Ursula von der Leyen ka thënë se Komisioni Evropian po mbyll hapësirën ajrore të BE-së për aeroplanët rusë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, presidentja e Komisionit Evropian tha se BE do të ndalojë gjithashtu mediat shtetërore ruse RT dhe Sputnik.

Ajo tha këtë pasdite: “Së pari, ne po mbyllim hapësirën ajrore të BE-së për aeroplanët në pronësi ruse, të regjistruara ruse ose të kontrolluara nga Rusia”.

“Ata nuk do të jenë në gjendje të zbresin, të ngrihen ose të fluturojnë mbi territorin e BE-së, përfshirë aeroplanët privatë të oligarkëve”.

“Së dyti, ne do të ndalojmë makinën mediatike të Kremlinit në BE”.

Reklama

“Russia Today dhe Sputnik në pronësi të shtetit, dhe filialet e tyre, nuk do të jenë më në gjendje të përhapin gënjeshtrat e tyre për të justifikuar luftën e Putinit”.

Reklama

“Ne po zhvillojmë mjete për të ndaluar dezinformimin e tyre toksik dhe të dëmshëm në Evropë”.

Vende të ndryshme evropiane – përfshirë Republikën Çeke, Slloveninë dhe vendet baltike të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë – kanë vendosur tashmë të mbyllin hapësirën e tyre ajrore për linjat ajrore ruse.

Britania e Madhe ka marrë një vendim të ngjashëm, gjithashtu.

Siç thekson tutje Sky News, znj. von der Leyen shtoi se BE do të sanksionojë ‘Bjellorusët që ndihmojnë përpjekjet e luftës ruse’.

Reklama

Në fjalimin e saj se Komisioni Evropian do të “prezantojë masa kufizuese kundër sektorëve të tyre më të rëndësishëm, duke ulur eksportet e tyre të produkteve nga lëndët djegëse minerale te duhani, druri dhe druri, çimentoja, hekuri dhe çeliku”.

Më pas ajo shtoi se refugjatët ukrainas do të mirëpriteshin në vendet e BE-së.

Reklama

Ajo tha: “Ne i mirëpresim me krahë hapur ata ukrainas që duhet të ikin nga bombat e Putinit dhe unë jam krenare për pritjen e ngrohtë që evropianët u kanë bërë atyre”. /Telegrafi/