Bayerni barazon me Ajaxin dhe ruan lidershipin në Grupin E

Robert Lewandowski ndaj Ajaxit (Foto: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images/Guliver)

Ashtu si Ajaxi edhe Bayern Munich kishin siguruar kualifikimin në fazën eliminim direkt, por ndeshja e fundit në Grupin E luhej për vendin e parë në grup.

Holandezët si vendas ishin më të mirë, por në fund u befasuan nga mysafirët dhe ndeshja përfundoi me një barazim 3-3.

Bayerni e filloi me disa raste për gol, ishte Serge Gnabry që rrezikoi, e në minutën e 13-të asistoi për Rober Lewandowskin. Dominimi vazhdoi edhe në pjesën e mbetur të pjesës së parë, por nuk kishte gola.

Noussair Mazraoui në tentim për të ndalur Kingsley Comanin (Foto: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images/Guliver)

Në pjesën e dytë shikuam një 45 minutësh krejt ndryshe nga vendasit. Donny van de Beek së pari në minutën e 61-të asistoi te Dusan Tadic, e pastaj ky i fundi shënoi nga pika e bardhë në minutën e 82-të.

Në fund bavarezët u zgjuan nga gjumi dhe befasuan të gjithë, së pari barazuan rezultatin me Lewandowskin (75′) nga pika e bardhë, ndërsa Kingsley Coman i dha epërsinë në minutat shtesë.

Por, drama vazhdoi dhe në minutën e gjashtë të shtesës shënoi edhe Nicolas Tagliafico, por ky barazim i konvenoi mysafirëve në fund.

Leon Goretzka dhe Robert Lewandowski (Foto: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images/Guliver)

Vlen të theksohet se holandezët nga minuta e 67-të luajtën pa një lojtar, por numrat fushë u barazuan në minutën e 75-të kur Thomas Muller u përjashtua me karton të kuq.

Pas këtij barazimi Bayerni vazhdon në fazën e eliminim direkt të LK-së nga vendi i parë në Grupin E me 14 pikë, ndërsa Ajaxi nga pozita e dytë me 12 pikë.

Benfica shkon në Ligën e Evropës me shtatë pikë nga vendi i tretë, ndërsa AEK-u i Athinës i fundit pa asnjë pikë. /Telegrafi/

Mbappe ‘konfirmon’ transferimin te Real Madridi, bleu vilën e legjendës së Los Blancos

Kështu do të duket Juventusi me Motta si trajner dhe Modricin si ‘gjeneral’ të mesfushës

Jurgen Klopp flet për herë të parë për përplasjen me Mohamed Salah

Skuadrat që përfitojnë më shumë nga fanellat e tyre – askush nuk mund të mposhtë numrin 1

Courtois është kthyer nga lëndimi, Ancelotti tregon se kush do ta ruajë portën ndaj Bayern Munich

Modric ka një “plan B” në rast largimi nga Reali Madridi, do të luante në Ligën e Kampionëve me fanellën e një gjiganti tjetër