Ish-kancelari gjerman Gerhard Schroder, i cili është i afërt me presidentin rus Vladimir Putin dhe sektorin rus të energjisë, dënoi pushtimin rus të Ukrainës.

Por, gjermani gjithashtu bëri thirrje që lidhjet të mos ndërpriten me Moskën.

LIVE: Sulmet ruse, gjithçka që po ndodhë në Ukrainë LIVE: Sulmet ruse, gjithçka që po ndodhë në Ukrainë

“Lufta dhe vuajtja që po sjellin për popullin e Ukrainës duhet të ndalen sa më shpejt që të jetë e mundur. Është përgjegjësi e qeverisë ruse”, tha Schroder.

“Vitet e fundit është folur shumë për gabime dhe lëshime në marrëdhëniet midis Perëndimit dhe Rusisë. Dhe ka pasur shumë gabime – nga të dyja palët”, shtoi ish-kancelari gjerman, i cili është bërë i papëlqyeshëm në vendlindje për shkak të lidhjeve të ngushta me Putinin.

Reklama

“Por interesat e Rusisë kur bëhet fjalë për sigurinë nuk justifikojnë përdorimin e mjeteve ushtarake”, tha ai, raporton dw.

Reklama

“Sa i përket të ardhmes, duhet pasur kujdes që sanksionet e nevojshme të mos i ndërpresin plotësisht lidhjet politike, ekonomike dhe civile që ekzistojnë ende midis Evropës dhe Rusisë”, këshilloi 77-vjeçari Schroder, i cili në muajin qershor do t’i bashkohet bordit mbikëqyrjes së Gazpromit.

Schroder tashmë është anëtar i bordit të drejtorëve të Rosneft, kompania e parë ruse e naftës dhe e bordit të aksionarëve të Nord Stream 2, një tubacion i diskutueshëm ruso-gjerman, të cilën Gjermania e pezulloi të hënën.

Reklama

Lidhjet me Rusinë kanë qenë subjekt i kritikave në rritje në Gjermani, dhe javët e fundit është përfolur se privilegjet e tij si ish-kancelar duhet të hiqen.

Ndryshe, kancelari aktual Olaf Scholz kohët e fundit u distancua nga ish-mentori i tij. /Telegrafi/

Reklama