Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi liderët e biznesit të vendit se po pret kufizime në ekonominë e Rusisë, por tha se kishte marrë “masa të nevojshme” duke nisur një ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë kundër Ukrainës.

Në fjalët e transmetuara të enjten në televizionin shtetëror, Putin tha se “Ajo që doja të them së pari – gjëja më e rëndësishme, kështu që të gjithë e kuptoni – ajo që po ndodh ishte një masë e nevojshme. Ata nuk na lanë asnjë mundësi për të vepruar ndryshe. Ata krijuan rreziqe të tilla në sferën e sigurisë sa ishte e pamundur të reagonim në një mënyrë tjetër. Të gjitha përpjekjet tona dolën në zero. Ata krijuan rreziqe të tilla sa është e vështirë të kuptosh se si mund të kishte vazhduar të ekzistonte vendi ynë”.

Reklama
Çfarë është SWIFT-i dhe pse mund të jetë një "opsion bërthamor" kundër Rusisë Çfarë është SWIFT-i dhe pse mund të jetë një "opsion bërthamor" kundër Rusisë
Reklama

Udhëheqësit amerikanë dhe perëndimorë janë zotuar për sanksione të ashpra, me ministrin e Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba që i kërkon Perëndimit të ndalojë Rusinë nga sistemi i pagesave ndërkombëtare SWIFT.

Putin vuri në dukje se Rusia mbeti pjesë e sistemit ekonomik global, por paralajmëroi për “kufizime” të mëtejshme ndaj ekonomisë ruse dhe bëri thirrje që biznesi të punojë “në solidaritet” me qeverinë, raporton cnn.

LIVE: Sulmet ruse, gjithçka që po ndodhë në Ukrainë LIVE: Sulmet ruse, gjithçka që po ndodhë në Ukrainë

“Më duket se partnerët tanë duhet ta kuptojnë këtë dhe të mos i vendosin vetes detyrën që të na largojnë nga ky sistem”, tha Putin. “Megjithatë, për arsye politike, këto kufizime do të ndodhin.”

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden do të shpallë sanksione të tjera ndaj Rusisë në orën e ardhshme pas Mbretërisë së Bashkuara, e cila i vendos dhjetë sanksione të ashpra Putinit dhe aleatëve të saj. /Telegrafi/

Reklama