LAJMI I FUNDIT:

Super kompjuteri parashikon 50 klubet më të mira aktualisht në botë

Super kompjuteri parashikon 50 klubet më të mira aktualisht në botë

Manchester City është emëruar klubi më i mirë në futbollin botëror përpara rivalëve të Ligës Premier si, Chelsea, Manchester United dhe Liverpool.

Reklama

Lojtarët e Pep Guardiolas siguruan titullin e tyre të pestë në ligën angleze sezonin e kaluar ndërsa ata duke rrëzuar nga froni The Reds.

City gjithashtu mundi Tottenhamin 1-0 në Wembley për të siguruar Kupën Carabao, por kampionët e Ligës Premier dështuan të fitonin trofeun e Ligës së Kampionëve.

Përkundër humbjes së tyre në finale të Ligës së Kampionëve ndaj Chelseat, ekipi i Guardiolas u rendit si klubi më i mirë në futbollin botëror nga FiveThirtyEight.

FiveThirtyEight i dha Cityt një rezultat të të Fuqisë Indeksit në Futbollit prej 92.4, me Bayern Munchen që pozicionohet i dyti me një SPI prej 90.7.

Sistemi SPI llogaritet duke përdorur një sistem pikësh që secili klub ka marrë tre pikë për një fitore, një pikë për një barazim dhe asnjë për humbje.

Më poshtë janë 50 klubet më të mira në futbollin botëror aktualisht, sipas FiveThirtyEight:

50# Young Boys (Swiss Super League)

49# Rangers (Scottish Premiership)

48# Sporting CP (Primeira Liga)

47# Hoffenheim (Bundesliga)

46# Celta Vigo (La Liga)

45# Aston Villa (Premier League)

Credit: PA

44# Everton (Premier League)

43# Flamengo (Brasileirao)

42# Lazio (Serie A)

41# Roma (Serie A)

40# Athletic Bilbao (La Liga)

39# Eintracht Frankfurt (Bundesliga)

38# Borussia Monchengladbach (Bundesliga)

37# Getafe (La Liga)

36# Leeds United (Premier League)

35# Benfica (Primeira Liga)

34# West Ham United (Premier League)

33# Bayer Leverkusen (Bundesliga)

32# Real Betis (La Liga)

31# Lille (Ligue 1)

30# Lyon (Ligue 1)

29# Porto (Primeira Liga)

28# Zenit Saint Petersburg (Russian Premier League)

27# Tottenham Hotspur (Premier League)

26# Leicester City (Premier League)

25# Brighton and Hove Albion (Premier League)

24# Wolfsburg (Bundesliga)

23# Monaco (Ligue 1)

22# AC Milan (Serie A)

21# Napoli (Serie A)

Credit: PA

20# Villarreal (La Liga)

19# RB Salzburg (Austrian Bundesliga)

18# Ajax (Eredivisie)

17# Real Sociedad (La Liga)

16# Sevilla (La Liga)

15# Juventus (Serie A)

14# Inter (Serie A)

13# Arsenal (Premier League)

12# Atalanta (Serie A)

11# Atletico Madrid (La Liga)

Credit: PA

10# Borussia Dortmund (Bundesliga)

9# Paris Saint-Germain (Ligue 1)

8# Manchester United (Premier League)

7# Real Madrid (La Liga)

6# RB Leipzig (Bundesliga)

5# Liverpool (Premier League)

4# Barcelona (La Liga)

3# Chelsea (Premier League)

2# Bayern Munich (Bundesliga)

1# Manchester City (Premier League). /Telegrafi/

Credit: PA