Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka thënë se nëse Rusia përdor armë bërthamore kundër Ukrainës, kjo do të jetë një “katastrofë për botën”.

“Por kjo nuk do të na shkatërrojë”, pohoi ai, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

Komenti i tij erdhi pasi presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi ushtrinë ruse të vendosë forcat e saj bërthamore në “gatishmëri speciale” – niveli më i lartë i gatishmërisë.

Duke folur në një konferencë shtypi, Kuleba tha: “Ky urdhër nga presidenti Putin erdhi menjëherë pasi u bë njoftimi për dy delegacione të gatshme për t’u takuar [për bisedime]”.

“Ne e shohim këtë njoftim apo këtë urdhër si një përpjekje për të ngritur aksionet dhe për të bërë presion shtesë mbi delegacionin ukrainas”.

Reklama

“Por ne nuk do të dorëzohemi para këtij presioni. Ne do t’i qasemi këtyre bisedimeve me një qasje shumë të thjeshtë. Ne shkojmë atje për të dëgjuar [çfarë] ka për të thënë Rusia dhe ne do t’u tregojmë atyre se çfarë mendojmë për gjithë këtë”.

Reklama

Ai shtoi: “Ukraina nuk po rrëzohet. Ne po derdhim gjak, por vazhdojmë të mbrohemi me sukses”. /Telegrafi/