LAJMI I FUNDIT:

Paris Saint-Germain

Info

Paris Saint-Germain është një klub francez me bazë në Paris, ekipi i parë i të cilit bën gara në elitën e futbollit francez, të njohur si Ligue 1. Klubi është themeluar në vitin 1970, ndërsa katër vite pas themelimit ka filluar të luajë në stadiumin aktual Parc des Princes.

PSG i gatshëm të ofrojë tre futbollistë dhe para për Osimhen

PSG i gatshëm të ofrojë tre futbollistë dhe para për Osimhen

Serie A
Interesimi i PSG-së dhe Barcelonës – drejtuesit e Liveproolit kanë gati kontratën e re për yllin e skuadrës

Interesimi i PSG-së dhe Barcelonës – drejtuesit e Liveproolit kanë gati kontratën e re për yllin e skuadrës

Premier League
Fituesi i Kupës së Botës me Francën kritikon paraqitjen e Mbappes kundër Barcelonës në Ligën e Kampionëve

Fituesi i Kupës së Botës me Francën kritikon paraqitjen e Mbappes kundër Barcelonës në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Pas pothuajse një viti nga aksidenti i rëndë, Sergio Rico kthehet në dispozicion të PSG-së

Pas pothuajse një viti nga aksidenti i rëndë, Sergio Rico kthehet në dispozicion të PSG-së

Ligue 1
Pretendohet se përplasja Vinicius Jr-Mbappe është ‘e pashmangshme’ te Real Madridi

Pretendohet se përplasja Vinicius Jr-Mbappe është ‘e pashmangshme’ te Real Madridi

Ndërkombëtare
Paris Saint-Germain e do Thuramin, Interi i vendos çmimin

Paris Saint-Germain e do Thuramin, Interi i vendos çmimin

Serie A
Bëri komente raciste ndaj Lamine Yamal, komentatori kërkon falje publike

Bëri komente raciste ndaj Lamine Yamal, komentatori kërkon falje publike

Liga e Kampionëve
“Vendi i tij do të ishte para semaforëve”, komentatori i njohur bën komente raciste për Lamine Yamal

“Vendi i tij do të ishte para semaforëve”, komentatori i njohur bën komente raciste për Lamine Yamal

Liga e Kampionëve
Luis Enrique: Do të ketë luftë në Barcelonë në ndeshjen kthyese

Luis Enrique: Do të ketë luftë në Barcelonë në ndeshjen kthyese

Liga e Kampionëve
“Moment krenarie, por Parisi mbetet favorit” – fjalët e Xavit pas fitores së Barcelonës

“Moment krenarie, por Parisi mbetet favorit” – fjalët e Xavit pas fitores së Barcelonës

Liga e Kampionëve
Pse Raphinha goditi me festën e Neymar kundër PSG para ultrsave të kësaj skuadre

Pse Raphinha goditi me festën e Neymar kundër PSG para ultrsave të kësaj skuadre

Liga e Kampionëve
Notat e lojtarëve, PSG 2-3 Barcelona:  Raphinha lë në hije të gjithë

Notat e lojtarëve, PSG 2-3 Barcelona:  Raphinha lë në hije të gjithë

Liga e Kampionëve
Spektakël, dramë dhe rikthime në rezultat – Barcelona del e buzëqeshur nga udhëtimi në Paris

Spektakël, dramë dhe rikthime në rezultat – Barcelona del e buzëqeshur nga udhëtimi në Paris

Liga e Kampionëve
Vazhdon drama në “Parkun e Princave”, Barcelona rikthen gjithçka

Vazhdon drama në “Parkun e Princave”, Barcelona rikthen gjithçka

Liga e Kampionëve
Pedri super asistim, Raphinha sërish dënon PSG-në – Barcelona barazon shifrat

Pedri super asistim, Raphinha sërish dënon PSG-në – Barcelona barazon shifrat

Liga e Kampionëve
PSG e nis fuqishëm pjesën e dytë, Dembele dhe Vitinha shokojnë Barcelonën

PSG e nis fuqishëm pjesën e dytë, Dembele dhe Vitinha shokojnë Barcelonën

Liga e Kampionëve
Barcelona rastet dhe epërsinë pas pjesës së parë ndaj PSG-së

Barcelona rastet dhe epërsinë pas pjesës së parë ndaj PSG-së

Liga e Kampionëve
Barcelona në epërsi, Raphinha shënon dhe hesht “Parkun e Princave

Barcelona në epërsi, Raphinha shënon dhe hesht “Parkun e Princave

Liga e Kampionëve
Dani Alves mbetet i lirë, gjykata vendos në favor të tij

Dani Alves mbetet i lirë, gjykata vendos në favor të tij

La Liga
Formacionet zyrtare, PSG – Barcelona: Luis Enrique dhe Xavi me më të mirët në dispozicion

