Lista e re për klubet e futbollit dhe pasurinë e tyre ka dalë nga Soccerex Football Finance 100.

Klubet që jemi mësuar t’i shohim në krye, janë aty, por vendet kanë ndryshuar dukshëm, kur bëhet fjalë për numërimin e parave të tyre.

Viti 2019 mund të ketë një ose dy surpriza, që mund të lundrojnë rreth listës së këtij viti.

Për t’i renditur klubet janë përdorur pesë variabla llogaritës, ku pastaj dalin në pah renditja sa i përket fuqisë monetare.

Njihuni me 10 klubet më të pasura në futboll dhe të ardhurat e tyre multi milionëshe (Foto) Njihuni me 10 klubet më të pasura në futboll dhe të ardhurat e tyre multi milionëshe (Foto)

Vlerat e lojtarëve, mjetet e prekshme, si: stadiumet dhe qendrat stërvitore, parave të gatshme në bankë, investimeve potenciale të pronarit dhe borxhi neto, por edhe përftimet brenda një viti kalenderatik.

Soccerex Football Finance 100 i ka nxjerrë këto statistika, duke i dhënë rezultat Indeksit të Futbollit dhe Financave (FFI) bazuar në këto rezultatet.

30 klubet më të pasura në botë (FOTO: Soccerex Football Finance 100 )

Ajo që e bën diferencën zakonisht në renditje është vlera e pasurisë së pronarit të klubit.

Man City, klubi që ka shpenzuar më shumë për skuadrën aktuale - pasohet nga PSG, Man United dhe Barça Man City, klubi që ka shpenzuar më shumë për skuadrën aktuale - pasohet nga PSG, Man United dhe Barça

Sa u përket pronarëve dhe prejardhjes së tyre, 21 klube janë në bashkëpronësi, 18 janë pronë e amerikanëve, 13 e kinezëve, shtatë janë në pronësi të britanikëve e kështu me radhë.

Shtetësia e pronarët të klubeve më të pasura në borë (FOTO:Soccerex Football Finance 100)

Manchester City renditet si klubi më i pasur në botë, ndërsa pas tij vjen PSG. Bayern Munich, Tottenham, Arsenal, Real Madrid, Barcelona, Manchester United, Juventus dhe Chelsea e mbyllin top-10.

Ndërsa, ajo çfarë bie në sy është se klubet angleze janë më të pasurat, të përcjella nga ato amerikane, spanjolle, gjermane, italiane dhe franceze.

Lojtarët më të vlefshëm të Ligës Premier në një formacion - De Gea e Hazard as rezervë, sundojnë mbrojtja e Liverpoolit dhe sulmi i Manchester Cityt Lojtarët më të vlefshëm të Ligës Premier në një formacion - De Gea e Hazard as rezervë, sundojnë mbrojtja e Liverpoolit dhe sulmi i Manchester Cityt

Në top 30 nga një përfaqësue e kanë edhe shtet si: Kina,Ukraina dhe Rusia. /Telegrafi/

 1. Manchester City

2. PSG

3. Bayern Munich

4 Tottenham

5. Arsenal

6. Real Madrid

7. Barcelona

8. Manchester United

9. Juventus

10. Chelsea

11. Liverpool

12. Guangzhou Evergrande

13. Atletico Madrid

14. Bayer Leverkusen

15. Borussia Dortmund

16. RB Leipzig

17. Lyon

18. LA Galaxy

19. Leicester City

20. Valencia

21. Seattle Sounders

22. Monaco

23. Napoli

24. Inter

25. Shakhtar Donetsk

26. Fulham

27. Everton

28. Wolverhampton Wanderers

29. Zenit Saint Petersburg

30. New England Revolution


31. Colorado Rapids
32. New York Red Bulls
33. Athletic Bilbao


34. Southampton
35. Marseille
36. Ajax


37. Stoke City
38. New York City FC
39. Milan
40. Toronto


41. Lazio
42. Spartak Moscow
43. Bournemouth
44. Crystal Palace
45. West Ham United


46. Sporting Kansas City
47. San Jose Earthquakes
48. Monterrey
49. Sevilla
50. Atlanta United


51. Orlando City
52. Chivas
53. Rennes
54. Houston Dynamo
55. Schalke


56. Portland Timbers
57. Chicago Fire
58. Newcastle United
59. Club America
60. Brighton & Hove Albion


61. Roma


62. Burnley
63. Shanghai SIPG

64. Espanyol
65. Internacional
66. Benfica

67. Nice
68. Girona
69. Beijing Guoan
70. Porto


71. Aston Villa
72. Atletico Paranaense
73. PSV
74. Boca Juniors


75. Jiangsu Suning
76. Corinthians
77. Feyenoord
78. Pumas
79. Tigres

80. Bordeaux


81. Watford
82. Queens Park Rangers
83. Atletico Mineiro
84. Independiente
85. Flamengo
86. Shanghai Shenhua
87. Huddersfield Town


88. Dynamo Kiev
89. Hebei China Fortune
90. River Plate


91. Cruz Azul
92. Pachuca
93. Sao Paulo
94. Shandong Luneng
95. Palmeiras
96. Cardiff City


97. Cruzeiro
98. Sporting
99. Tijuana
100. Tianjin Quanjian