Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi, ka rënë në errësirë dhe shumë qetësi në mbrëmjen e vonë të së enjtes.

Pushimi i mbrëmjes është në kontrast të plotë me një ditë të shënuar nga shpërthime sporadike dhe sirena të sulmeve ajrore.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko vendosi orën policore nga ora 22:00 deri në orën 07:00 të mëngjesit me orën lokale, duke i lënë rrugët të shkreta dhe shumë ndërtesa krejtësisht të errëta.

Njerëzit në të gjithë qytetin ose kanë fikur dritat ose kanë vendosur perdet, raporton cnn.

Banorë të panumërt të qytetit janë zhvendosur në metro për të shmangur luftimet e mundshme.

Reklama

LIVE: Sulmet ruse, gjithçka që po ndodhë në Ukrainë LIVE: Sulmet ruse, gjithçka që po ndodhë në Ukrainë
“]

Sistemi i transportit publik të qytetit është mbyllur gjithashtu gjatë natës, megjithëse të gjitha stacionet e metrosë mbeten të hapura dhe mund të përdoren si strehimore emergjente. /Telegrafi/

Reklama