Shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës e përshkroi të dielën si “një ditë të vështirë”, duke thënë se trupat ruse “vazhdojnë granatimet në pothuajse të gjitha drejtimet”.

Në një postim në gjuhën angleze në faqen e tij në Facebook, shtabi i përgjithshëm tha se forcat ajrore të vendit “u përballen me agresorin si në qiell ashtu edhe në tokë”, përcjell Telegrafi.

Një garnizon i aviacionit në Vasylkiv (Rajoni i Kievit) u mbajt “heroikisht”, me gjithë “granatimet masive dhe sulmet e armikut”.

Teknologjia ruse u shkatërrua në një numër vendesh dhe forcat raketore anti-ajrore rrëzuan një helikopter rus dhe një dron, është shtuar më tej. /Telegrafi/