Presidenti amerikan Joe Biden ka shpenzuar një kapital të madh diplomatik për të luftuar agresionin rus ndaj Ukrainës.

Administrata e tij transmetoi paralajmërimet e fundit të botës për një pushtim të afërt – i cili doli të ishte i saktë – dhe deklaroi se në rrezik ishte jo më pak se rendi ndërkombëtar.

Por zoti Biden e ka bërë gjithashtu të qartë se amerikanët nuk janë të gatshëm të luftojnë, edhe pse rusët janë të qartë.

Për më tepër, shkruan BBC, përcjell Telegrafi, ai ka përjashtuar mundësinë e dërgimit të forcave në Ukrainë për të shpëtuar qytetarët amerikanë, nëse do të ndodhë kjo.

Reklama

Dhe në fakt ai ka tërhequr trupat që shërbenin në vend si këshilltarë dhe vëzhgues ushtarakë.

Pse e ka tërhequr ai këtë vijë të kuqe në krizën më të rëndësishme të politikës së jashtme të presidencës së tij?

Reklama

Nuk ka interesa të sigurisë kombëtare

Para së gjithash, Ukraina nuk është në fqinje e Amerikës. Nuk ndodhet në kufirin e SHBA-së. As nuk ka një bazë ushtarake amerikane. Ajo nuk ka rezerva strategjike të naftës dhe nuk është një partner i madh tregtar.

Por kjo mungesë e interesit kombëtar nuk i ka penguar ish-presidentët “të shpenzojnë gjak dhe thesar në emër të të tjerëve” në të kaluarën.

Reklama

Në vitin 1995 Bill Clinton ndërhyri ushtarakisht në luftën që u shfaq nga kolapsi i Jugosllavisë.

Dhe në vitin 2011, Barack Obama bëri të njëjtën gjë në luftën civile në Libi, kryesisht për arsye humanitare dhe për të drejtat e njeriut.

Në vitin 1990 George H W Bush justifikoi koalicionin e tij ndërkombëtar për të dëbuar Irakun nga Kuvajti duke mbrojtur “sundimin e ligjit kundër sundimit të xhunglës”.

Reklama
Miliarderët rusë humbën 39 miliardë dollarë në një ditë të vetme pasi Rusia filloi pushtimin e Ukrainës Miliarderët rusë humbën 39 miliardë dollarë në një ditë të vetme pasi Rusia filloi pushtimin e Ukrainës

Zyrtarët më të lartë të sigurisë kombëtare të Bidenit kanë përdorur gjuhë të ngjashme kur përshkruajnë kërcënimin e Rusisë ndaj parimeve ndërkombëtare të paqes dhe sigurisë.

Por ata kanë predikuar luftë ekonomike përmes sanksioneve gjymtuese si përgjigje, jo operacioneve ushtarake.

Reklama

Biden nuk bën ndërhyrje ushtarake

Kjo ka të bëjë me instinktet jo-ndërhyrëse të presidentit Biden, vlerëson shkrimi i BBC, përcjell Telegrafi.

Sigurisht, ato u zhvilluan me kalimin e kohës. Ai mbështeti veprimet ushtarake të SHBA-së në vitet 1990 për t’u marrë me konfliktet etnike në Ballkan. Dhe ai votoi për intervenimin në Irak në vitin 2003. Por që atëherë ai është bërë më i kujdesshëm ndaj përdorimit të fuqisë ushtarake të SHBA-së.

Ai kundërshtoi ndërhyrjen e Obamës në Libi si dhe shtimin e trupave të tij në Afganistan. Ai mbron me vendosmëri urdhrin e tij për të tërhequr forcat amerikane nga Afganistani vitin e kaluar, pavarësisht kaosit që e shoqëroi atë dhe katastrofës humanitare që la pas saj.

Reklama
Reklama

Dhe kryediplomati i tij Antony Blinken, i cili ka hartuar politikën e jashtme të presidentit gjatë rreth 20 viteve të punës krahas tij – ka përcaktuar se siguria kombëtare është më shumë për të luftuar ndryshimet klimatike, për të luftuar sëmundjet globale dhe për të konkurruar me Kinën sesa për intervenime ushtarake.

Edhe amerikanët nuk duan luftë

Një sondazh i fundit i AP-NORC zbuloi se 72% thanë se SHBA duhet të luajë një rol të vogël në konfliktin Rusi-Ukrainë, ose aspak.

Ata janë të fokusuar në “çështjet e xhepit”, veçanërisht në rritjen e inflacionit, diçka për të cilën Biden duhet të ketë parasysh ndërsa afrohen zgjedhjet afatmesme.

Reklama

Në Uashington kriza po konsumon ligjvënësit në të dy anët, të cilët po kërkojnë sanksionet më të ashpra.

Reklama

Por edhe zërat si senatori republikan Ted Cruz nuk duan që Biden të dërgojë trupa amerikane në Ukrainë dhe të “fillojë një luftë me Putinin”.

Një tjetër senator, republikani Marco Rubio, ka thënë se lufta midis dy fuqive më të mëdha bërthamore në botë nuk do të ishte e mirë për askënd.

Rreziku i një konfrontimi të superfuqive

Biden nuk dëshiron të ndezë një “luftë botërore” duke rrezikuar një përplasje të drejtpërdrejtë midis trupave amerikane dhe ruse në Ukrainë dhe ai ka qenë i hapur për këtë.

Reklama

“Nuk është se kemi të bëjmë me një organizatë terroriste”, citohet të ketë thënë presidenti për NBC në fillim të këtij muaji.

“Kemi të bëjmë me një nga ushtritë më të mëdha në botë. Kjo është një situatë shumë e vështirë dhe gjërat mund të dalin nga kontrolli shpejt”. /Telegrafi/

Reklama