Formacionet zyrtare, PSG – Barcelona: Luis Enrique dhe Xavi me më të mirët në dispozicion

Liga e Kampionëve
Bernardo Silva ka vendosur të largohet nga Man City: Tre klube të mëdha pas asit portugez

Bernardo Silva ka vendosur të largohet nga Man City: Tre klube të mëdha pas asit portugez

Premier League
Parisi dhe Madridi nikoqir të ndeshjeve të tjera çerekfinale në Ligën e Kampionëve

Parisi dhe Madridi nikoqir të ndeshjeve të tjera çerekfinale në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
“Pa asnjë dyshim, jam unë”, Luis Enrique i përgjigjet krahasimeve me Xavin

“Pa asnjë dyshim, jam unë”, Luis Enrique i përgjigjet krahasimeve me Xavin

Liga e Kampionëve
Kërcënimet nga ISIS-i, UEFA nuk heq dorë nga plani: Aktivizohen “sistemet e alarmit” në Spanjë për ndeshjen Real-City

Kërcënimet nga ISIS-i, UEFA nuk heq dorë nga plani: Aktivizohen “sistemet e alarmit” në Spanjë për ndeshjen Real-City

Liga e Kampionëve

I njohur më shpesh si PSG, klubi kryeqytetas ka fituar tetë tituj të Ligue 1, 12 Kupa të Francës dhe rekord prej tetë Kupash të Ligës. Po ashtu, ka fituar nëntë Trofe të Kampionëve dhe një titull të Ligue 2. Në Evropë e ka fituar ‘UEFA Cup Winners’ Cup’ dhe një Kupë Intertoto.

Në fund të viteve të gjashtëdhjeta, një grup biznesmenësh ambiciozë vendosën të krijonin një klub të madh në kryeqytetin francez. Klubi futbollistik Paris Saint-Germain u krijua më 12 gusht 1970.

Klubi menjëherë filloi të kishte ndikim, si në fushë ashtu edhe në krijimin e një numri të madh të tifozëve, të cilët krijuan bazën e tyre. Pasi e fitoi titullin e Ligue 2, u inkuadrua në Ligue 1, ku edhe e festoi përvjetorin e themelimit.

Mirëpo, në vitin 1972 ndodhi ndarja e Paris FC dhe PSG, me ç’rast klubi i parë mbeti në Ligue 1, ndërsa PSG shkoi në Division 3. Mirëpo, pas dy sezonesh u rikthye në elitën e futbollit dhe filloi të luante në Parc des Princes nga viti 1974.

kup=s

TROFETË kryesore

Vendore

Ligue 1 (8): 1985–86, 1993–94, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2017–18, 2018–19.

Ligue 2 (1): 1970–71

Coupe de France (12): 1981–82, 1982–83, 1992–93, 1994–95, 1997–98, 2003–04, 2005–06, 2009–10, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18.

Coupe de la Ligue (8): 1994–95, 1997–98, 2007–08, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18.

Superkupa e Francës (7): 1995-96, 1998-99, 2013-14, 2014-15, 2015-16, 2016-17, 2017-18.

Trophee des Champions (9): 1995, 1998, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019.

 

Evropiane

UEFA Cup Winners’ Cup(1): 1995–96.

UEFA Intertoto Cup (1): 2001.

rival

Rivaliteti

‘Le Classique’, i njohur po ashtu edhe si Derby de France, është një ndeshje futbollistike ndërmjet Paris Saint-Germainit dhe Olympique de Marseille. Për dallim nga shumë derbi, Le Classique është duel i dy klubeve që vijnë nga dy qytetet më të mëdha franceze dhe ka të bëjë me shoqërinë dhe stilin e Parisit me atë të Marseille. Këto janë dy klubet e vetme franceze që kanë fituar në Evropë dhe kanë qenë forca dominuese, para se të merrte primatin Olympique Lyonnais për disa vite, kurse pastaj u rikthye PSG.

 

Nofkat

Les Rouge-et-Bleu (Kuq e Blutë)

Les Parisiens (Parisienët)

paris

Stadiumet

Stade Municipal Georges Lefevre është një kompleks sportiv i vendosur në Camp des Loges që është qendra stërvitore e PSG-së. Pos ndeshjeve stërvitore, aty zhvillohen edhe takimet e të rinjve nga Akademia e klubit. Më herët ka qenë shtëpia e tash klubit joekzistent Stade Saint-Germain. Pas rikthimit në elitë (në vitin 1974), Parisi u vendos në Parc des Princes.

Rekordi mesatar i publikut në stadiumin e PSG-së është regjistruar gjatë sezonit 2013/2014, 45.420 spektatorë për ndeshje. Ndërsa rekordi i vizitorëve është regjistruar në vitin 1983, 49.407 spektatorë.

Faqja zyrtare e PSG-së.