Një superkompjuter ka parashikuar shanset e çdo skuadre për të fituar Ligën e Kampionëve dhe Manchester City udhëheqë rrugën dhe shihet si favorit për ta ngritur lartë trofeun më të madh ekipor evropian.

Shorti i garës më të madhe ekipore evropiane u hodh në Stamboll të enjten në mbrëmje dhe ka grupe të forta dhe skuadra të mëdha.

Faqja FiveThirtyEight ka zbërthyer numrat dhe shanset e çdo skuadre dhe ata besojnë se Pep Guardiola më në fund do ta çojë Cityn në lavdinë evropiane.

Kompletohen grupet në Ligën e Kampionëve: Super ndeshje, grupe të vdekjes dhe gjithçka tjetër Kompletohen grupet në Ligën e Kampionëve: Super ndeshje, grupe të vdekjes dhe gjithçka tjetër

Pas tyre në të dytin janë Bayern Munich ndërsa fituesit aktual, Chelsea radhiten në vendin e tretë.

Por, çfarë ndodh me Paris Saint-Germain, i cili siguroi nënshkrimin e Lionel Messit këtë verë dhe nënshkrime tjera të mëdha si Sergio Ramos dhe Achraf Hakimi?

Kjo nuk është llogaritur shumë. Atyre u është dhënë një shans i vogël për të fituar garën dhe me vetëm katër për qind, ata radhiten në vendin e dhjetë.

Liverpooli zë vendin e katërt, Barcelona të pestin, Real Madridi të gjashti, Manchester United të shtati, Interi të 13-tin dhe Juventusi të 14-tin.

Më poshtë keni listën e shanseve të të gjithë skuadrave:

32.Sheriff Tiraspol – <1% shanse për të fituar

31.Malmo – <1% shanse për të fituar

30.Dynamo Kyiv – <1% shanse për të fituar

29.Besiktas – <1% shanse për të fituar

28.Club Brugge – <1% shanse për të fituar

27.BSC Young Boys – <1% shanse për të fituar

26.Shakhtar Donetsk – <1% shanse për të fituar

25.Lille – <1% shanse për të fituar

24.Zenit St Petersburg – <1% shanse për të fituar

23.Sporting CP – <1% shanse për të fituar

22.AC Milan – <1% shanse për të fituar

21.Villarreal – <1% shanse për të fituar

20.FC Porto – <1% shanse për të fituar

19.Benfica – <1% shanse për të fituar

18.Wolfsburg – <1% shanse për të fituar

17.FC Salzburg – 1% shanse për të fituar

16.Atalanta – 1% shanse për të fituar

15.Sevilla – 2% shanse për të fituar

14.Juventus – 2% shanse për të fituar

13.Inter – 4% shanse për të fituar

12.Atletico Madrid – 4% shanse për të fituar

11.Borussia Dortmund – 4% shanse për të fituar

10.Paris Saint-Germain – 4% shanse për të fituar

9.RB Leipzig – 4% shanse për të fituar

8.Ajax – 5% shanse për të fituar

7.Manchester United – 5% shanse për të fituar

6.Real Madrid – 6% shanse për të fituar

5.Barcelona – 8% shanse për të fituar

4.Liverpool – 9% shanse për të fituar

3.Chelsea – 10% shanse për të fituar

2.Bayern Munich – 11% shanse për të fituar

1.Manchester City – 16% shanse për të fituar

/Telegrafi/