LAJMI I FUNDIT:

Rusia pushton Çernobilin, thonë zyrtarët ukrainas

Rusia pushton Çernobilin, thonë zyrtarët ukrainas

Centrali bërthamor i Çernobilit është pushtuar nga forcat ruse pas një beteje të ashpër për kontrollin e zonës.

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë një këshilltar i zyrës presidenciale të Ukrainës.

“Është e pamundur të thuhet se centrali bërthamor i Çernobilit është i sigurt pas një sulmi krejtësisht të pakuptimtë nga rusët”, tha Mykhailo Podolyak.

Ushtarët ukrainas 'po japin jetën' për të shmangur një fatkeqësi të dytë të Çernobilit
Lexo po ashtu Ushtarët ukrainas 'po japin jetën' për të shmangur një fatkeqësi të dytë të Çernobilit

“Ky është një nga kërcënimet më serioze në Evropë sot”, shtoi ai.

Ndërkohë një video, e verifikuar nga BBC, duket se tregon tanke ruse të stacionuara jashtë ish-stacionit të energjisë bërthamore.

Çernobili ishte vendi i një prej fatkeqësive më të këqija bërthamore në histori, kur një nga katër reaktorët e tij shpërtheu në vitin 1986. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Pasi triumfoi në zgjedhje kundër Macronit, Bardella tani thotë: Mbështes Ukrainën, por nuk do ta furnizojë me raketa

Pasi triumfoi në zgjedhje kundër Macronit, Bardella tani thotë: Mbështes Ukrainën, por nuk do ta furnizojë me raketa

Evropa
Rusia ka zhvendosur pothuajse të gjitha trupat nga kufiri finlandez në Ukrainë

Rusia ka zhvendosur pothuajse të gjitha trupat nga kufiri finlandez në Ukrainë

Evropa
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Sa vlen

Sa vlen "perandoria e biznesit" - e sanksionuar nga SHBA - e Dodikut?

Bosnja
Dronët detarë ukrainas pajisjen me sistemin e avancuar raketor, rusët hezitojnë t’i nxjerrin në det luftanijet dhe të ngritin në ajër aeroplanët

Dronët detarë ukrainas pajisjen me sistemin e avancuar raketor, rusët hezitojnë t’i nxjerrin në det luftanijet dhe të ngritin në ajër aeroplanët

Evropa
Izraeli kryen sulm vdekjeprurës në Siri

Izraeli kryen sulm vdekjeprurës në Siri

Azia
Kalo në kategori