëndësishme, kështu që të gjithë e kuptoni – ajo që po ndodh ishte një masë e nevojshme. Ata nuk na lanë asnjë mundësi për të vepruar ndryshe. Ata krijuan rreziqe të tilla në sferën e sigurisë sa ishte e pamundur të reagonim në një mënyrë tjetër. Të gjitha përpjekjet tona dolën në zero. Ata krijuan rreziqe të tilla sa është e vështirë të kuptosh se si mund të kishte vazhduar të ekzistonte vendi ynë”…më shumë.

11 muaj

Rusia pushton Çernobilin, thonë zyrtarët ukrainas

Centrali bërthamor i Çernobilit është pushtuar nga forcat ruse pas një beteje të ashpër për kontrollin e zonës.

Reklama

Ndërkohë një video, e verifikuar nga BBC, duket se tregon tanke ruse të stacionuara jashtë ish-stacionit të energjisë bërthamore.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Pas takimit të G7, Biden: Ramë dakord të ecim përpara me sanksione shkatërruese kundër Rusisë

Pas takimit të G7, Biden: Ramë dakord të ecim përpara me sanksione shkatërruese kundër Rusisë

Shtatë shtetet më të industrializuara të botës perëndimore, të njohur si grupi G7, kanë mbajtur një takim virtual pas agresionit rus në Ukrainë.

Reklama

Në një mesazh në Twitter, presidenti i SHBA-së, Joe Biden thotë se ka rënë dakord me liderët e tjerë të G7 “për të ecur përpara me paketat shkatërruese të sanksioneve dhe masave të tjera ekonomike për të kërkuar llogari nga Rusia”.

11 muaj

Ish-kancelari gjerman që është i afërt me Putinin, Schroeder dënon pushtimin rus të Ukrainës

Ish-kancelari gjerman që është i afërt me Putinin, Schroeder dënon pushtimin rus të Ukrainës

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroeder, i cili është i afërt me presidentin rus Vladimir Putin dhe sektorin rus të energjisë, dënoi pushtimin rus të Ukrainës.

Reklama

Por, gjermani gjithashtu bëri thirrje që lidhjet të mos ndërpriten me Moskën…më shumë.

11 muaj

Johnson: Britania e Madhe do të vazhdojë të furnizojë Ukrainën me armë

Në një pyetje nëse Boris Johnson do të sigurojë armë të mëtejshme mbrojtëse për “të mundësuar Ukrainën të mbrohet”, kryeministri britanik është përgjigjur: “Nuk dua të hyj në detaje sepse është një biznes shumë i ndjeshëm dhe i vështirë, por po, ne kemi bërë dhe vazhdojmë ta bëjmë”.

Reklama

Pyetja u ngrit pasi Johnson në fjalimin e tij televiziv më herët dukej se nënkuptonte se Mbretëria e Bashkuar, përfundimisht, mund të përfshihej ushtarakisht – por tani është bërë e qartë se kjo do të thotë përmes furnizimit të armëve mbrojtëse. /Telegrafi/

11 muaj

Mbretëria e Bashkuara vendos dhjetë sanksione të mëdha ndaj Rusisë

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka shpalosur sanksionet që i janë shqiptuar Vladimir Putinit dhe aleatëve të saj.

Reklama

Sanksione të ngjashme financiare do të aplikohen edhe për Bjellorusinë rreth rolit në sulmin ndaj Ukrainës. Johnson ka thënë se të njëjtat do të aplikohen nga SHBA.

Për të lexuar dhjetë sanksionet, kliko këtu.

11 muaj

Ushtarët ukrainas ‘po japin jetën’ për të shmangur një fatkeqësi të dytë të Çernobilit

Luftimet kanë shpërthyer në Çernobil pasi ushtarët rusë përpiqen të marrin ish-centralin bërthamor, ka thënë presidenti i Ukrainës.

Reklama

“Forcat pushtuese ruse po përpiqen të marrin centralin e Çernobilit. Mbrojtësit tanë po japin jetën që tragjedia e vitit 1986 të mos përsëritet”, ka thënë ai.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Pas pushtimit të Ukrainës, deklarohet edhe Putin

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se Moska “nuk mund të reagonte në asnjë mënyrë tjetër” në pushtimin e saj në Ukrainë.

Reklama

Në një takim me zyrtarët e tij të sigurisë, Putin tha: “Nuk na u dha asnjë shans tjetër për të vepruar ndryshe”.

