Tensionet politike janë rritur në Evropë pas pushtimit rus të Ukrainës. Konsideratat e futbollit zbehen në të parëndësishme në momente të tilla, por loja nuk ekziston në një flluskë dhe jehonat janë ndjerë në të gjithë kontinentin.

Pra, si ka ndikuar konflikti ushtarak në futbollin në Evropë?

Ngjarja e parë e kompeticionit kryesor të UEFA-s për klube, finalja e Ligës së Kampionëve, u zhvendos nga Gazprom Arena në Shën Petersburg në Paris pas pushtimit rus të Ukrainës.

Organi qeverisës i futbollit evropian konfirmoi vendimin për t’i hequr qytetit rus privilegjet e organizimit, dy ditë pas fillimit të pushtimit. Stade de France tani do të jetë nikoqir i finales, e cila është planifikuar për 28 maj.

Reklama

Duke njoftuar lajmin, UEFA falënderoi Presidentin e Francës, Emmanuel Macron dhe qeverinë franceze për rolin e tyre në ndihmën për zhvendosjen e lojës.

Reklama

“UEFA dëshiron të shprehë falënderimet dhe vlerësimin e saj për Emmanuel Macron për mbështetjen dhe angazhimin e tij personal që loja më prestigjioze e futbollit evropian të klubeve të transferohet në Francë në një kohë krize të pashembullt”, thuhet në një deklaratë zyrtare.

Veprim për t'u përshëndetur: Polonia rrezikon vendin në Kupën e Botës - por nuk pranon të luajë ndaj Rusisë Veprim për t'u përshëndetur: Polonia rrezikon vendin në Kupën e Botës - por nuk pranon të luajë ndaj Rusisë

“Së bashku me qeverinë franceze, UEFA do të mbështesë plotësisht përpjekjet e shumë palëve për të siguruar shpëtimin për futbollistët dhe familjet e tyre në Ukrainë, të cilët përballen me vuajtje të tmerrshme njerëzore, shkatërrime dhe zhvendosje”.

Reklama

Një numër trajnerësh kanë mbështetur vendimin për të lëvizur finalen nga Rusia, me trajnerin e Chelseat, Thomas Tuchel, duke thënë se kjo “duhej të ndodhte”, ndërsa strategu i Manchester United, Ralf Rangnick tha: “Është një situatë e pabesueshme që ne kemi një luftë në Evropë dhe për këtë arsye. Vendimi që mori UEFA ishte i pashmangshëm, ishte vendimi i duhur”.

Reklama

Skuadrat ruse dhe ukrainase do të luajnë në vende neutrale

Klubet dhe ekipet kombëtare nga Rusia dhe Ukraina që po garojnë në garat e UEFA-s do të duhet të luajnë ndeshjet e tyre si vendas në vende neutrale “deri në njoftimin e mëtejshëm”.

UEFA e mendon seriozisht shkëputjen e marrëveshjes me Gazpromin UEFA e mendon seriozisht shkëputjen e marrëveshjes me Gazpromin

Kjo do të ketë një ndikim te Spartak Moska në Ligën e Evropës dhe gjithashtu në ekipin kombëtar të Rusisë, ndërsa përgatiten për një play-off të Kupës së Botës 2022 kundër Polonisë në mars. Nëse Rusia fiton kundër Polonisë, ajo do të duhet të luajë në një vend neutral kundër Suedisë ose Republikës Çeke.

Reklama

Ukraina është gjithashtu në play-off të Kupës së Botës, por duke qenë se tashmë është caktuar si ekipi mysafir për rrugëtimin e tyre, vendimi i UEFA-s nuk do të ndikojë në këto lojëra.

Reklama

Në varësi të asaj se sa kohë mbetet në fuqi vendimi i UEFA-s, ai mund të ketë ndikim në ndeshjet e Ligës së Kombeve të Rusisë dhe Ukrainës. Ky kompeticion do të luhet në qershor dhe shtator 2022. Rusia është planifikuar të luajë kundër Islandës, Izraelit dhe Shqipërisë, ndërsa Ukraina është në një grup me Skocinë, Irlandën dhe Armeninë.

Mesazhi i papërshtatshëm nga UEFA në lidhje me Ligën e Evropës, ai u fshi menjëherë për shkak të luftës në Ukrainë Mesazhi i papërshtatshëm nga UEFA në lidhje me Ligën e Evropës, ai u fshi menjëherë për shkak të luftës në Ukrainë

Lëvizja nga UEFA erdhi mes presionit nga federatat kombëtare që do të luajnë kundër Rusisë dhe Ukrainës. Federata polake, suedeze dhe çeke lëshuan një mesazh për FIFA-n duke deklaruar pikëpamjen e tyre se Rusisë duhet t’i hiqet detyrat pritëse për ndeshjet play-off të Kupës së Botës.

Reklama

Futbollistët organizojnë protesta kundër luftës

Përshkallëzimi i konfliktit ushtarak në Ukrainë pas vendimit të Rusisë për të pushtuar vendin ka nxitur një numër futbollistësh të flasin kundër luftës.

