Revista e njohur botërore The Guardian edhe këtë vit ka përpiluar listën me futbollistët më të mirë të vitit, ku Luka Modric është përzgjedhur si më i miri i vitit 2018. 

Renditja dhe përzgjedhja e tyre ka ardhur nga një panel prej 225 ekspertëve nga 69 shtete të ndryshme.

Sipas tyre, lojtari më i mirë i vitit 2018 është zgjedhur ylli kroat i Real Madridit, Luka Modric, i cili ka lënë pas vete Cristiano Ronaldon dhe Lionel Messin.

Më poshtë Telegrafi ua sjell dhjetë lojtarët më të mirë të vitit të përzgjedhur nga The Guardian.

Luka Modric

Pas gjashtë viteve të dominimit të Messit dhe Ronaldo, tani kemi një fitues të ri. Ylli kroat fitoi me distancë prej 246 pikëve dhe për të qenë i saktë 79 ekspertë e kishin emëruar atë si numër 1 (krahasuar me 48 për Messin dhe 33 për Ronaldon).
Çuditërisht, fituesi i çdo çmimi individual këtë sezon, duke u ngjitur në pesë vende në listën e Guardian – nuk ishte në sezonin e tij më i mirë, pasi ai kishte performuar më mirë për klubin në sezonet e mëparshme. Por, një Kupë e Botës e jashtëzakonshme solli njohje universale për një lojtar të mrekullueshëm.

Cristiano Ronaldo

Në prill, Ronaldo mori ovacione të qëndrueshme nga tifozët e Juventusit për një supergol me gërshërë kundër ekipit të tyre në stadiumin Allianz.
Tre muaj më vonë, ai u kthye në Torino për t’u bashkuar me bardhezinjtë.
Ai fitoi titullin e tretë radhazi të Ligës së Kampionëve me Real Madridin dhe shënoi het-trik brilant në Kupën e Botës kundër Spanjës.
Nuk ishte sezon i keq dhe Ronaldo nuk bën sekrete se mendon se e meriton Topin e Artë.
Vitin e ardhshëm do të jetë edhe më interesant, pasi ai kërkon ta fitojë atë në një mjedis të ri. Megjithatë, këtë vit mbeti vetëm i dyti në listën e The Guardian.

Lionel Messi

Fitoi titullin dhe Copa del Rey në Spanjë, por kur erdhi në Ligën e Kampionëve dhe Kupën e Botës, ku u formuan mendimet dhe trashëgimia, Messi nuk ishte në gjendje të linte ndikimin që ai dëshironte.
Në fund të fundit, sezoni u ndje si një zhgënjim – dhe kjo në vetvete flet shumë. Messi ndoshta është viktimë e pamëshirshmërisë së tij, normalizimit të tij të gjeniut.
Dhe nëse dështimi i Kupës së Botës ndihej pak i trishtuar, madje edhe jashtë Argjentinës, ndoshta ishte pjesërisht sepse koha mund të mbarojë për Messin. Dhe pastaj çfarë?
Vitin e kaluar, askush nuk shënoi më shumë, por ai bie në vendin e tretë në listën e Guardian, vetëm 44 pikë pas Ronaldos në vendine dytë.

Kylian Mbappe

Kylian Mbappe (Foto: Getty Images)

Mund të argumentohet me orë të tëra për cilësitë më mbresëlënëse të Mbappes – shpejtësinë e tij shkatërruese? Prekjen e tij të shkathët? Vdekjeprurës me lëvizjet e tij kudo që ai luan! Qetësia që i bën të mundur të marrë të gjitha çmimet dhe të gjitha brohoritjet në hapat e tij? – ose dikush mund të tregonte vetëm çmimet që ai fitoi, madje edhe pa mbushur 20 vjeç.
Në 2018 ai ndihmoi Paris Saint-Germainin të fitonte kurorën e trefishtë vendase dhe me Francën fitoi Kupën e Botës, duke u bërë i pari adoleshent në 60 vjet që shënon në finale. Jo pak për një 19-vjeçar, i cili padyshim se meriton këtë renditje.

Mohamed Salah

Njeriu që u transferua për vetëm rreth 40 milionë euro nga Roma. Salah është alpinisti më i madh në krye të 10shes pas një sezoni debutues fenomenal në Liverpool, ku ai shkatërroi mbrojtjet e kundërshtarëve, shënoi pareshtur dhe ndihmoi me asistime ekipit e Jurgen Klopp deri në finalen e Ligës së Kampionëve. 26-vjeçari shënoi 44 gola në total për klubin e tij, duke përfshirë 32 në Ligën Premier.
Kjo e bëri atë golashënuesin më të mirë në një sezon me 38 ndeshje, duke eklipsuar Alan Shearer, Cristiano Ronaldo dhe Luis Suarez, dhe solli një spastrim të pastër të çmimeve individuale duke përfshirë lojtarin PFA dhe FWA të vitit plus lojtarin e sezonit në Liverpool.
Salah i dha edhe vendit të tij, Egjiptit, kualifikimin në Kupën e Parë Botërore në 28 vjet me një gol në minutën e 94-të kundër Kongos.