Ai shtoi: “Duhej ta bënim, sepse rreziqet ishin vërtet serioze për të gjithë ekzistencën e vendit tonë”.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Udhëheqësit e G7 për agresionin rus në Ukrainë: Putin e ka vënë veten në anën e gabuar të historisë

Udhëheqësit e G7 për agresionin rus në Ukrainë: Putin e ka vënë veten në anën e gabuar të historisë

Agresioni rus në Ukrainë ka bërë që të mbajnë një takim virtual shtatë shtetet më të industrializuara të botës perëndimore.

Reklama

Në një deklaratë të përbashkët pas takimit virtual, udhëheqësit e G7 thanë se presidenti rus Vladimir Putin ka “rifutur luftën në kontinentin evropian”…më shumë.

11 muaj

Reagimet e udhëheqësve botërorë ndaj pushtimit rus të Ukrainës – përfshirë edhe nga Biden dhe një ish-president amerikan

Krerët e shteteve anembanë globit denoncuan me shpejtësi sulmin në shkallë të plotë të Rusisë ndaj Ukrainës – ndërsa presidenti i vendit u zotua të enjten të mos “heqë dorë nga liria e saj” me asnjë çmim.

Reklama

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se “rusët sulmuan pabesisht shtetin tonë në mëngjes, siç bëri Gjermania naziste në vitet e Luftës së Dytë Botërore”, shkroi Zelensky në Twitter. “Që sot, vendet tona janë në anë të ndryshme të historisë botërore”.

Zelensky shtoi se Rusia “kishte hyrë në një rrugë të keqe”, por u zotua se Ukraina nuk do ta braktisë lirinë e saj “pavarësisht se çfarë mendon Moska”.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, i bëri jehonë qëndrimit të Zelensky, duke pretenduar se Putini e kishte zhytur Evropën në “kohën e saj më të errët” që nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore në 1939.

Përveç zyrtarëve ukrainas, kanë reaguar edhe shumë liderë botërorë, përfshirë edhe një ish-president amerikan.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Në Moskë shpërthen protesta kundër agresionit rus në Ukrainë

Në Moskë shpërthen protesta kundër agresionit rus në Ukrainë

Rusët kanë nisur të humbin durimin me presidentin e tyre, Vladimir Putin.

Reklama

Qindra njerëz morën pjesë në një protestë në Moskë sot pasi i pari i shtetit rus filloi një sulm “të plotë” nga toka, deti dhe ajri në Ukrainë, raporton skynews.

Një person u fotografua duke u arrestuar nga policia ruse gjatë demonstratës, ndërsa të tjerët mbanin pankarta ku shkruhej “Jo luftë. Liri për të burgosurit politikë”.

11 muaj

Ambasadori ukrainas në Britani i bën thirrje NATO-s të dërgojë trupa në Ukrainë

Ambasadori ukrainas në Britaninë e Madhe, Vadym Prystaiko, ka mbajtur një konferencë shtypi të enjten pasdite, pas pushtimit rus të Ukrainës.

Reklama

Prystaiko, bëri thirrje që të vendoset një zonë ndalim-fluturimi mbi vendin e tij.

Për të lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU.

11 muaj

Agresioni rus në Ukrainë: Panik dhe pasiguri në rrugët e qyteteve ukrainase

Ndërsa forcat ruse nisin një sulm të madh ushtarak në Ukrainë, BBC ka publikuar disa fotografi që vijnë prej qyteteve ukrainase.

Reklama

11 muaj

Schalke 04 ka hequr nga fanella emrin e gjigantit rus Gazprom – sponsorin më të madh të klubit

Klubi gjerman i futbollit Schalke 04 ka hequr kompaninë ruse të gazit ‘Gazprom’ nga fanellat e saj si sponsor kryesor pas fillimit të pushtimit rus të Ukrainës.

Reklama

Edhe pse në një situatë të vështirë financiare, klubi i famshëm vendosi të jetë parimor pavarësisht parave që fiton nga gjiganti rus…më shumë.

11 muaj

Rrëzohet helikopteri rus afër Kievit

Rrëzohet helikopteri rus afër Kievit

Një video e një helikopteri ushtarak rus të rrëzuar gjatë luftimeve në aeroportin Hostomel, afër Kievit, është verifikuar nga BBC.

Reklama

Komandanti i përgjithshëm ukrainas, gjeneral-lejtnant Valerii Zaluzhnyi ka konfirmuar se ushtria po lufton forcat ruse për kontrollin e aeroportit në rajonin e Kievit, raporton agjencia e lajmeve reuters.

11 muaj

Zelensky: Rusia po përpiqet që ta marr nën kontroll Çernobilin

Zelensky: Rusia po përpiqet që ta marr nën kontroll Çernobilin

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka folur rreth situatës së fundit pas pushtimit rus në Ukrainë.