Reklama

Në atë që ishte padyshim ndeshja më e madhe e play-off-it të raundit eliminator të Ligës së Evropës, mes Barcelonës dhe Napolit, të dy grupet e lojtarëve pozuan përpara një pankarte ku shkruhej “STOP WAR”.

Yjet e futbollit ukrainas të profilit të lartë si ish-fituesi i Topit të Artë, Andriy Shevchenko dhe mesfushori i Manchester City, Oleksandr Zinchenko, postuan lutje emocionale për mbrojtjen e vendit të tyre.

Futbollisti ndërkombëtar rus Fyodor Smolov postoi mesazhin “Jo luftë!” në rrjetet sociale, ndërsa lojtari ukrainas i Atalantas, Ruslan Malinovskyi , zbuloi një fanellë ku shkruhej: “Jo luftë në Ukrainë” pasi shënoi kundër Olympiacos në Ligën e Evropës.

Reklama

Ish-trajneri i Romës, Paulo Fonseca, i cili është bllokuar në Kiev, e dënoi konfliktin si “një luftë të papranueshme” .

Reklama
Legjenda Shevchenko bën thirrje për paqe, përfaqësueset refuzojnë t’i zhvillojnë ndeshjet e barazhit në Rusi Legjenda Shevchenko bën thirrje për paqe, përfaqësueset refuzojnë t’i zhvillojnë ndeshjet e barazhit në Rusi

Të tjerët kanë qenë shumë më të drejtpërdrejtë në kritikat e tyre ndaj Rusisë, me ish-lojtarin gjerman Markus Babbel që e quajti Vladimir Putinin “një tru derri”.

Futbolli është pezulluar në Ukrainë

Aktiviteti profesionist i futbollit është pezulluar në Ukrainë, me autoritetet duke iu përgjigjur tensioneve dhe pasigurisë së vazhdueshme në rajon.

Trajneri i Shakhtar Donetsk, Roberto De Zerbi zbuloi se ai ishte zgjuar nga zhurmat e shpërthimeve kur diskutonte për sigurinë e tij personale.

Zyrtare: Kampionati ukrainas pezullohet, UEFA thërret mbledhje urgjente pasi finalja e Ligës së Kampionëve pritet të zhvendoset Zyrtare: Kampionati ukrainas pezullohet, UEFA thërret mbledhje urgjente pasi finalja e Ligës së Kampionëve pritet të zhvendoset

De Zerbi tha: “Ambasada italiane na kishte kërkuar të largoheshim, por, e përsëris, unë jam sportist, nuk mund t’i ktheja shpinën klubit, futbollit dhe të shkoja kështu – dhe në fund ata mbyllën hapësirën ajrore dhe kemi mbetur këtu”.

Reklama

Një numër i futbollistëve brazilianë që luajnë për Shakhtarin dhe Dynamo Kyiv publikuan një video që i shfaq ata me familjet e tyre teksa luteshin për ndihmë nga qeveria e tyre.

Reklama

Ata thanë: “Ne po qëndrojmë në këtë hotel, në kushtet e situatës aktuale dhe po ju kërkojmë ndihmë. Ka mungesë karburanti në qytet, kufijtë janë mbyllur, hapësira ajrore është e mbyllur, nuk mund të largohemi”.

“Ne po kërkojmë ndihmë nga qeveria braziliane, shpresojmë se ju mund të ndihmoni duke shpërndarë këtë video dhe duke arritur sa më shumë njerëz që të jetë e mundur”.

Premierliga e Ukrainës u shty përpara javës së 19-të dhe mbetet e paqartë se kur do të lejohet të rifillojë aktiviteti sportiv.

Klubet e futbollit i japin fund partneriteteve të sponsorizimit

Reklama

Pushtimi rus i Ukrainës ka vendosur një tendosje të madhe në partneritetet tregtare midis disa klubeve dhe kompanive ruse.

Manchester United tërhoqi të drejtat e sponsorizimit nga linja ajrore ruse Aeroflot jo shumë kohë pasi kompanisë iu ndalua të fluturonte në Mbretërinë e Bashkuar.

Reklama
Schalke 04 ka hequr nga fanella emrin e gjigantit rus Gazprom, që është sponsori më i madh i klubit Schalke 04 ka hequr nga fanella emrin e gjigantit rus Gazprom, që është sponsori më i madh i klubit

Në Gjermani, skuadra e Bundesligës Schalke do të heqë shkronjat e Gazprom – kompanisë shtetërore ruse të energjisë – nga fanella e tyre, ndërsa Matthias Warnig, i cili është përfaqësues i kompanisë, do të largohet nga bordi i klubit.

Gazprom është gjithashtu një partner i UEFA-s dhe presioni është rritur mbi organin qeverisës evropian për të ndërprerë lidhjet me gjigantët e energjisë, megjithëse është e paqartë nëse do të ndodhë një ndërprerje. /Telegrafi/