LAJMI I FUNDIT:

Manchester United

Info

Manchester United është klub profesional futbolli me bazë në Old Trafford në regjionin e “Mançesterit të madh” në Angli, ku ky klub garon në elitën e futbollit anglez, në Ligën Premier. United u themelua së pari si Newton Heath LYR Football Club më 1878, teksa klubi ndërroi emrin në Manchester United më 192 dhe kaloi në Old Trafford më 1910.

Ten Hag e ka një ide si ta dërgojë Man Utd në Ligën e Kampionëve edhe nëse nuk futet në top katërshe

Ten Hag e ka një ide si ta dërgojë Man Utd në Ligën e Kampionëve edhe nëse nuk futet në top katërshe

Premier League
Rodri thyen rekordin që ka qëndruar për 16 vjet pas fitores ndaj Man United

Rodri thyen rekordin që ka qëndruar për 16 vjet pas fitores ndaj Man United

Premier League
Guardiola emëron lojtarin më të mirë në Ligën Premier për gjërat që ai bën

Guardiola emëron lojtarin më të mirë në Ligën Premier për gjërat që ai bën

Premier League
Guardiola tregon se si shpartalluan Man Unitedin me zbulimin e taktikës së thjeshtë të Ten Hag

Guardiola tregon se si shpartalluan Man Unitedin me zbulimin e taktikës së thjeshtë të Ten Hag

Premier League
Ten Hag befason me deklaratën pas humbjes së Man United në derbi

Ten Hag befason me deklaratën pas humbjes së Man United në derbi

Premier League
Notat e lojtarëve: Man City 3-1 Man United, shkëlqeu Foden, dështim nga ylli i Djajve të Kuq

Notat e lojtarëve: Man City 3-1 Man United, shkëlqeu Foden, dështim nga ylli i Djajve të Kuq

Premier League
“Mançesteri është i kaltër” falë paraqitjes heroike të Foden: City dominoi absolutisht Unitedin

“Mançesteri është i kaltër” falë paraqitjes heroike të Foden: City dominoi absolutisht Unitedin

Premier League
“Shah-mat”: Foden ndëshkon sërish Man Unitedin

“Shah-mat”: Foden ndëshkon sërish Man Unitedin

Premier League
Phil Foden me një euro-gol ndëshkon Onanan, barazohen shifrat në derbi

Phil Foden me një euro-gol ndëshkon Onanan, barazohen shifrat në derbi

Premier League
Mbyllet pjesa e parë: Dominim absolut nga Man City, por rezultati flet për Man United

Mbyllet pjesa e parë: Dominim absolut nga Man City, por rezultati flet për Man United

Premier League
Marcus Rashford ‘bombardon’ portën e Manchester Cityt nga distanca

Marcus Rashford ‘bombardon’ portën e Manchester Cityt nga distanca

Premier League
City përballë United, formacionet zyrtare të derbit të Mançesterit

City përballë United, formacionet zyrtare të derbit të Mançesterit

Premier League
Diogo Dalot beson se ylli i Arsenalit ka nivelin më të lartë të inteligjencës në futboll

Diogo Dalot beson se ylli i Arsenalit ka nivelin më të lartë të inteligjencës në futboll

Premier League
Erling Haaland e ka bërë të qartë se kush është fajtori kryesor që ai nuk iu bashkua Manchester United

Erling Haaland e ka bërë të qartë se kush është fajtori kryesor që ai nuk iu bashkua Manchester United

Premier League
Pep Guardiola zbulon planin që ka hartuar në përpjekje për të përsëritur sukseset e Sir Alex Ferguson

Pep Guardiola zbulon planin që ka hartuar në përpjekje për të përsëritur sukseset e Sir Alex Ferguson

Premier League
“Ai është i jashtëzakonshëm” – Guardiola tregon lojtarin e Man United të cilin do të donte ta kishte në ekip

“Ai është i jashtëzakonshëm” – Guardiola tregon lojtarin e Man United të cilin do të donte ta kishte në ekip

Premier League
Ylli i Liverpoolit tregon prapaskenat se si ishte pranë transferimit tek Manchester United

Ylli i Liverpoolit tregon prapaskenat se si ishte pranë transferimit tek Manchester United

Premier League
“Kemi fituar 7 tituj në 11 vitet e fundit”, Pep Guardiola hedh hije mbi sukseset e Man Utd

“Kemi fituar 7 tituj në 11 vitet e fundit”, Pep Guardiola hedh hije mbi sukseset e Man Utd

Premier League
Zidane refuzon Manchester Unitedin, nuk është i interesuar për Ligën Premier

Zidane refuzon Manchester Unitedin, nuk është i interesuar për Ligën Premier

Premier League
Një orar djallëzor e pret Man Cityn e Guardiolës për të dalë kampion – Nëse humbet i thotë ‘tung’ titullit

Një orar djallëzor e pret Man Cityn e Guardiolës për të dalë kampion – Nëse humbet i thotë ‘tung’ titullit

Premier League
Marcus Rashford ‘godet’ mediat, thotë se ato kanë vënë në dyshim angazhimin e tij për Unitedin