Antoine Griezmann

Antoine Griezmann (Foto: Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images/Guliver)

Griezmann ngjitet për 12 vende, duke u ulur në tryezën e lartë ku ka thënë se dëshiron të hajë me Ronaldon dhe Messin. Nuk mund të ketë ndonjë debat për këtë ende, por ai bëri atë që asnjëri prej tyre nuk mundi dhe ishte lojtari më vendimtar për kampionët e botës – duke shënuar ose ndihmuar në çdo raund nga çerekfinalja.
Një lojtar i shkëlqyer që luan çdo lojë si finale dhe inteligjenca ia plotëson talentin e tij. Një lojtar jo-egoist që punon shkëlqyeshëm për Diego Simeon dhe për Didier Deschamps gjithashtu.
Ai është një nga 13 francezët në listën e 100 lojtarëve më të mirë të 2018 me vetëm Kylian Mbappe para tij, në vendin e katërt.
Ai mund të ketë nevojë të fitojë Ligën e Kampionëve – ose të paktën të arrijë në finale – me Atletico këtë sezon për të thyer hegjemoninë dhe të ngjitet në ‘top 3’.

Eden Hazard

Eden Hazard (Getty Images)

Hazard e udhëhoqi vendin e tij drejt vendit të tretë në Kupën Botërore, por mbeti në vendin e shtatë me Chelsean në Ligën Premier.
Megjithatë, paraqitjet e tij individuale ishin në nivel të lartë në këtë vit dhe vendi i shtatë është i merituar në listën e Guardian.
Prioritet i klubit është të zgjasë qëndrimin e tij në Stamford Bridge përtej vitit 2020, të vetëdijshëm se do ta kenë problem ta zëvendësojnë belgun.
Paraja në fakt nuk do të ketë asnjë objekt, por Hazard duket se ka vendosur pamjet e tij drejt një kalimi te Real Madrid.

Kevin de Bruyne

Mesfushori filloi vitin 2018 duke nënshkruar një kontratë të re pesëvjeçare me Manchester Cityn, i cili mund t’i ketë dhënë atij një marrëveshje për tërë jetën nëse kërkohet. Një javë më vonë ai tregoi magjinë e tij duke shënuar një gol nga një goditje e lirë nën murin e Cardiff City, ndërsa në çdo ndeshje ishte ndër më të mirët deri sa City fitoi titullin në Ligën Premier.
Ai ishte i rëndësishëm edhe për vendin e tij, pasi Belgjika arriti të përfundojë në vendin e tretë në Kupën e Botës, ndërsa goli i tij kundër Brazilit është një nga pikat kryesore të turneut.

Harry Kane

Harry Kane (Getty Images)

Kapiteni i Anglisë fitoi Këpucën e Artë të Kupës së Botës në verë, megjithatë u theksua se zgjedhja e tij si golashënues përfshiu tre penallti dhe një devijim.
Ai kishte një fillim të ngadaltë në sezonin e ri, duke shënuar vetëm dy gola në tetë ndeshje për klubin dhe vendin, por pas ndeshjes së tetë i është kthyer formës së vjetër.
Pak lojtarë posedojnë mendjen e tij, përkushtimin e tij obsesiv dhe, mes zhurmës, turmave dhe tollovive ai thjesht vazhdon të bëjë atë që bën më mirë – duke shënuar gola.
Ai mund të jetë poshtë katër vendeve të para, por sipas Guardian ai ende konsiderohet të jetë një nga 10 lojtarët më të mirë në botë.

N’Golo Kante

Mesfushori francez kishte fituar tituj të njëpasnjëshëm në Ligë Premier me Leicester Cityn dhe Chelsean në dy vitet e para në futbollin anglez, por në sezonin e dytë me Blutë nuk ishte i kënaqur me rendimentin e treguar.
Por, ai ishte pjesë përbërëse e fushatës së suksesshme të Kupës së Botës me kombëtaren e Francës.
Kante është i gjithi energjik, një lojtar i kudondodhur në fushë. Francezët kënduan këngë për të, ndërsa Chelsea e vlerëson atë shumë dhe e sheh si të pa-shitshëm.
Forma e tij dhe rendimenti i madh i treguar, por edhe Kupa e Botës me Francën, padyshim se e bën meritor Kanten për vendin e 10-të në listën e Guardian.

Në pozitat tjera nga vendi i 10 deri në 20-të renditen Neymar, Raphael Varane, Ivan Rakitic, Luis Suarez, Sergio Aguero, Paul Pogba, Sergio Ramos, Marcelo, Sadio Mane, David Silva.

/Telegrafi/