Polonia nuk do të luajë ndeshjen e saj të play-off kualifikuese për Kupën e Botës kundër Rusisë për shkak të pushtimit të fundit të vendit në Ukrainë.

Të dyja palët do të përballen në Rusi më 24 mars, ndërsa fituesi do të takohet me Suedinë ose Republikën Çeke.

Por, për shkak të agresionit rus në Ukrainë, Polonia po refuzon të marrë pjesë në takim.

Kreu i Federatës së Futbollit të Polonisë, Cezary Kulesza, shkroi në Twitter: “Nuk ka më fjalë, koha për të vepruar! Për shkak të përshkallëzimit të agresionit të Federatës Ruse ndaj Ukrainës, kombëtarja polake nuk ka ndërmend të luajë ndeshjen play-off kundër Polonia dhe Rusia”.

Reklama

“Ky është i vetmi vendim i duhur. Ne jemi në bisedime me federatat [suedeze] dhe [Republika Çeke] për të paraqitur një qëndrim të përbashkët në FIFA”.

Reklama

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, pranoi të enjten se organi qeverisës do të diskutojë se çfarë të bëjë në lidhje me ndeshjet e ardhshme kualifikuese të Kupës së Botës.

“Ne vazhdojmë të monitorojmë situatën”, deklaroi ai të enjten. Ne do të përditësojmë së shpejti kualifikueset e Kupës së Botës. Ne mund të marrim vendime menjëherë sa më shpejt që të jetë e nevojshme.”

Kulesza zbuloi gjithashtu se vendi i tij po ofron të presë ndeshjet e ardhshme ndërkombëtare të Ukrainës. /Telegrafi/