Miliarderët rusë humbën 39 miliardë dollarë në një ditë të vetme pasi Rusia filloi pushtimin e Ukrainës të enjten, sipas llogaritjeve të Bloomberg, përcjell Telegrafi.

Kështu, kryetari i Lukoil, Vagit Alekperov, pa rënien më të madhe prej 6.2 miliardë dollarësh të enjten – pasuria e tij neto tani arrin në 13 miliardë dollarë, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Gjithashtu, vënë në pah mediat, edhe Alexei Mordashov, prodhuesi i pajisjeve të të cilit Power Machines u godit nga sanksionet e SHBA në 2018, pasoi me 4.2 miliardë dollarë humbje njëditore.

Veç këtyre, të paktën katër miliarderë rusë, përfshirë njeriun më të pasur të Rusisë, Vladimir Potanin, pësuan humbje prej të paktën 3 miliardë dollarësh në një ditë të vetme.

Reklama

Rënia erdhi pasi tregjet e aksioneve të Rusisë pësuan humbjen e tyre më të mprehtë ndonjëherë njëditore, me indeksin MOEX të aksioneve kryesore që ra me 33% dhe Bankën Qendrore që u detyrua të blinte rubla në një përpjekje për të rikthyer një “rrëshqitje dramatike” të monedhës.

Reklama

Dhe tregjet organizuan një rimëkëmbje të pjesshme në mëngjesin e së premtes në tregtinë e paqëndrueshme.

Ndërkohë, theksohet se Alekperov dhe Gennady Timchenko, të cilët Britania e Madhe i sanksionoi të hënën, u raportua se kishin humbur rreth 10 miliardë dollarë secili këtë vit, ose më shumë se 40% të pasurisë së tyre, përcjell Telegrafi.

Reklama

Nga 22 miliarderët, vetëm manjati i qymyrit dhe plehrave, Andrei Melnichenko, pa vlerën e tij neto të të rritej me 100 milionë dollarë në 18.6 miliardë dollarë.

Qeveritë perëndimore vendosën sanksione kundër Rusisë të martën, duke përfshirë pezullimin e gazsjellësit Nord Stream 2, bllokimin e tregtimit të obligacioneve qeveritare dhe ngrirjen e shumë aseteve dhe ndalimet e udhëtimit për oligarkët kryesorë.

Ata vendosën masa edhe më të ashpra pasi Putin shpalli një fushatë ushtarake disa ditë pasi njohu pavarësinë e republikave separatiste Luhansk dhe Donetsk në Ukrainën lindore.

Reklama

Putin mblodhi më shumë se 30 drejtues të lartë dhe pronarë biznesesh në Kremlin të enjten në mbrëmje, duke kërkuar mbështetjen e tyre përballë sanksioneve perëndimore kundër sektorëve bankar dhe teknologjik të Rusisë, si dhe sanksioneve personale kundër elitës së biznesit të vendit. /Telegrafi/