Reklama

I pari i shtetit të Ukrainës ka bërë të ditur se forcat pushtuese ruse po përpiqen që të marrin centralin bërthamor të Çernobilit.

Ai më tutje ka pohuar se këtë ia ka thënë edhe kryeministres së Suedisë, Magdalena Andersson, “Kjo është një shpallje lufte kundër gjithë Evropës”….më shumë.

11 muaj

Harta që tregon se ku kanë ndodhur shpërthimet në Ukrainë pas sulmeve ruse

Harta që tregon se ku kanë ndodhur shpërthimet në Ukrainë pas sulmeve ruse

Ushtria ruse sot ka filluar sulmet mbi Ukrainën, pas urdhrit të dhënë nga presidenti Vladimir Putin.

Reklama

Luftime të ashpra po zhvillohen në tërë pjesët e Ukrainës, mes forcave ruse dhe atyre ukrainase, transmeton Telegrafi.

Harta e publikuar më poshtë tregon lokacionet ku ka pasur shpërthime, si pasojë e sulmeve ajrore të kryera nga Rusia në Ukrainë.

11 muaj

Shahisti rus Kasparov: Çdo tregti me Rusinë, e ka ndihmuar Putinin të krijojë makinerinë për vrasjen e civilëve në Ukrainë

Shahisti rus Garry Kasparov është deklaruar pas sulmeve ruse në Ukrainë, ku ka kritikuar ashpër presidentin Vladimir Putin.

Reklama

Kasparov përmes Twitter ka dërguar një mesazh, ku ka dënuar ashpër invazionin dhe lëvizjet e Putinit.

Për të lexuar lajmin e plotë, kliko këtu.

11 muaj

Momenti kur raketa ruse hedh në erë depon ushtarake në Odessa të Ukrainës

Pamje të kamerave të sigurisë në Odessa në jugperëndim të Ukrainës, shfaqin momentin kur një depo shkatërrohet nga raketa ruse Kalibr.

Reklama

Bëhet fjalë për një depo ushtarake që goditet nga raketa ruse, pas urdhrit të presidentit Vladimir Putin për të filluar pushtimin e Ukrainës – që edhe ndodhi sot në orët e para të mëngjesit.

Për të lexuar lajmin e plotë, kliko këtu.

11 muaj

Në pritje të njoftimit nga UEFA – finalja e Ligës së Kampionëve do të zhvendoset nga Rusia

UEFA pritet të njoftojë nesër (e premte) zhvendosjen e lokacionit të finales së Ligës së Kampionëve nga St Petersburgut pas sulmit që Rusia i ka bërë Ukrainës – njofton Sky Sports Neës.

Reklama

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, ka thirru një takim të jashtëzakonshëm të komiteti ekzekutiv për ditën e premte.

11 muaj

Ushtria amerikane në Poloni përgatitet për të pritur refugjatët nga Ukraina

Ushtria amerikane në Poloni përgatitet për të pritur refugjatët nga Ukraina

Ushtarët amerikanë po bëhen gati të afrohen më pranë kufijve të Polonisë me Ukrainën, për të ndihmuar procesin e atyre që largohen nga vendi pas pushtimit rus, ka njoftuar zëdhënësi i ushtrisë.

Reklama

Mbi 5,500 trupa amerikane kanë arritur këtë muaj në Poloni dhe po bashkëpunojnë me trupat polake, për të filluar punën e qendrave në afërsi të kufirit, për t’i ndihmuar të menaxhojnë situatën kur dhjetëra mijëra njerëz pritet të largohen nga shteti fqinj – pra Ukraina.

Për të lexuar lajmin e plotë, kliko këtu.

11 muaj

Rrëzohet një aeroplan ukrainas në Kiev

Shërbimi ukrainas i Emergjencave njofton se është rrëzuar një aeroplan Antonov i Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Reklama

Ukraina thotë se aeroplani është rrëzuar në rajonin e Kievit.

11 muaj

Erdogani ‘tradhëton’ Putinin, i del në mbrojtje Ukrainës – thotë se veprimet e Rusisë janë të papranueshme

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka deklaruar se veprimet e Rusisë janë të papranueshme dhe kërcënim për stabilitetin.

Reklama

Erdogan u shpreh se qëndron përkrahë Ukrainës për të mbrojtur integritetin territorial dhe gjithashtu se Turqia do të punojë për të garantuar sigurinë për të gjithë njerëzit që jetojnë në Ukrainë.

Ai gjithashtu ka bërë thirrje për të kërkuar zgjidhje përmes dialogut në kuadër të marrëveshjes së Minskut, për të lexuar lajmin e plotë kliko këtu.

