LAJMI I FUNDIT:
Chelsea

Chelsea

9953 Artikuj

Info

Chelsea Football Club është një klub futbollistik anglez me seli në Fulham, Londër. Krijuar në vitin 1905, klubi aktualisht luan në Ligën Premierdhe. Që nga krijimi i klubit ndeshjet në shtëpi i luajnë në Stamford Bridge.

Chelsea suksesin e parë në histori e kishte në vitin 1955, ku klubi fitoi kampionatin dhe Kupën FA. Klubi ka shijuar shumë sukses në dy dekadat e fundit, duke fituar 17 trofe që nga viti 1997. Brenda Anglisë, Blutë ka fituar pesë tituj lige, dy herë divizionin e dytë (Championshipin) shtatë Kupa FA, katër Kupa të Ligës (Capital One Cup) dhe katër FA Community Shield, kurse në Evropë klubi ka fituar edhe Ligën e Kampionëve dhe atë të Evropës.

Ngjyrat e zakonshme të klubit për fanellat e para janë blu, ndërsa dy të tjerat të bardha dhe zeza. Stema e klubit është ndryshuar në disa raste për ta modernizuar sa më shumë atë. Në stemën momentale, paraqitet një luan duke mbajtur një shkop në këmbë. Klubi ka shikueshmërinë e pestë më të lartë të të gjitha kohërave në futbollin anglez. Në sezonin 2012/13, mesatarja e shikueshmërisë së tyre ishte 41,462, e gjashta më e lartë në Ligën Premier. Që nga Korriku i 2003, Chelsea ka qenë në pronësi të bilionerit rus, Roman Abramovich. Në Prill 2013, ata janë renditur nga Revista Forbes si klubi i shtatë më i vlefshëm i botës, me vlerë 588 milionë funte, duke pasur rritje 18% nga viti i kaluar.

Në vitin 1904, Gus Mears bleu stadiumin atletik Stamford Bridge me qëllim për ta kthyer në stadium futbolli. Një ofertë për ta dhënë me qira te Fulham u hodh poshtë, kështu që Mears mendoi që stadiumi të ishte shtëpia e klubit të tij. Duke pasur një skuadër me emër Fulham në komunë, klubit i’u ofrua një mundësi për të ndryshuar emrin; emra të ndryshëm si Kensington FC, Stamford Bridge FC dhe London FC të cilët ishin anterlativa. Chelsea u krijua më 10 Mars 1905 në pabin “The Rising Sun”. Prezantimi i klubit u bë te Fulham Road, dhe u vendosën në ligë pak më vonë pas kësaj.

Klubi u promovua në divizionin e parë në sezonin e dytë të tyre, dhe për disa vite qëndruan në divizionet e parë dhe të dytë. Ata arritën finalen e 1915 Kupës FA, ku ata humbën nga Sheffield United në Old Trafford, dhe e përfunduan divizionin e parë në vend e tretë gjatë vitit 1920, rezultati më i lartë i klubit në ato kohëra.

Fitorja më e thellë e Chelseat është 13–0,kundër Jeunesse Hautcharage në Cup Winners’ Cup më 1971. Në Ligë Premier fitorja më e thellë është 8-0 kundër Wigan Athletic në 2010-tën. Ndërsa humbja më e thellë është 8–1 kundër Wolverhampton Wanderers më 1953. Zyrtarisht, pjesëmarrje më të madhe të tifozëve në Stanford Bridge është 82,905 në First Division ndeshja kundër Arsenal me 12 Tetorë 1935. Megjithatë, ndeshja miqësore kundër Dynamo Moscow u vlerësua të ketë 100,000 tifozë me 13 nëntor 1945. Ndërsa kapaciteti aktual i Stamford Bridge është 41,837.

Chelsea mbanë rekordin anglez për mbledhjen e pikëve brenda një sezoni (gjithsej 95 pikë), një ashtu edhe gola më pakë të pranuar brenda një sezoni (gjithsej 15 gola), si dhe me numrin e ndeshjeve të fituar në Ligën Premier një sezon (gjithsej 29 lojë).

Chelsea, së bashku me Arsenalin, ishin klubi i parë për të luajtur me numrat këmishë, më 25 gusht 1928 në ndeshjen e tyre kundër Swansea Town. Ata ishin ekipi i parë anglez për të udhëtuar me aeroplan në një ndeshje kur ishin mysafirë, duke udhëtuar Newcastle United më 19 prill 1957. Në vitin 2012, Chelsea u bë klubi i parë në Londër që fitoi Ligën e Kampionëve, pasi mundi Bayern Munichun në finale, ndërsa në 2012/13 Ligën e Evropës.

TROFETË kryesore

Vendore

Liga Premier (6): 1954–55, 2004–05, 2005–06, 2009–10, 2014–15, 2016-17.

Championship (2): 1983–84, 1988–89.

FA Cup (7): 1970, 1997, 2000, 2007, 2009, 2010, 2012, 2017-18.

Football League Cup (5): 1965, 1998, 2005, 2007, 2015

FA Community Shield (4): 1955, 2000, 2005, 2009

Evropiane

Liga e Kampionëve (1): 2011–12.

Kupa UEFA /Liga e Evropës (2): 2012–13, 2018-19.