Marcus Rashford ‘godet’ mediat, thotë se ato kanë vënë në dyshim angazhimin e tij për Unitedin

Premier League
Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Zbulohet lista prej 20 ekipeve që përfitojnë më së shumti para bazuar në shitjet e fanellave

Ndërkombëtare
Ish-legjenda e Man United ka frikë se mund të detyrohet të blejë një klub për t’i siguruar vetes një pozitë si trajner

Ish-legjenda e Man United ka frikë se mund të detyrohet të blejë një klub për t’i siguruar vetes një pozitë si trajner

Premier League
Pep Guardiola zbulon pse ai ‘ndihet keq’ për Man United para derbit të Mançesterit

Pep Guardiola zbulon pse ai ‘ndihet keq’ për Man United para derbit të Mançesterit

Premier League

united

Manchester United ka fituar 20 tituj kampionalë, më shumë se secili klub tjetër, 12 Fa Cup, pesër League Cup, dhe një rekord tjetër prej 21 Superkupash. Klubi ka fituar tri trofe të Ligës së kampionëve, një të Ligës së Evropvs, një Kupë të fituesve të kupave të UEFA-s, një UEFA Superkupë, një International Cup dhe një Kupë të Botës për klube. Në sezonin 1998-1999, klubi u bë ekipi i parë në histroi të futbollit anglez që arriti tripletën e titujve – Ligën Premier, FA Cup dhe Ligën e Kampionëve.

Më 1958 u shënua një tragjedi e madhe për klubin. Në Munich ndodhi katastrofa ajrore e cila kaloi me humbjen e jetës së tetë lojtarëve.

Më 1968 nën menaxhmentin e Matt Busby, Manchester Untied u bë ekipi i parë që fitoi një trofe që sot është Liga e Kampionëve.

Sir Alex Ferguson është menaxheri më i suksesshëm në histori të klubit me 38 trofe, përfshirë 13 trofe të Ligës Premier, 5 FA Cup, 2 Liga të Kampionëve. Aktualisht trajner është Louis Van Gaal i cili e zëvëndësoi pasuesin e parë të Fergusonit, David Moyes.

Manchester United ishte klubi i dytë më fitimprurës në botën e futbollit në vitin 2013/2014, me përfitime prej 518 milionë euro, teksa është klubi i tretë më i vlefshëm në botë për vitin 2015, me vlerë prej 1.98 miliardë dollarë.

Eshtë një prej klubeve më të dashura në mbarë botën. Klubi u ble nga Malcolm Glazer në maj të vitit 2005 në një marrëveshje që peshonte plot 800 milionë funte.

Klubi ka rivalitete të mëdha me shume klube, por ato që veçohen janë rivaliteti me Liverpoolin dhe Manchester Cityn.

ferguson

TROFETE vendore

Liga Premier (20): 1907–08, 1910–11, 1951–52, 1955–56, 1956–57, 1964–65, 1966–67, 1992–93, 1993–94, 1995–96, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03,2006–07, 2007–08, 2008–09, 2010–11, 2012–13
Liga e Dytë (2): 1935–36, 1974–75

FA Cup (12): 1908–09, 1947–48, 1962–63, 1976–77, 1982–83, 1984–85, 1989–90, 1993–94, 1995–96, 1998–99, 2003–04, 2015-16.
League Cup (4): 1991–92, 2005–06, 2008–09, 2009–10

Superkupa (21): 1908, 1911, 1952, 1956, 1957, 1965*, 1967*, 1977*, 1983, 1990*, 1993, 1994, 1996, 1997, 2003, 2007, 2008, 2010, 2011, 2013, 2016

Evropiane
Liga e Kampionëve: (3)
1967–68, 1998–99, 2007–08
Liga e Evropës: (1) 2016-17
UEFA Kupa e fituesve të Kupave: (1) 1990-91
UEFA Super Cup: (1) 1991

Botërore
Kupa interkontinentale:  1999
FIFA Kupa e Botës për klube: 2008
trofe

Rivaliteti

Manchester United gëzon rivalitetin më të madh me Liverpoolin, që njihet prej rivaliteteve më të mëdha në botë për shkak të faktit se cili është klubi më i trofeshëm anglez. Në vitet e fundit United e ka marrë këtë epitet pasi tash e më se dy dekada Liverpooli nuk ka marrë asnjë trofe dhe United e ka tejkaluar me tituj. Derbit mes këtyre dy skuadrave janë të zjarrta.

Tjetër rivalitet që ia vlen të përmendet është ai me Manchester Cityn, rivalitet i zjarrtë ky në vitet e fundit falë investimeve të bëra nga City, megjithëse United është klub më i trofeshëm dhe me traditë më të madhe.

Nofka – The Red Devils (Djajtë e Kuq)
derbi

Stadiumi

Manchester United gëzon një prej stadiumeve më emblematike në botë, që ka kaluar nëpër faza të ndryshimeve gjatë historisë së klubit që nga vitet e hershme të Unitedit në futbollin anglez.

Kapaciteti i Old Trafford është 75 mijë e 957 shikues, dhe ka mesataren e dytë më të madhe të shikueshmërisë në Evropë, pas Borusia Dortmundit.

Faqja zyrtare e Manchester Unitedit.