LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Është zbuluar lista prej 20 ekipeve që gjenerojnë më së shumti para bazuar nga shitjet e fanellave të lojtarëve.

UEFA e ka lëshuar raportin financiar ku ndër të tjerash është bërë e ditur se cilat janë klubet më të mëdha në botën e futbollit në aspektin e shitjes së fanellave.


Sipas atij raportimi, Barcelona kryeson listën duke lënë mbrapa Real Madridin dhe Bayern Munichun. Fanellat e katalanasve prodhohen nga Nike, dhe në vitin 2023 ata kanë gjeneruar plotë 179 milionë euro.

Real Madridi në anën tjetër, fanellat e të cilëve prodhohen nga Adidas kanë gjeneruar 155 milionë euro shitje nga fanellat ndërsa Bayerni që po ashtu ka sponsor Adidas, kanë gjeneruar 147 milionë euro.

Ancelotti konfirmon datën e rikthimit nga lëndimi të dyshes Courtois dhe Militao
Lexo po ashtu Ancelotti konfirmon datën e rikthimit nga lëndimi të dyshes Courtois dhe Militao

Liverpooli është klubi anglez me më së shumti para të fituara nga shitja e fanellave me 132 milionë euro nga fanellat e tyre Nike.

Pas tyre renditet Manchester United të cilët kanë një marrëveshje luksoze me Adidas dhe kanë gjeneruar plotë 130 milionë euro.

Paris Saint-Germain (97 milionë euro), Arsenal (89 milionë euro), Chelsea (87 milionë euro), Juventus (74 milionë euro) dhe Tottenham (74 milionë euro) përbëjnë top dhjetëshen.

Top 20 klubet me më së shumti para të gjeneruara nga shitjet e fanellave në 2023:

1.Barcelona (Nike) 179 milionë euro

2.Real Madrid (Adidas) 155 milionë euro

3.Bayern Munich (Adidas)147 milionë euro

4.Liverpool (Nike)132 milionë euro

5.Manchester United (Adidas)130 milionë euro

6.Paris Saint-Germain (Nike) 97 milionë euro

7.Arsenal (Adidas)89 milionë euro

8.Chelsea (Nike)87 milionë euro

9.Juventus (Adidas)74 milionë euro

10.Tottenham (Nike) 74 milionë euro

11.Manchester City (Puma)73 milionë euro

12.Borussia Dortmund (Puma)54 milionë euro

13.AC Milan (Puma)47 milionë euro

14.Ajax (Adidas)41 milionë euro

15.Galatasaray (Nike)35 milionë euro

16.Leeds United (Adidas) – 35 milionë euro

17.Celtic (Adidas) – 34 milionë euro

18.Fenerbahce (Puma) – 31 milionë euro

19.Eintracht Frankfurt (Nike) – 26 milionë euro

20.Inter Milan (Nike) – 26 milionë euro

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Shembull që duhet ndjekur: Bayerni uron Leverkusenin për titullin e kampionit

Shembull që duhet ndjekur: Bayerni uron Leverkusenin për titullin e kampionit

Bundesliga

"Në çdo kampionat tjetër do të krijoja distancë" - Arteta flet pas gabimit dhe tregon se si e ka planin t'ia marrë titullin Cityt

Premier League
Henry pyetet se kush do ta fitoj Ligën e Kampionëve, përgjigja e tij i befason të gjithë

Henry pyetet se kush do ta fitoj Ligën e Kampionëve, përgjigja e tij i befason të gjithë

Liga e Kampionëve
Bayern Munich nis bisedimet me tre herë fituesin e Ligës së Kampionëve për postin e trajnerit

Bayern Munich nis bisedimet me tre herë fituesin e Ligës së Kampionëve për postin e trajnerit

Bundesliga
Graniti feston me familje, babai i tij ka disa fjalë për Xabi Alonson

Graniti feston me familje, babai i tij ka disa fjalë për Xabi Alonson

Bundesliga
Deklaratë e madhe nga Xabi Alonso pas shpalljes kampion me Leverkusenin në Bundesliga

Deklaratë e madhe nga Xabi Alonso pas shpalljes kampion me Leverkusenin në Bundesliga

Bundesliga
Kalo në kategori