LAJMI I FUNDIT:

Spektakël golash në “Parkun e Princave”, PSG-ja fiton derbin ndaj Monacos

Spektakël golash në “Parkun e Princave”, PSG-ja fiton derbin ndaj Monacos

Paris Saint-Germain ka fituar me rezultat të thellë 5-2 ndaj Monacos në kuadër të javës së 13-të në elitën e futbollit francez.

Monaco kaloi në avantazh në minutën e 14-të por pas rishikimit nga VAR-i goli u anulua për pozicion jashtë loje.

Vendasit kaluan në avantazh në minutën e 18-të me Goncalo Ramos që u gjend mirë në zonë për të shënuar për rezultatin 1-0.

Vetëm disa minuta më vonë, në atë të 22-tën, Donnarumma bën një gabim të pafalshëm të cilin e shfrytëzoi për mrekulli Takumi Minamino për të barazuar shifrat në 1-1.

Epërsinë PSG-ja e mori për herë të dytë në këtë takim në minutën e 39-të, ku i saktë nga pika e bardhë u tregua Kylian Mbappe për të shënuar për rezultatin 2-1.

Me epërsi minimale prej një goli të PSG-së u mbyll 45 minutëshi i parë.

PSG arriti të shënojë edhe golin e tretë në minutën e 70-të pas një aksioni të bukur që pa Ousmane Dembele të realizoi një gol mjaft të bukur për shifrat 3-1.

Dy golat e radhës u shënuan në harkun e tre minutave. Fillimisht, Mbappe në minutën e 72-të asiston Vitinhan i cili realizon për rezultatin 4-1 dhe në aksionin vijues Minamino ngushton diferencën në 4-2.

Në aksionin e fundit të takimit, Randal Kolo Muani shënoi për rezultatin 5-2, duke i shkaktuar një humbje të hidhur Monacos që tani ka dy humbje në pesë ndeshjet e fundit.

Me këtë fitore, PSG-ja shkon në kuotën e 30 pikëve duke mbajtur distancën në katër pikë me vendin e dytë Nice që ka 26 pikë, por një ndeshje më pak të zhvilluar./Telegrafi/

Standings provided by Sofascore


Në trend Sport

Më shumë
E duan PSG dhe Bayerni, super lojtari synon largimin nga Barcelona

E duan PSG dhe Bayerni, super lojtari synon largimin nga Barcelona

La Liga
Guardiola po përgatitet të bëjë transferim 'bombë' te Man City

Guardiola po përgatitet të bëjë transferim 'bombë' te Man City

Premier League

"Do të shkarkohet në mëngjes?" - Pochettino injoron keq njërin nga pronarët e Chelseat

Premier League
Dumfries drejt kalimit në Ligën Premier me një çmim të ulët

Dumfries drejt kalimit në Ligën Premier me një çmim të ulët

Premier League
E larguan për pesë milionë euro, Interi dëshiron ta rikthejë lojtarin që po shkëlqen te rivali i Serie A

E larguan për pesë milionë euro, Interi dëshiron ta rikthejë lojtarin që po shkëlqen te rivali i Serie A

Serie A
Skena të tmerrshme në ndeshjen Betis-Bilbao: Gjakoset gjyqtarja anësore

Skena të tmerrshme në ndeshjen Betis-Bilbao: Gjakoset gjyqtarja anësore

La Liga
Kalo në kategori