Komisioni i OKB-së për refugjatët thotë se më shumë se 100 mijë njerëz janë zhvendosur brenda Ukrainës dhe të paktën 50 mijë kanë kaluar kufijtë ndërkombëtarë.

Karburanti, paratë dhe furnizimet mjekësore janë aktualisht në mungesë në disa pjesë të Ukrainës pas pushtimit rus, i cili mund të detyrojë rreth pesë milionë njerëz të largohen nga vendi, tha Agjencia e OKB-së për Ndihmë dhe Punë.

Të paktën 100 mijë njerëz tashmë janë larguar nga shtëpitë e tyre që nga e enjtja, kur Rusia nisi një sulm. Disa mijëra ikën në Moldavi, Rumani dhe Poloni.

“Ne presim nga një deri në tre milionë njerëz në Poloni dhe rreth 5 milionë në vendet e tjera”, tha Afshan Khan, drejtor i UNICEF-it për Evropën dhe Azinë Qendrore.

Reklama
Reklama

Forcat ruse rrethuan kryeqytetin Kiev dhe Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës njoftoi se ishte “armiku” disa kilometra larg qendrës së qytetit.

Një zëdhënëse e Komisionerit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Ramina Shamdasani, tha se raportet treguan se të paktën 25 civilë ishin vrarë dhe 102 u plagosën në sulmet ajrore – ndërsa numri aktual ishte ndoshta shumë më i lartë.

Sipas agjencive kompetente, prioritet është furnizimi me pajisje mjekësore dhe trajtimi i të plagosurve, si dhe mbështetja psikologjike për qytetarët. /Telegrafi/