11 muaj

Reagimi emocionues i vëllezërve Klitschko pas sulmit që Rusia i bëri Ukrainës: Është një tragjedi e madhe për gjithë botën, forcat ukrainase po e mbrojnë me heroizëm tokën tonë

Dy legjendat e boksit, vëllezërit Vitali dhe Wladimir Klitschko, kanë reaguar për luftën në Ukrainë.

Reklama

Ish-kampionët e botës në boksin profesionist kanë publikuar një video të përbashkët ku kanë dhënë një mesazh në tri gjuhë të ndryshme, ukrainase, ruse dhe në anglisht.

Dyshja kanë thënë se ushtarët ukrainas po e mbrojnë me heroizëm tokën e tyre, derisa kanë kërkuar edhe mbështetje nga bashkësia ndërkombëtare.

Lajmi i plotë>>>

11 muaj

Si po e mbulojnë mediat ruse invazionin në Ukrainë, propaganda vazhdon – sulmet i quan “masë vetëmbrojtëse”

Shumica e mediave ruse që kryesisht kontrollohen nga shteti – tregon më së miri se pse televizionet e shtetit rus po e prezantojnë pushtimin e Ukrainës si “akt apo masë vetëmbrojtëse”.

Reklama

Shumë televizione kanë cituar ministrin e Mbrojtjes, i cili tha se “armë me precizitet të lartë janë përdorur nga ana e ushtrisë – duke mos përbërë ndonjë rrezik për civilët”, transmeton Telegrafi.

Për të lexuar deklarimet e disa qytetarëve rusë, klikoni këtu.

11 muaj

Rubla ruse bie në nivelin më të ulët historik

Rubla ra në nivelin më të ulët historik prej 89.60 kundrejt dollarit dhe iu afrua një pragu vendimtar prej 100 kundrejt euros.

Reklama

Ishte rreth 70 për dollar dhe 81 rubla për euro përpara se raundi i fundit i tensioneve gjeopolitike midis Moskës dhe Perëndimit të fillonte të përshkallëzohej në tetor.

11 muaj

Imazhet dhe videot që dokumentojnë gjendjen në Ukrainë

Pamjet tregojnë tmerrin – objekte të rrënuara, gjak nëpër rrugë, civilë të vrarë si dhe mijëra banorë të strehuar nëpër bunkerë të improvizuar.

Reklama

Madje në disa pjesë të Kievit janë vërejtur kolona të gjata të veturave duke u larguar nga kryeqyteti ukrainas – në kërkim të një zone më të sigurt.

Për të parë më shumë video dhe foto, klikoni këtu.

11 muaj

Shpërthime të shumta në Kiev

Shpërthime të shumta janë dëgjuar dhe parë në kryeqytetin ukrainas të Kievit.

Reklama

11 muaj

Presidenti i Bjellorusisë me një deklaratë shokuese

Pasi trupat ruse u futën në Ukrainë nga shteti i Bjellorusisë, presidenti i vendit Alexander Lukashenko, ka dal me një deklaratë shokuese, ku ka ofruar ndihmën ushtarake. Për të lexuar fjalët e tij, klikoni këtu.

Reklama

11 muaj

Pamje të drejtpërdrejta nga kryeqyteti i Ukrainës, Kiev

Reklama

11 muaj

Ukraina thotë se janë vrarë më shumë se 40 ushtarë dhe rreth 10 civilë nga sulmet ruse

Presidenca ukrainase ka thënë se më shumë se 40 ushtarë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë – dhe disa janë plagosur.

Reklama

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, Oleksiy Arestovych, një këshilltar në zyrën e Presidentit, tha se përveç viktimave ushtarake, “me sa di unë, për momentin ka edhe disa civil të vrarë – deri në dhjetë”.

Rusia nisi një sulm ushtarak në shkallë të gjerë ndaj Ukrainës, fqinjit të saj jugor, me urdhër të presidentit rus, Vladimir Putin. Për të lexuar lajmin e plotë klikoni këtu:

11 muaj

E bënë edhe këtë Rusia, kamuflon veturat ushtarake – përdor simbole të OSBE-së për t’u futur në Ukrainë

Ministria e Punëve të Brendshme e Ukrainës ka njoftuar se forcat ruse që janë futur në Ukrainë, kanë përdorur vetura me simbole të OSBE-së, duke tentuar të kamuflohen.

Reklama

Tanket ruse që janë futur në Luhank, përkatësisht në Krasna Talivka, Milove dhe Horodyshche, pas vetes kanë pasur edhe mjete civile të kamufluara me simbole të OSBE-së, transmeton Telegrafi.

