Berlini thuhet se i ka dhënë leje Holandës që t’i shesë Ukrainës 400 raketa-hedhëse të prodhimit gjerman, thanë zyrtarët e BE-së për Politico.

Zyrtarët e qeverisë gjermane konfirmuan gjithashtu dërgimin për agjencinë e lajmeve dpa, shkruan DW, përcjell Telegrafi.

Masa shënon një kthesë në refuzimin njëjavor të Gjermanisë për t’i shitur armë Ukrainës për shkak të linjës së qeverisë kundër shitjes së armëve në zonat e konfliktit.

Biden e ndihmon me 350 milionë dollarë shtesë ushtrinë e Ukrainës Biden e ndihmon me 350 milionë dollarë shtesë ushtrinë e Ukrainës

Gjermania ka gjithashtu fuqinë për të bllokuar çdo armë me pjesë të prodhuara në Gjermani.

Deri më tani, Berlini kishte ofruar vetëm rreth 5,000 helmeta ushtarake dhe një spital terreni për të ndihmuar Ukrainën të shmangë pushtimin rus, një ofertë me të cilën janë tallur disa nga partnerët e e Gjermanisë.

Reklama

Ndryshe, disa vende të NATO-s janë zotuar t’i japin ose shesin armë Ukrainës pas agresionit rus, duke përfshirë 350 milionë dollarë (310 milionë euro) ndihmë ushtarake nga SHBA. /Telegrafi/

Reklama