Një aeroplan transporti rus “Antonov An-26” që bartte pajisje ushtarake u rrëzua në rajonin jugor të Voronezh të Rusisë afër Ukrainës, duke vrarë të gjithë anëtarët e ekuipazhit në bord, tha të enjten ministria e mbrojtjes.

“Gjatë një fluturimi të planifikuar për transportin e pajisjeve ushtarake, një aeroplan An-26 i forcave ajrore ruse u rrëzua”, njoftoi ministria e mbrojtjes në një deklaratë të transmetuar nga agjencitë ruse të lajmeve.

“I gjithë ekuipazhi ka vdekur”, thuhet në deklaratë, pa dhënë asnjë detaj ndërsa aeroplani bartte deri në gjashtë anëtarë të ekuipazhit dhe 38 personel ushtarak.

Përplasja ndodhi ndërsa trupat ruse kishin kaluar kufirin ukrainas dhe po mbylleshin në kryeqytetin Kiev të enjten pasi Kremlini urdhëroi një pushtim masiv të fqinjit të tij.

Reklama
Reklama

Ministria e mbrojtjes fajësoi dështimin e pajisjeve për rrëzimin, i cili tha se nuk kishte shkaktuar ndonjë shkatërrim në terren.

Një zëdhënës i ministrisë së mbrojtjes, duke folur për AFP, konfirmoi përplasjen, por nuk pranoi të thoshte se sa anëtarë të ekuipazhit ishin vrarë. /Telegrafi/