11 muaj

Nga urdhri për ndërhyrje ushtarake, sirenat që lajmërojnë sulmet e deri te granatimet e ashpra – gjithçka që po ndodhë në Ukrainë

Ukrainasit janë zgjuar sot nga sirenat dhe zhurma e raketave nga sulmet ajrore ruse derisa frika e tyre po rritet në çdo çast, e në Kiev pati disa shpërthime që nga detonimi u thyen edhe xhamat e objekteve.

Reklama

Në tërë Ukrainën qytetarët po vrapojnë nëpër bodrume për t’i shfrytëzuar si strehimore nga frika se ndonjë bombë ruse mund të bie mbi ata, pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi trupat të fillojnë pushtimin, transmeton Telegrafi.

11 muaj

Aeroporti Ivano-Frankivsk në Ukrainë goditet nga raketat ruse – pamje që pretendohet se tregojnë një gjë të tillë

Reklama

11 muaj

Forcat e armatosura të Ukrainës thonë se kanë rrëzuar pesë aeroplanë rusë dhe një helikopter

Forcat e armatosura të Ukrainës thonë se kanë rrëzuar pesë aeroplanë rusë dhe një helikopter

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka pretenduar se pesë aeroplanë rusë dhe një helikopter u rrëzuan herët të enjten, ndërsa forcat ruse sulmuan Ukrainën, përcjell Telegrafi.

Reklama

Sipas CNN, ushtria ruse i ka mohuar pretendimet, njoftoi të enjten agjencia shtetërore e lajmeve TASS.

Sulmet e para erdhën pak pas orës 5 të mëngjesit të së enjtes, duke i dhënë fund definitivisht çdo spekulimi se çfarë kishte ndërmend të bënte presidenti rus Vladimir Putin.

11 muaj

Presidenti Zelensky: Rusia ka filluar luftën kundër Ukrainës, ligji ushtarak është vendosur në të gjithë vendin

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka “aktivizuar” ligjin ushtarak dhe u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë të qetë në një fjalim të shkurtër video të enjten në mëngjes.

Reklama

“Të dashur qytetarë ukrainas, sot në mëngjes presidenti (Vladimir) Putin njoftoi një operacion special ushtarak në Donbas. Rusia kreu sulme në infrastrukturën tonë ushtarake dhe rojet tona kufitare. Në shumë qytete të Ukrainës u dëgjuan shpërthime. Ne po vendosim gjendjen ushtarake në të gjithë territorin e vendit tonë. Një minutë më parë pata një bisedë me presidentin (Joe) Biden. Shtetet e Bashkuara tashmë kanë filluar të bashkojnë mbështetjen ndërkombëtare. Sot secili prej jush duhet të ruajë qetësinë. Qëndroni në shtëpi nëse mundeni. Ne jemi duke punuar. Ushtria po punon. I gjithë sektori i mbrojtjes dhe sigurisë është duke punuar”, ka thënë ai.

“Asnjë panik. Ne jemi te forte. Ne jemi gati për gjithçka. Ne do të fitojmë mbi të gjithë, sepse ne jemi Ukraina”, ka shtuar më tej Zelensky.

11 muaj

Gazetari i CNN në Kiev, Ukrainë, ndalon raportimin e tij të drejtpërdrejtë ndërsa ai dhe ekipi dëgjojnë shpërthime të forta

Gazetari Matthew Chance i CNN në Kiev, Ukrainë, ka ndaluar raportimin e tij të drejtpërdrejtë për të vendosur jelekun dhe helmetën ndërsa ai dhe ekipi dëgjuan shpërthime të forta pranë qytetit.

Reklama

Dhe siç ka raportuar më herët CNN, gazetarët dhe dëshmitarët e këtij mediumi në qytetet anembanë Ukrainës kanë raportuar se kanë dëgjuar shpërthime në orët e para të së enjtes, përcjell Telegrafi.

11 muaj

Putini shpall ‘operacion ushtarak’ në Donbas – Kievi thotë se Rusia ka nisur pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se trupat e tij do të ndërmarrin veprime në rajonin e Ukrainës të kontrolluar nga separatistët, të cilin ai e shpalli të pavarur këtë javë.

Reklama

Ndërkohë ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleb, ka shkruar në Twitter se Putini ka nisur “pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës”.

“Qytetet paqësore të Ukrainës janë nën sulme. Kjo është një luftë agresioni. Ukraina do të mbrojë veten dhe do të fitojë. Bota mund dhe duhet ta ndalojë Putinin. Koha për të vepruar është tani”, ka shkruar ai në Twitter.