Super Kupa e UEFA-s (1): 1998

UEFA Cup Winners’ Cup (2): 1970–71, 1997–98

“Çfarë lojtari” – Bellingham i impresionuar nga ylli i Liverpoolit

“Çfarë lojtari” – Bellingham i impresionuar nga ylli i Liverpoolit

Premier League
Dalin pamjet se çfarë u bënë medaljeve Caicedo dhe Lavia pas humbjes së finales nga Liverpooli

Dalin pamjet se çfarë u bënë medaljeve Caicedo dhe Lavia pas humbjes së finales nga Liverpooli

Premier League
Katër rekorde unike futbolli që nuk mund të thyhen kurrë

Katër rekorde unike futbolli që nuk mund të thyhen kurrë

Ndërkombëtare
Enzo Fernandez bije pre e një provokimi të tifozit të Liverpoolit pas finales së Carabao Cup – argjentinasi vërsulet drejt tij

Enzo Fernandez bije pre e një provokimi të tifozit të Liverpoolit pas finales së Carabao Cup – argjentinasi vërsulet drejt tij

Premier League
A duhej anuluar goli i parë i Van Dijk? Mark Clattenburg shuan të gjitha kureshtjet

A duhej anuluar goli i parë i Van Dijk? Mark Clattenburg shuan të gjitha kureshtjet

Premier League
Trajnerët kryesorë në Ligën Premier duan të vendosin një rregull historik – diçka që nuk ka ndodhur kurrë në futboll

Trajnerët kryesorë në Ligën Premier duan të vendosin një rregull historik – diçka që nuk ka ndodhur kurrë në futboll

Premier League
“Do të shkarkohet në mëngjes?” – Pochettino injoron keq njërin nga pronarët e Chelseat

“Do të shkarkohet në mëngjes?” – Pochettino injoron keq njërin nga pronarët e Chelseat

Premier League
“Shumë të rinj në skuadër, krenar me ekipin” – heroi i Liverpoolit iu jep merita të gjithëve për trofeun

“Shumë të rinj në skuadër, krenar me ekipin” – heroi i Liverpoolit iu jep merita të gjithëve për trofeun

Premier League
Chelsea vendos rekord në Wembley, por të padëshirueshëm

Chelsea vendos rekord në Wembley, por të padëshirueshëm

Premier League
Notat e lojtarëve: Chelsea 0-1 Liverpool, më i vlerësuari Kelleher, dështoi Sterling

Notat e lojtarëve: Chelsea 0-1 Liverpool, më i vlerësuari Kelleher, dështoi Sterling

Premier League
Van Dijk, heroi i Liverpoolit: Reds mposhtin Chelsean dhe fitojnë Carabao Cup

Van Dijk, heroi i Liverpoolit: Reds mposhtin Chelsean dhe fitojnë Carabao Cup

Premier League
Formacionet zyrtare, Chelsea – Liverpool: Klopp me mungesa të theksuara

Formacionet zyrtare, Chelsea – Liverpool: Klopp me mungesa të theksuara

Premier League
Klopp nuk e konsideron Liverpoolin si favorit ndaj Chelseat, thotë se londinezët janë përmirësuar dukshëm

Klopp nuk e konsideron Liverpoolin si favorit ndaj Chelseat, thotë se londinezët janë përmirësuar dukshëm

Premier League
Bonusi qesharak që do të marrin lojtarët e Chelseat në rast se mposhtin Liverpoolin në finale të ‘EFL Cup’

Bonusi qesharak që do të marrin lojtarët e Chelseat në rast se mposhtin Liverpoolin në finale të ‘EFL Cup’

Premier League
Pochettino: Shpresoj që gjyqtarët të mos përfshihen në emocionet e lamtumirës së Jurgen Klopp

Pochettino: Shpresoj që gjyqtarët të mos përfshihen në emocionet e lamtumirës së Jurgen Klopp

Premier League
EFL Cup, Chelsea 0-1 Liverpool: Goli i Van Dijk në minutën e 118-të dhe çka gjithçka tjetër nga kjo ndeshje

EFL Cup, Chelsea 0-1 Liverpool: Goli i Van Dijk në minutën e 118-të dhe çka gjithçka tjetër nga kjo ndeshje

Premier League
Chelsea bën historinë në Ligën Premier duke shitur biletën më të shtrenjtë të të gjitha kohërave

Chelsea bën historinë në Ligën Premier duke shitur biletën më të shtrenjtë të të gjitha kohërave

Premier League
Pochettino thotë se ndjehet i relaksuar para finales me Liverpoolin

Pochettino thotë se ndjehet i relaksuar para finales me Liverpoolin

Premier League
Paratë e shitjes së Chelseat të Abramovich janë ende të ngrira, 3 miliardë euro nuk shkuan për rimëkëmbjen e Ukrainës

Paratë e shitjes së Chelseat të Abramovich janë ende të ngrira, 3 miliardë euro nuk shkuan për rimëkëmbjen e Ukrainës

Premier League
Chelsea mund ta bindë Barcelonën të ndahet me mbrojtësin Kounde këtë verë

Chelsea mund ta bindë Barcelonën të ndahet me mbrojtësin Kounde këtë verë

Premier League
Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme – Reali i katërti

Top 15 klubet që fitojnë më së shumti para nga shitja e biletave: Barcelona, kampione e padiskutueshme – Reali i katërti

Ndërkombëtare
E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

E kryer: Nuk është më në planet e tij, Ancelotti i kërkon Perezit ta largojë lojtarin nga Real Madridi

La Liga
Victor Osimhen zgjedh klubin ku dëshiron të luajë sezonin e ardhshëm

Victor Osimhen zgjedh klubin ku dëshiron të luajë sezonin e ardhshëm

Serie A
“Fitoni Carabao Cup dhe keni premia të majme” – zbulohet se sa do të arkëtojnë yjet e Chelseat nëse mposhtin Liverpoolin

“Fitoni Carabao Cup dhe keni premia të majme” – zbulohet se sa do të arkëtojnë yjet e Chelseat nëse mposhtin Liverpoolin

Premier League